Matic Tomšič

Petek,
8. 3. 2013,
14.36

Osveženo pred

5 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

vtisi ocenili smo

Petek, 8. 3. 2013, 14.36

5 mesecev, 3 tedne

Ocenili smo: Gigaset S820

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V dobi mobilnih telefonov, ki zmorejo več kot pred desetletjem osebni računalniki za tristo tolarskih tisočakov, so se njihovi brezmožganski bratje znašli v precejšnji nemilosti gospodinjstev.

Stacionarni telefoniji ne kaže dobro – število fiksnih linij je na globalni ravni v upadu že dobro desetletje, kar gre pripisati k čedalje večjemu ogibanju tovrstnega pogovarjanja na daljavo v naprednih delih sveta – v državah v razvoju je ožičeno telefoniranje namreč še vedno v rahlem porastu, čeprav se bo trend najbrž ustavil v trenutku, ko bodo spodobni pametni telefoni in z njimi cene brezžične komunikacije res dostopne prav vsakemu Bušmanu. Če ste vsaj bežno spremljali nedavni kongres mobilne telefonije v Barceloni, ste seveda seznanjeni s poplavo poceni "androidnežev", ki bodo še ta mesec krenili na križarski pohod v dežele, kjer po prepričanju mnogih še vedno lomastijo dinozavri.

Da vse še vendarle ni izgubljeno, je v zadnjih dveh letih s svojimi izdelki dokazala družba Gigaset Communications in se izkopala iz grozečih rdečih številk, ki so zaznamovale fiskalno leto 2010. Skoraj 100 milijonov evrov izgube in dolga je podjetje v slabih dveh prodajnih sezonah z dobrimi prodajnimi številkami uspelo spreobrniti v minimalen dobiček. Zahvala gre morda tudi postaji Gigaset S820, ki so ji na našem testnem poligonu nemoteno hibernacijo na polici ali pa kar v škatli grenili telefonski anketarji in mastni prsti.

Telefon, kot se šika Minili so časi vrtenja številčnic, anten do stropa in enovrstičnih zaslončkov – S820 je namreč videti kot igračka, s katero bi si pred dobrimi desetimi leti šolar med sotrpini zagotovil neomajen ugled, saj je kljub velikosti videti moderno in zmogljivo. Morda je malce prelahek in preveč ceneno plastičen, a je vsaj prva lastnost seveda lahko obravnavana zelo subjektivno – sam imam namreč raje težje naprave, ob katerih strah, da bi mi iz roke nenadoma zdrsnile na tla, izgine, nekoga drugega, ki se rad pogovarja v neskončnost, pa bi dolgotrajno držanje tovrstne opeke lahko utrudilo.

Zaslon ponuja možnost upravljanja s prsti oziroma je to za šarjenje po menijih kar nujno, a je zaznavanje dotika na zelo osnovni ravni in mestoma zelo frustrirajoče. Svetlosti ni mogoče nastaviti – edini možnosti v nastavitvah zaslona sta izklop in vklop analogne ure na namizju telefona ter zakasnitev ozadne osvetlitve. Skrajna neumnost, ki se bo morda komu zdela le iskanje dlake v jajcu, je sicer dejstvo, da telefona ni mogoče ugasniti med brskanjem po nastavitvah, temveč je to izvedljivo le z domačega zaslona.

Glasnost pogovorov in zvonenja je mogoče nastavljati le z gumboma na desnem robu telefona, tone pa v meniju Nastavitve pod postavko Audio. Pri najvišji glasnosti je sogovornik morda slišati celo nekoliko pokvečeno, a dvomim, da se bo kdo sploh odločil za navijanje zvoka do limita. Povprečnemu slušatelju, ki nima težav z ušesno kovačnico, bo namreč dovolj že 50-odstotna glasnost.

S820 poganjata dve bateriji tipa AA – proizvajalec navaja, da je maksimalen čas pogovora 20 ur, v stanju pripravljenosti brez polnilne postaje pa lahko telefon preživi več kot 10 dni.

Vendarle ni popolnoma butast!

Upravljanje s klici je morda celo na višji ravni kot pri pametnih telefonih. Nastaviti je namreč mogoče utišanje dohodnih klicev v točno določenem časovnem obdobju, blokirati vse neznane številke in poznane klicatelje, kot so upniki in tašče, ter preusmeriti klice in tekstovna sporočila v lasten mobilni telefon.

Zelo uporabna prvina telefona S820 je tudi Quick Sync, sinhronizacija podatkov o stikih z odjemalci elektronske pošte, kot sta Microsoftov Outlook in Mozillin Thunderbird . Povezava z drugimi napravami je mogoče prek Bluetootha, podatkovni promet pa ni omejen le na telefonske številke in naslove elektronske pošte, temveč lahko na Gigaset prenesemo tudi zvočne datoteke in slike, s katerimi kontakti na telefonu dobijo obličja.

Ko smo že pri kontaktih – S820 zmore vase spraviti do 500 vizitk vCard, vsaki pa lahko dodelimo 4 telefonske številke. Telefon nudi tudi osnovna organizacijska orodja – vnašanje koledarskih opomnikov, budilko in opozarjanje o rojstnih dnevih oseb v imeniku. Pogrešan v akciji: kalkulator.

Gigaset za življenje brez tumorjev Pametna funkcija ECO DECT, na katero so pri Gigasetu zelo ponosni, prilagaja moč signala glede na oddaljenost telefona od polnilne postaje, v načinu ECO pa je jakost valov zmanjšana za kar 80 odstotkov, S820 pa dodatno varčuje z energijo, kar pa se zaradi obče energetske nezahtevnosti na položnici za elektriko najbrž ne bo preveč poznalo. Če torej želite zamenjati Iskrin telefon, ki se nedvomno praši v večini slovenskih gospodinjstev, vas bo to stalo dobrih 100 evrov. Investicija se sprva sicer zdi zajetna, a pomislite – na telefonske krošnjarje se boste kočno lahko drli v kateremkoli prostoru!

Splošna ocena: 9

Legenda ocen: 1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 – Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.