Sreda, 21. 10. 2015, 20.12
8 let, 7 mesecev
Kako se izogniti brskalniku, ki zamenja Chrome in uporabnika zasuje z oglasi
Poskrbi tudi, da postane primarni program za odpiranje datotek GIF, HTM, HTML, XHTML in PDF ter spletnih naslovov, ki se začnejo s https, http, ftp, mailto, news (in še nekaterih drugih). Pri kamuflaži brskalniku eFast pomaga tudi dejstvo, da je zgrajen na odprtokodnem Chromiumu, zaradi česar je njegov uporabniški vmesnik praktično preslikava Chromovega.
Ko uporabnik požene eFast, se uporabniška izkušnja v primerjavi s Chromom korenito spremeni, tako na površini kot v ozadju. eFast začne skoraj takoj prikazovati nadležne oglase in jih odpirati v pojavnih oknih. Obenem po spletnih straneh sledi uporabniku in o njegovih aktivnostih ves čas poroča oglaševalskim agencijam, v poročilu piše podjetje Malwarebytes.
- eFast na namizje prilepi bližnjice do priljubljenih spletnih strani, kot so Facebook, Wikipedija, YouTube.
- Če v naslovno vrstico brskalnika eFast, za katerega zmotno mislimo, da je Chrome, vpišemo chrome://chrome, nas bo napotil na stran z informacijami o brskalniku. S tem se bo izdal, da je eFast, ne Chrome. - V Nadzorni plošči operacijskega sistema Windows (7, 8.1, 10) lahko z orodjem Programi preverimo, kateri je privzet program za odpiranje datotečnih formatov (HTM, HTML, GIF, JPEG, WEBP in še nekaj naštetih zgoraj).
Tem programom se ognemo tako, da smo med postopkom namestitve drugih pozorni na kakšenkoli drobni tisk ali mimobežno kljukico, s katero potrjujemo strinjanje s prenosom dodatnega, neželenega programa.
Če se vendarle zgodi, da eFast pristane na našem računalniku, še ni čas za paniko. Preprosto ga poiščite med nameščenimi programi in ga odstranite. Nato ne bo škodilo, če odprete protivirusni program in za vsak primer analizirate sistem.