Petek, 26. 6. 2015, 14.25
8 let, 7 mesecev
Kako pri otrocih prepoznamo znake zasvojenosti z videoigrami
Konec šolskega leta za otroke in mladostnike pomeni dva meseca brez obveznosti, kot sta domača naloga in učenje, ter veliko več prostega časa. Tega danes večina preživlja ob druženju s prijatelji in igranju videoiger. Te nekatere otroke pogosto pritegnejo tako zelo, da druge stvari - prijatelji, igrišče, obisk bazena - nenadoma pristanejo na stranskem tiru. Ko se to zgodi, mnogi starši takoj pomislijo, da je njihov otrok zasvojen z videoigrami. Imajo prav?
Videoigre imajo določene lastnosti, ki jih najdemo tudi pri drugih adiktivnih substancah. Virtualni svetovi posameznika ne le povlečejo vase, temveč ga z nagrajevanjem in napredovanjem po stopnjah spodbujajo, da tam preživi čim več časa. Ker se lahko v njih vsakdo spremeni v junaka, igralcem predstavljajo način dokazovanja, ki je v resničnem svetu za mnoge nedosegljiv, nerealističen.
Ob igranju se sprošča tudi živčni prenašalec dopamin, ki je naravni telesni sistem nagrajevanja. Zaradi tega lahko videoigre povzročijo tudi podobna občutja kot uživanje močnih stimulantov, na primer kokaina.
- Spremenjeno obnašanje: kadar nima dostopa do iger, je otrok zdolgočasen, razdražljiv ali celo sovražen do staršev, bratov ali sester in prijateljev. Dogajanje med igranjem doživlja zelo intenzivno, tudi agresivno. Če (ali kadar) ima prepoved uporabe računalnika ali konzole, bo za ponovno pridobitev dovoljenja morda pretirano (zaigrano) prijazen in ustrežljiv. - Pomanjkanje motivacije: otrok ali najstnik, ki je zasvojen z videoigrami, bo izgubil zanimanje za druge hobije, igrače ali šport. Pogosto trpi tudi učni uspeh, saj učenje zamenja razmišljanje o naslednji seansi igranja. Včasih preneha skrbeti za osebno higieno.
- Nazadujoča družbena interakcija: ogibanje aktivnostim z družino ali prijatelji, slabše navezovanje stikov v šoli.
- Zdravstvene težave: glavoboli, ščemenje v očeh, bolečine v vratu, hrbtu, prsnem košu, zapestjih, nemiren spanec. Manj gibanja lahko povzroči tudi prekomerno telesno težo.
Odrejanje časa, namenjenega igranju, ali morebitna prepoved namreč ne moreta biti učinkovita, če lahko otrok za zaprtimi vrati svoje sobe kadarkoli vklopi računalnik ali Playstation. Igranje na pametnem telefonu ali tablici lahko medtem omejite s kodo PIN, s katero zaklenete zaslon oziroma dostop do aplikacij.
Viri: WebMD, Gamesradar, iMore, osebne izkušnje avtorja.