Ponedeljek, 9. 2. 2015, 13.27
8 let, 7 mesecev
Letos pričakujejo 60 odstotkov več podatkov prek mobilnih omrežij kot lani
Letos se bo po svetovnih mobilnih omrežjih pretočilo 53 milijard gigabajtov podatkov, napovedujejo pri analitski družbi Gartner. Tako velik obseg in njegova rast, kar 59-odstotna na letni ravni, sta povezana predvsem z vedno bolj priljubljenimi (in cenovno dostopnejšimi) pretočnimi storitvami ter videom na zahtevo na hitrih mobilnih omrežjih tretje in četrte generacije.
Leto 2018 je tudi leto, v katerem pričakujejo, da bodo mobilni telefoni s podporo omrežjem 4G postali cenovno dovolj dostopni uporabnikom v državah razvijajočih se trgov. To je eden od razlogov za napoved, da bo takrat že skoraj polovica vsega mobilnega podatkovnega prometa potekala prav prek mobilnih omrežij četrte generacije. Pri Gartnerju še napovedujejo, da bo povprečen uporabnik mobilnega telefona s podporo četrti generaciji mobilnih omrežij vsak mesec pretočil skoraj 5,5 gigabajta podatkov, medtem ko bodo tisti s telefoni za omrežja 3G pretočili predvidoma trikrat manj.
Po Ciscovih ocenah bo po preteku petletnega obdobja, ki se je začelo lani, količina mobilnega podatkovnega prometa v Evropi večja za sedemkrat, po vsem svetu pa za skoraj desetkrat. Napovedujejo, da bo svet do leta 2019 dobil še milijardo novih uporabnikov mobilne telefonije, takrat naj bi jih bilo že 5,2 milijarde.
Ko gledamo te številke, moramo upoštevati, da sta glede mobilnih telekomunikacij Evropa in tudi Slovenija znotraj nje že razvita in zrela trga, ki že zdaj presegata te vrednosti. A tudi pri nas lahko pričakujemo nadaljnjo rast mobilnega podatkovnega prenosa tudi na račun nosljivih naprav. Kljub začetni zadržanosti se zanimanje uporabnikov postopoma povečuje: leta 2019 naj bi prodali okrog 500 milijonov tovrstnih naprav, medtem ko so jih lani (komaj) 109 milijonov. Največ zanimanja za nosljive naprave pričakujejo v Severni Ameriki in azijsko-tihomorskem območju.