Torek,
29. 5. 2012,
10.11

Osveženo pred

6 mesecev, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

vtisi

Torek, 29. 5. 2012, 10.11

6 mesecev, 2 tedna

Ocenili smo: Samsung Galaxy S III

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Samsung danes v trgovine pošilja naslednika Galaxyja S II in najtežje pričakovan mobilnik leta. Pa je to tisto pravo? Je Galaxy S III čisto zares najboljši telefon na svetu?

Pri Samsungu so okoli Galaxyja S III naredili pravi bum. Ne samo z bleščečo predstavitvijo v Londonu, ampak tudi s skoraj 10 milijoni prednaročil, ki so jih že dobili. Pa je to res stvar, za katero je vredno zapraviti težko prigarani denar? Najnovejša različica Androida, 4,8-palčni zaslon Super AMOLED HD in cel kup funkcij, namenjenih zmagi nad Applom, pravijo, da je.

Je mobilnik lahko prevelik?, drugič Pred kratkim smo ocenili predhodnika trojke, Galaxy S II, in se vprašali isto. Tokrat je vprašanje še bolj na mestu, saj je S III z merami 136,6 x 70,6 x 8,6 milimetrov res monstrum. Redki ljudje dosežejo prek celotnega zaslona, če mobilnik držijo v eni roki, in to bi lahko marsikoga zmotilo. Galaxy S III je le desetinko milimetra debelejši kot njegov predhodnik, a s 133 grami skoraj 20 gramov težji. Kljub temu lahko rečemo, da je za svojo velikost presenetljivo lahek.

To lahko delno prištejemo ohišju, ki je v celoti narejeno iz polikarbonata. Naj pa takoj poudarimo, da trojka ne deluje poceni, in dilema plastika ali kovina je po našem mnenju v tem primeru le vprašanje prestiža. Vsekakor glasujemo za lažjo plastiko.

S III je nekoliko zaobljen ob robovih, ki pa jih, roko na srce, ni prav veliko. Večino mobilnika namreč predstavlja 4,8-palčni zaslon Super AMOLED HD s steklom Gorilla, ki je v tem trenutku na samem vrhu ponudbe. Neverjetna odzivnost, žive barve in ločljivost, ki bi jo lahko rezali, so preprosto v svoji kategoriji.

Štirijedrnik nas je povozil Tista prava pošast pa se skriva šele pod zaslonom – štirijedrni 1,4 GHz Exynos procesor z 1 GB notranjega pomnilnika. Stvar preprosto dela ne glede na to, kaj z njo počnete. Kljub precejšnjemu trudu nam ga ni uspelo preobremeniti, zato razglašamo vdajo ter označujemo procesor za skrajno "dolgočasnega" in brez vsakega smisla za fair play.

S III sloni na Androidu 4.0.4 Ice Cream Sandwich in vmesniku TouchWiz 4.0. Ta je nekoliko predelan v duhu mota navdih iz narave, ki so mu tokrat sledili pri Samsungu. Trojka spušča prav zabavne naravne zvoke (na primer padanje kapljic), na dnu začetnega zaslona je zdaj pet bližnjic, do izbranih aplikacij pa lahko po novem dostopate tudi neposredno z zaklenjenega zaslona. Precej uporabno, če želite na hitro posneti fotografijo ali dve.

Galaxy S III ima vgrajenega 16, 32 ali 64 GB spomina, podpira pa tudi kartice MicroSD v velikosti do 64 GB. Če ste med tistimi, ki želijo imeti na mobilniku veliko prostora, bo kombinacija 64 + 64 GB za vas verjetno kar pravšnja in težko bi zahtevali kaj več.

Pri pametnih mobilnikih pogosto naletimo na baterije, ki niso ravno super. S III pa nas je tudi na tem področju presenetil. Pri največji obremenitvi, ki smo se je lahko spomnili, je baterija zdržala okoli 10 ur, ob normalni uporabi (ki vključuje klice, sporočanje, neprekinjeno interakcijo s spletom, redne posodobitve in še kaj) pa več kot 48 ur. Zmaga.

Kako se obnese kot fotoaparat?

Predvajalnika navdušujeta, tudi kamera ni od muh Kamera z osmimi milijoni pik je ena redkih stvari iz S II, ki je pri Samsungu niso nadgradili. Na prvi pogled nenavadna poteza, a močnejša kamera bi verjetno pomenila tudi debelejši telefon. Glede na to, da posname prav lepe fotografije z največjo ločljivostjo 3264 x 2448 pik, ima pa tudi močno LED-bliskavico in precej dodatnih nastavitev, nas tale starejša različica niti ne moti. Še posebej všeč pa nam je skoraj ničen zamik med pritiskom na sprožilec in zajemom fotografije.

Pohvaliti moramo tudi sekundarno kamero, ki z 1,9 milijona pik prav dobro podpira videoklice. Na tem mestu naj opozorimo le na to, da S III na ohišju nima namenske tipke za fotografiranje. Hmmm …

Kakovost videoposnetkov je super, saj lahko trojka posname 30 slik na sekundo pri kakovosti 1080p Full HD. Na voljo imate tudi kup popravkov in nastavitev, kot na primer manjšanje tresljajev, ostrenje na dotik in dodatno osvetlitev temnejših scen. Všeč nam je bilo že pri S II.

Glasbeni predvajalnik je dobro premišljena zadeva z virtualnim prostorskim zvokom in šopom dodatnih nastavitev, slišati pa je odlično. Na trojko lahko prek Bluetootha povežete tudi brezžične slušalke.

Videopredvajalnik je prav gotovo med najboljšimi na trgu, predvsem na račun osupljivega zaslona, jasno. Je nekoliko futurističen, preprost za uporabo, podpira pa praktično vse formate, od AVI in MP4 pa do Xvid in DivX.

Kako se obnese kot kamera?

Glede povezljivosti bi si težko želeli več Galaxy S III je na področju povezljivosti odlično založen in priznati moramo, da nismo pogrešali ničesar. Poleg Bluetooth 4.0, DLNA in Wi-Fi ima trojka tudi Kies, Kies Air, AllShare, HDMI-zrcaljenje, NFC in USB On-The-Go, s katerim lahko na telefon priklopite ključek ali trdi disk. Najbolj všeč nam je bil Wi-Fi Direct, s katerim lahko prenašate podatke s telefona na telefon z neverjetno hitrostjo. Na žalost za zdaj deluje zgolj med Galaxyji S III, a upamo, da bodo pri Samsungu to kmalu spremenili in omogočili izmenjavo tudi z mobilniki drugih proizvajalcev.

Aplikacij je ravno dovolj za začetek Pri Samsungu so iz predhodnika obdržali dve Samsungovi središči – igričarskega (Game Hub) in glasbenega (Music Hub) – bralnega in družbenega pa so nadomestili z drugimi rešitvami. Telefon je opremljen z vsemi aplikacijami, ki jih potrebujete za udoben začetek, vse dodatne pa si lahko naložite z Android Marketa ali Samsungove trgovine. Tako vas S III ne bombardira s stvarmi, ki jih ne potrebujete.

Aplikacij je vseeno malo morje, zato omenjamo le tiste, ki so se nam zdele posebej uporabne ali le skrajno zabavne. Pod imenom S Suite se skrivajo S Planner, S Memo in S Suggest. Najbolj uporaben je po našem mnenju S Planner, a prikazuje toliko podatkov, da se lahko hitro izgubite v njih. S Suggest uporabniku predlaga aplikacije, ki bi ga utegnile zanimati, in kar uspešno ločuje plevel od zrnja. Če le ne bi bil tako seksističen. Moškim namreč najpogosteje predlaga aplikacije za vadbo, ženskam za klepet. Lahko bi preživeli tudi brez.

Najbolj nas je zabavala funkcija Briefing, ki nas ob budilki obvesti o vremenu in načrtovanih dogodkih tistega dne. Za uporabo je sicer ne priporočamo, saj zjutraj tvegate zastoj srca, za igranje pa ni slaba.

Na hitro naj omenimo še precej drago izposojevalnico filmov Play Movies in izposojevalnico knjig Play Books, kjer so cene bolj razumne.

S III se lahko pohvali tudi z navigacijo, ki sloni na sodelovanju sistemov GPS in GLONASS (gre za rusko različico sistema GPS, ki je obvezen v vseh mobilnikih, za katere ob uvozu na ruski trg ni treba plačati carine). Rezultat je natančno lociranje, ki vzame le nekaj sekund. Že tradicionalno na Androidu najdemo zemljevide Google, ki se tudi v 3D-različici nalagajo izjemno hitro.

Kaj pa tako težko pričakovana inteligenca? Najboljše smo seveda prihranili za konec. Ob predstavitvi mobilnika se je veliko govorilo o tem, kako trojka intuitivno spremlja uporabnika in se mu prilagaja. Pa S III res vidi, kaj počnete, in ugane, kaj razmišljate? Jap, čisto zares.

Začnimo z razmeroma osnovno funkcijo nagiba – z nagibanjem telefona lahko premikate izbrane ikone sem ter tja po zaslonu in povečujete ali zmanjšujete spletne strani ter dokumente, ki si jih ogledujete. Pri Samsungu so razvili tudi svojo različico vmesnika za glasovne ukaze S Voice, ki je sicer čisto v redu za preprosta opravila, a zahtevnejših operacij ne zmore. Tudi prepoznavanje glasu ni ravno super, kar se nam zdi pri mobilniku tega cenovnega razreda velika škoda.

Se je pa toliko bolje odrezala funkcija Smart Stay, ki spremlja, kam uporabnik gleda. Dokler smo opazovali zaslon, nam ga S III ni zatemnil, čeprav se ga nismo dotaknili. Briljantno. Zabaval nas je tudi Smart Tag, ki prikaže status vaših prijateljev na socialnih omrežjih takoj, ko pogledate njihov obraz na fotografijah.

Ste začeli pisati sporočilo in ugotovili, da bo stvar trajala predolgo? Če dvignete S III proti ušesu, bo avtomatsko poklical osebo, ki ste ji začeli pisati. Všeč nam je bila tudi funkcija Smart Alert, ki z vibriranjem opozori na zgrešene klice ali prejeta sporočila, ko uporabnik pobere telefon s podlage.

Težko bi mu dali manj kot desetko Priznamo, da smo, ko smo v roke dobili Galaxyja S III, zavestno iskali stvari, ki bi nas zmotile ali bi nam manjkale. Nekaj nam jih je res uspelo najti in smo kar ponosni nase. A priznati moramo tudi, da tiste res pomembne zadeve delujejo brezhibno, obenem pa smo navdušeni nad inteligenco, ki so jo pri Samsungu vgradili v trojko.

Odgovor na začetno vprašanje, ali je trojka res najboljši mobilnik na svetu, bomo prepustili vam. Mi pa Galaxyju S III rade volje "zalimamo" desetko.

Splošna ocena: 10 Legenda ocen: 1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 – Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.