Sreda,
27. 6. 2012,
13.35

Osveženo pred

5 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vtisi

Sreda, 27. 6. 2012, 13.35

5 mesecev, 3 tedne

Ocenili smo: Lenovo IdeaPad Tablet K1

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Lenovo IdeaPad K1 je tablica za vse navdušence nad računalniškimi igrami in tiste, ki imajo na svojih napravah radi veliko že naloženih aplikacij. Pa dobre živce.

Multimedija, spakirana v (pre)veliko škatlo Podjetje Lenovo je začelo napad na svet tablic, za njihov razvoj ustanovilo posebno skupino in napovedalo novo serijo proizvodov. Ta vključuje z Windows 7 opremljeni IdeaPad Tablet P1 ter z Androidom podprta ThinkPad Tablet in IdeaPad K1. Slednji, ki smo ga imeli v rokah tudi mi, je namenjen predvsem tistim, ki veliko dajo na multimedijo.

Sprednji del K1 je kot pri večini tablic črn, okoli zaslona pa je precej debel rob. Zadnji del je pretežno plastičen in nekoliko reliefen za lažji oprijem. Plastika sicer ni pretirano trdna, saj se hitro upogne, ob trkanju pa zveni votlo.

Tablica je debela 13,3 milimetra in tehta 740 gramov, s čimer se ne uvršča med ravno najmanjše ali najlažje. Na voljo je v treh barvnih kombinacijah – črni in srebrni, beli in srebrni ter zabavni rdeči in srebrni. Zanjo boste odšteli nekaj manj kot 400 evrov.

Pod pokrovom brez presenečenj Kar zadeva specifikacije, je K1 precej običajna tablica. Ima 10,1-palčni zaslon z ločljivostjo 1280 x 800, dvojedrni procesor Nvidia Tegra 2, 1 GB notranjega pomnilnika in 1 GHz grafično kartico Nvidia GeForce. Tablica ima vgrajenih tudi 32 GB spomina, ki ga lahko povečate s kartico MicroSD , in izhod HDMI.

K1 podpira operacijski sistem Android 3.1 Honeycomb, pri Lenovu pa so v tablico zapakirali tudi cel kup dodatne programske opreme.

Do vrha poln dobrot Lenovo se od tekmecev najbolj razlikuje ravno po količini aplikacij, ki jih ponuja. K1 jih ima na primer več kot 30, in to še preden pridete do tistih standardnih z Android Marketa. Med njimi so kup iger, radijska aplikacija, filmska trgovina, več glasbenih aplikacij, elektronski bralnik, aplikaciji za hitro sporočanje in videoklice, polna različica Documents to Go …

Na voljo sta seveda tudi Android Market in trgovina z aplikacijami Lenovo. V praksi to sicer pomeni podvajanje aplikacij, med katerimi imajo nekatere tudi podobna ali celo enaka imena. Uporabno, ni kaj. Tudi brskanje po trgovini Lenovo ni ravno prijetna izkušnja, predvsem zaradi počasnosti, kopice oglasov in nizke ločljivosti.

Zvezde večera: igre, glasba in film Ampak bodimo pošteni – precej teh aplikacij je uporabnih, predvsem so nam bile všeč igre. Naloženih je en šopek, od akcijskih do tistih s kartami, a pri nekaterih zahtevnejših smo opazili občasno preskakovanje, nekajkrat pa nam je tablica celo zmrznila ali nam samodejno zaprla igro. Za napravo, ki se ponaša z multimedijo, se to preprosto ne spodobi.

Ko smo že pri medijih, naj povemo, da K1 brez težav zaznava glasbo in posnetke, ki jih imate na kartici microSD . Pri 1080p predvaja večino formatov. Datoteke lahko prenašate s pomočjo priloženega kabla USB, kar deluje v kombinaciji z operacijskim sistemom Windows, s sistemom Mac pa K1 noče sodelovati.

Tablica je opremljena s standardnim spletnim brskalnikom Android 3.1 in programom Adobe Flash 10.2. Brskalnik ima vse funkcije, ki smo jih vajeni, tako da smo brez pritožb.

Kako se obnese kot fotoaparat?

Res ni namenjen fotografiranju IdeaPad K1 ima dve kameri – zadnjo s 5 milijoni pik in bliskavico LED ter sprednjo z 2 milijonoma pik. Ne rečemo, da je kamera čisto zanič, z njo je mogoče posneti kar spodobne fotografije in videe. Ampak te fotografije niso noben presežek, pa še tablica je tako preklemano okorna, da nas je minilo vse veselje.

Kako se obnese kot kamera?

Delo z njim je prava loterija Če je K1 do tod zvenel kot super izbira, bo v nadaljevanju verjetno nekoliko manj. Začnimo pri prižiganju. Tablice ni mogoče aktivirati z gumbom Domov, kar vsak običajen človek najprej poskusi, ampak zgolj s pomočjo gumba ob strani. Če ta seveda dela. Zgodilo se nam je namreč, da se je preprosto odločil, da ne bo sodeloval. Podobno muhast je pozdravni zaslon, kjer morate en krogec potegniti iz drugega. Včasih pač ostane, kjer je.

Tudi zaslon nas ni pretirano navdušil. Je namreč precej temen, kar potencira še temno ozadje, vsak dotik se takoj pozna, na sončni svetlobi pa na njem ne vidite niti slona. Moramo pa priznati, da so barve žive, svetloba pa naravna, tako da so videi videti prav fino (če jih seveda gledate nekje v senci).

Pohvaliti pa je treba tipkovnico, ki je zelo priročna in odzivna, tako da lahko brez težav pošljete tudi kakšno daljše elektronsko sporočilo. Še ena dobra stran K1 je baterija, ki ob nekoliko manjši obremenitvi zdrži tudi do deset ur. Všeč.

Toplo – hladno Lenovo IdeaPad K1 je tablica za manj zahtevne uporabnike, ki se morajo ponašati tudi z dobrimi živci. Naše je namreč K1 s svojimi muhami dodobra nakravžljal. Če ne bi bilo vseh teh nedoslednosti in napakic, pa bi lahko bil K1 z vsemi že naloženimi aplikacijami, igrami in dobrimi predvajalniki prav prijetna tablica za vse multimedijske navdušence.

Splošna ocena: 6 1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar 7 – Na pravi poti 8 – Dober izbor 9 – Odlična naprava 10 – Brez njega mi živeti ni.

Karakteristike Dimenzije: 188 x 264 x 13,2 mm Teža: 0,74 kg Zaslon: 10,1" (1280x800) Procesor: Nvidia Tegra 2 Dual-core ARM Cortex A9 (1 GHz) Operacijski sistem: Android 3.1 Honeycomb Grafična kartica: Nvidia ULP-GeForce GPU RAM: 1 GB (600 MHz) Povezljivost: Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 Shranjevanje podatkov: 32 GB notranjega pomnilnika, microSD , 1 x USB 2.0 Baterija: Li-ion 7400 mAh