Torek, 30. 12. 2014, 13.44
8 let, 7 mesecev
Kako pametni telefoni spreminjajo naše možgane
Prvi uporabni zasloni na dotik so se pojavili konec šestdesetih let prejšnjega stoletja, v splošni rabi pa so predvsem od leta 2000, ko so se začeli prodajati mobilni telefoni na dotik.
Znanstveniki z univerze v Zürichu zdaj ugotavljajo, da zasloni na dotik vplivajo na delovanje človeških možganov in jih spreminjajo, poroča spletni medij BBC.
26 prostovoljcev je bilo uporabnikov pametnih telefonov z zaslonom na dotik, enajst pa jih je uporabljalo klasični mobilni telefon. Z elektronskim fotografiranjem možganov so ugotavljali morebitne razlike med delovanjem njihovih možganov.
Pri tem so ugotovili, da uporabniki pametnih telefonov z zaslonom na dotik precej bolj uglašeno uporabljajo palec z drugimi prsti na rokah, njihovi možgani pa so ob pritisku palca, kazalca in sredinca precej bolj občutljivi in s tem aktivni.
Podobno delujejo na primer možgani violinistov in kitaristov. Del njihovih možganov, povezan s premikanjem prstov, je namreč bistveno večji kot pri drugih glasbenikih, ki se pri igranju inštrumenta ne osredotočajo toliko na mehanski pritisk.
In prav na to utegne vplivati dolgoročna uporaba pametnih telefonov z zaslonom na dotik, sklepajo avtorji študije, objavljene v reviji Current Biology.