Torek,
13. 11. 2012,
12.26

Osveženo pred

5 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vtisi ocenili smo

Torek, 13. 11. 2012, 12.26

5 mesecev, 3 tedne

Ocenili smo: Samsung Galaxy Note II

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Galaxy Note II ponuja najboljšo strojno in programsko opremo Android, ki je trenutno dostopna na trgu. Ampak ali je dovolj majhen za vsakodnevno rabo?

Ni še minilo polno leto, odkar so pri Samsungu predstavili prvega Galaxy Nota, ki je bil na začetku deležen mnogih kritik, predvsem na račun velikosti. In čeprav mnogim ni šlo v račun, kdo bi za telefoniranje in brskanje po spletu kupil tak monstrum, se je originalni Note prodajal odlično. Ta uspeh pa je seveda prispeval nekaj pritiska na razvijalce, ki so se lotili njegovega naslednika.

V resnici je pravi lepotec Galaxy Note II je z merami 151,1 x 80,5 x 9,4 milimetra in 183 grami za 5 milimetrov večji in 5 gramov težji od predhodnika, obenem pa nekoliko ožji in tanjši. Utopično bi bilo pričakovati, da ga lahko kdorkoli uporablja le z eno roko, saj preprosto ne bo dosegel celega zaslona. Za upravljanje s tem mobilnikom boste torej potrebovali obe roki in še pametno pisalo (S Pen).

Novi Note sicer na zunaj bolj spominja na Samsungovo zvezdo Galaxy S III kot na svojega predhodnika, saj je nekoliko bolj zaobljen in zato prijaznih mehkejših linij.

Večino mobilnika predstavlja 5,5-palčni zaslon Super AMOLED s steklom Gorilla in ločljivostjo 720 x 1280 pik, ki ga poznamo in ljubimo. Pohvaliti moramo žive barve in ločljivost.

Štirijedrnik, 2 GB RAM-a, do 64 GB spomina, Jelly Bean Ravno toliko, kolikor je novi Note večji in težji kot S III, je tudi močnejši in hitrejši. Pod tistim super zaslonom se namreč skriva štirijedrni 1,6 GHz procesor z 2 GB notranjega pomnilnika. Telefon je zato neverjetno hiter in ni nam ga uspelo preobremeniti, priznamo.

Note II sloni na najnovejšem Androidu 4.1 Jelly Bean in vmesniku TouchWiz. Ta lahko na trenutke deluje kot kakšna risanka, a če želite uporabljati S-Pen, ga bo treba pač prežvečiti. V resnici je kar uporaben, tako da ga po našem mnenju nima smisla menjati.

Novi Note ima vgrajenega 16, 32 ali 64 GB spomina, podpira pa tudi kartice MicroSD v velikosti do 64 GB. Prostora torej ne bo zlepa zmanjkalo. Če se vam to slučajno zgodi, pa priporočamo nakup kakšnega industrijskega skladišča.

Še ena ogromna stvar, ki smo jo našli v Notu II, je 3.100 mAh baterija. A ne smemo pozabiti, da je tudi zaslon velik, mi pa radi delamo več stvari hkrati. Pri veliki obremenitvi je torej baterija zdržala okoli 15 ur, pri zmerni uporabi pa skoraj dva dneva. Ta čas je pravzaprav primerljiv z nekoliko manjšo baterijo v nekoliko manjšem Galaxyju S III.

Ogled videa je prav posebno doživetje Zaradi ogromnega zaslona ogled videa na Notu že malo spominja na izkušnjo s tablic. Video predvajalnik je preprost za uporabo, podpira pa veliko večino formatov, od AVI in MP4 pa do Xvid in DivX. Všeč nam je, da je mogoče zvok predvajati prek slušalke Bluetooth in ob videu uživati brez rok.

Glasbeni predvajalnik ni več osnovna Androidova različica, ampak precej izboljšana zadeva z virtualnim prostorskim zvokom, ki je slišati odlično. Precej smo se zabavali tudi z zadevo po imenu Glasbeni kvadrat (Music Square), kjer izberete glasbeni žanr, ki ga želite poslušati, predvajalnik pa vam ponudi naključno izbrane pesmi. Tudi glasbo lahko seveda predvajate prek brezžičnih slušalk.

Kamera z osmimi milijoni pik in ločljivostjo 3264 x 2448 pik je enaka kot v Galaxyju S III, je zelo intuitivna in se hitro zažene. Fotografije so čiste in močnih barv, kamera pa se lahko pohvali tudi s samodejnim ostrenjem, LED-bliskavico in številnimi dodatnimi nastavitvami. Malo manj nam je bil sicer všeč precej velik zamik med pritiskom na sprožilnik in zajemom fotografije, Note II pa na ohišju tudi nima namenske tipke za fotografiranje.

Na hitro naj omenimo še sekundarno kamero, ki z 1,9 milijona pik prav dobro podpira videoklice.

Kamera Nota II posname 30 slik na sekundo pri kakovosti 1080 pik Full HD in kakovost posnetkov je super. Na voljo je tudi cel šop nastavitev in popravkov, kot na primer ostrenje na dotik, manjšanje tresljajev, zaznavanje obrazov in označevanje lokacije. Uporabno pa je tudi dejstvo, da lahko na novem Notu snemate in fotografirate hkrati. Všeč.

Note II je že narejen povezan Po pričakovanjih je ta mobilna pisarna zelo dobro povezana z okolico. Poleg Bluetooth 4.0, DLNA, LTE, Wi-Fi, Wi-Fi Direct in Wi-Fi Hotspot ima mobilnik tudi NFC, ki mu konkurira Samsungov lastni S-Beam. Prek slednjega se lahko povežete z napravami v bližini in hitro prenašate podatke. Opozoriti pa moramo, da stvar ni čisto vedno delovala.

V Notu najdemo tudi Kies, Kies Air, AllShare, HDMI-zrcaljenje in USB On-The-Go, s katerim lahko na telefon priklopite ključek ali trdi disk.

Z aplikacijami niso pretiravali (še dobro) Note II naj bi uporabnikom služil kot mobilna pisarna, zato je založen s precejšnjim številom aplikacij na to temo. Z drugim pa pri Samsungu niso pretiravali, zato vas mobilnik ne bombardira z nepotrebnimi stvarmi. Kar želite, si tako preprosto prenesete z Android Marketa ali Samsungove trgovine.

Aplikacij je sicer vseeno cel šopek. Pozdravi vas nabor Googlovih aplikacij, ki med drugim vključuje Google Books in Google Play. Sledijo seveda pisarniški pripomočki v urejevalniku dokumentov (Word, Excel, PowerPoint in PDF), pa tudi Picassa za urejanje najljubših fotografij.

Note II se lahko (kot pred njim že S III) pohvali z navigacijo na temelju sodelovanja sistemov GPS in GLONASS. Lociranje je izjemno hitro in natančno, tako da lahko stvar samo pohvalimo. Tudi Googlovi zemljevidi so še vedno odlični.

S-Pen bi lahko izboljšali Pri navigaciji po tem ogromnem telefonu vam bo v pomoč pametno pisalo (S-Pen), ki je pospravljeno v levem spodnjem kotu Nota. Ko izvlečemo pisalo, nam mobilnik takoj prikaže zaslon s kupom aplikacij, namenjenih S-Penu. Tako lahko ustvarimo vse od hitrih beležk do slik in daljših zapisov v dnevnik.

Pri Samsungu so se tokrat posvetili občutljivosti na pritisk – močneje kot s pisalom pritisnete, debelejša bo črta. Zapisom lahko dodajate tudi videe, slike, zvočne zapise in zemljevide ter tako ustvarite resnično interaktivne beležke.

Nekatere aplikacije so sicer izjemno zapletene, minus pa bomo dali tudi temu, kje in kako je pisalo pospravljeno. Precej težko ga je namreč izvleči, trud pa je lahko poplačan z okrušenim lakom ali celo zlomljenim nohtom. Pri dekletih lahko torej pride do katastrofe, zato previdno.

Nekaj pametnih funkcij ima Galaxy Note II ima vgrajenih nekaj pametnih funkcij, ki so naredile Galaxyja S III slavnega. V mobilniku tako najdemo funkcijo nagiba (z nagibanjem telefona lahko premikate ikone in povečujete spletne strani ter dokumente).

Vgrajen je tudi vmesnik za glasovne ukaze S Voice, ki nas še vedno ne navdušuje. Precej bolj všeč nam je funkcija Smart Stay, ki spremlja, kam uporabnik gleda, zato ne zatemni zaslona, dokler nekaj beremo.

Velikost je pomembna Samsung Galaxy Note II je zelo lepa, obenem pa tudi izjemno zmogljiva naprava, zato ji tehničnih pomanjkljivosti ne moremo očitati. V spominu so nam ostali predvsem hitrost, izjemen zaslon, odlična oprema, kamera in videopredvajalnik.

A vseskozi se nam je postavljalo eno in isto vprašanje – ali mora biti res tako preklemano velik? Razumemo, da bo za tiste, ki ga bodo uporabljali predvsem kot mobilno pisarno, odlična naprava. Kako primeren je za vse preostale, pa je drugo vprašanje.

Splošna ocena: 9

Legenda ocen: 1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 - Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.