Medtem ko Nokia pri pametnih telefonih nikakor ne ustvari velike prodajne uspešnice, ji gre klasika še vedno dobro od rok.
Nokia 303, ki spada v nižjecenovno linijo Asha, je sicer standardni, ne pametni telefon, a je od bolj razvitih bratov pobral nekaj dobrodošlih detajlov.
Kot testni model smo v roke dobili sivo različico, sicer pa je dosegljiva tudi v simpatični rdeči barvi. Čeprav ne gre za visok razred mobilnikov, se izdelava zdi kakovostna. Pokrovček baterije je kovinski, ne plastičen, a se zaradi tega telefon ne zdi pretežak. S svojo obliko – na hrbtni strani je rahlo izbočen – telefon lepo obleži v roki in z njim lahko rokujemo tudi le z eno roko.
Sožitje tipkovnice in "touchscreena"
2,6-palčni zaslon z ločljivostjo 320 x 240 pik ni nič posebnega, je pa za razliko od večine telefonov QWERTY orientiran vertikalno in morda se tudi zaradi tega zdi premajhen in natlačen. Pohvalno je, da je odziven na dotik, saj takšne kombinacije ne poznajo niti nekateri "naprednejši" pametni telefoni. Ne bi pa se pritoževali, če bi Nokia telefonu dodala tudi fizični gumb za sprehajanje po zaslonu. Sploh zato, ker se nam fizična gumba za hitri dostop do sporočil in predvajalnika glasbe, ki pod zaslonom delata družbo gumboma za klic in prekinitev klica, zdita odveč. Bližnjice, ki jih najpogosteje uporabljamo, si namreč lahko prilagodimo tudi na zaslonu, in če je gumb za dostop do sporočil še kar uporaben, smo tistega za vklop predvajalnika glasbe pritisnili le enkrat – ko smo ugotavljali, kaj se zgodi, ko ga pritisneš.
Kako se obnese kot fotoaparat?
Nokia se pri fotoaparatu običajno kar dobro odreže in model 303 ni nič drugačen. Od fotoaparata s 3,2 milijona pik in fiksnim fokusom nismo pričakovali veliko, pa nas je s kakovostjo posnetkov kar pozitivno presenetil. Žal pa je omejen predvsem na dnevno fotografiranje, saj nima bliskavice. Zmoti tudi osnovna orientacija fotografij, ki je vertikalna, tako kot zaslon. Če hočemo običajnejše horizontalne fotografije, moramo obrniti telefon in zatem v urejevalniku fotografij tudi posnetek.
Na videoposnetke Nokia 303 ne more biti ponosna. Njihova najvišja možna resolucija je 640 x 480 pri 15 slikah na sekundo, čeprav bi telefon z zmogljivim gigaherčnim procesorjem zmogel tudi kaj več. Kamera je precej občutljiva tudi na vsak tresljaj roke, zato se za tresoč posnetek opravičujemo že vnaprej (takrat so še vladale zimske razmere).
Kako se obnese kot kamera?
Kot smo že omenili, Nokia 303 ni pametni telefon, ampak je opremljen z operacijskim sistemom S40. Vizualno je podoben Symbianu na Nokijinih pametnih telefonih, a deluje nekoliko zastarelo. Pri delovanju sicer ni bilo nobenih težav, za kar se lahko zahvalimo predvsem močnemu procesorju. Slabša izkušnja je bilo brskanje po internetu. Povezljivost telefona je sicer odlična, na voljo imamo tako 3G kot povezavo Wi-Fi, a nam brskanje po internetu vseeno ni bilo v veselje.
Ni telefon za deskanje po spletu
Prednaložen spletni brskalnik ima sicer nekaj simpatičnih funkcij, kot je intuitivno zaključevanje URL-naslovov, medtem ko jih tipkamo. A to ne odtehta težavnega deskanja po spletu. Brskalnik je namreč med nalaganjem pogosto pokleknil in spletne strani sploh ni prikazal. Pa tudi ko smo stran uspešno odprli, z njo ni bilo mogoče početi veliko. Zoom ima le dve opciji – ali prikazuje celotno stran, ki je potem premajhna, da bi bila berljiva, ali pa si stran ogledujemo po delčkih, ki jih povečamo. Kakorkoli, nad spletom smo hitro obupali in ga prepustili napravam z večjimi zasloni.
Ne pritožujemo pa se nad drugimi s spletom povezanimi funkcijami. Za družabna omrežja je zadolžena aplikacija Social, ki združuje Facebook, Twitter, Orkut in Flickr, deluje pa brez težav. Na Ovi Marketu je dostopnih kar nekaj aplikacij tudi za operacijski sistem S40, da vam ni dolgčas, pa poskrbi tudi prednaložena igrica Angry Birds, sicer le v demo različici.
Končna sodba
Nokia 303 tako kot drugi mobilni telefoni iz linije Asha ne cilja na uporabnike pametnih telefonov, ampak na manj zahtevne uporabnike, ki jih ne zanimajo vizualno izpiljene ikone in nešteto aplikacij, ampak si želijo klasičen, a še vedno zmogljiv telefon. "Pod haubo" ima namreč omembe vreden procesor z enim gigahercom moči, ki poskrbi za gladko delovanje telefona. Pri tem, kar omogoča oziroma čemur je namenjena, je Nokia 303 bolj ali manj brez napak. Res je, da smo kritizirali spletni brskalnik, a tisti, ki ga pogosto uporabljajo, tega telefona tako ali tako ne bodo kupili. Vendarle pa ni veliko tako zmogljivih telefonov s tipkovnico, zaslonom na dotik in dostopno ceno dobrih 100 evrov (brez naročniških razmerij).
Splošna ocena: 7
Legenda ocen:
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem.
2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje.
3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem.
4 – Še veliko mu manjka.
5 – Za silo bi bilo.
6 – Še kar.
7 – Na pravi poti.
8 – Dober izbor.
9 – Odlična naprava.
10 – Brez njega mi živeti ni.
Specifikacije:
Velikost: 116,5 x 55,7 x 13,9 mm
Teža (z baterijo): 99 g
Zaslon: QVGA, 262.000 barv, 6,6-cm kapacitivni na dotik
Pomnilnik: 170 MB uporabniškega pomnilnika, efektivna količina prostega uporabniškega pomnilnika je 100 MB; podpora pomnilniškim karticam microSD z zmogljivostjo do 32 GB
Baterija: Nokia BP-3L (1300 mAh)
Čas pogovorov (najdaljši): GSM: 8 ur 10 minut, WCDMA: 7 ur 10 minut
Čas pripravljenosti (najdaljši): GSM: 30 dni, WCDMA: 35 dni
Čas predvajanja glasbe (najdaljši): 47 ur
Fotoaparat in kamera: EDOF z ločljivostjo 3,2 milijona slikovnih pik
E-pošta in sporočanje: Potisna e-pošta s priponkami IMAP4, POP3, SMTP, Nokia Messaging Service (NMS) 3.2 (e-pošta in IM), družabnost za Facebook, Twitter, Flickr in Orkut, Facebook pomenek
Aplikacije: Nokia Brskalnik in Nokia OSS Brskalnik, Nokia Music Store, Nokia Messaging Service (NMS) 3.2 (e-pošta in IM), Družabnost za Facebook, Twitter, Flickr in Orkut, Prednaložene melodije zvonjenja, glasba, zaslonska ozadja, ohranjevalniki zaslona, igre in aplikacije ter brezžični prenos dodatnih vsebin iz Nokia Trgovine
Upravljanje osebnih informacij (PIM): Podrobne informacije o stikih, koledar, seznam opravil, beležke, snemalnik zvoka, računalo, budilka, odštevalnik časa, štoparica