Torek, 29. 12. 2015, 15.13
5 mesecev, 3 tedne
Je bolje kupiti ključ USB ali prenosni disk SSD?
Prenosni trdi disk Samsung T1, ki smo ga prvič videli na tehnološkem sejmu CES na začetku leta, je bil eden prvih s tehnologijo SSD. To pomeni, da namesto magnetne plošče in bralnega mehanizma (diski HDD) za shranjevanje podatkov uporablja pomnilniške celice (TLC V-NAND), podobno kot ključi USB. Posledica tega je, da je T1 precej, precej manjši od klasičnih prenosnih trdih diskov s premikajočimi se deli v notranjosti. Velik je približno toliko kot plačilna kartica, le malce širši in debelejši je, tehta pa samo 30 gramov. Ob prvem srečanju z njim smo celo pomislili, da je prazen.
Kako hiter je? To smo preverili z brezplačnim orodjem za test zmogljivosti trdih diskov CrystalDiskMark, ki omogoča preizkus hitrosti pisanja in branja podatkov pri različnih obremenitvah. T1 smo primerjali z notranjim trdim diskom SSD, ki si ga lastimo sicer, 250-gigabajtnim modelom Samsung 850 EVO.
Proizvajalec navaja, da je disk Samsung T1 zmožen branja in zapisovanja podatkov pri hitrosti do 450 megabajtov na sekundo. Naš preizkus s programom CrystalDiskMark je pokazal najvišjo hitrost branja 430 MB/s, zapisovanja pa 410 MB/S. To ni veliko počasneje od notranjega diska 850 EVO, pri katerem je CrystalDiskMark pokazal 528 MB/s oziroma 460 MB/s. Pri prebiranju in zapisovanju velikega volumna manjših datotek je bil T1 po pričakovanjih bistveno počasnejši (hitrosti do približno 230 MB/s), a še vedno veliko urnejši od praktično vseh, tudi najhitrejših ključev USB (kot je Patriot Supersonic Rage 2, ki tu dosega hitrosti, nižje od 200 MB/s).
Drugi je cena - najmanj prostorna, 250-gigabajtna različica diska T1 pri nas stane okrog 150 evrov, model s terabajtom prostora okrog 500 evrov. Podobno prostorna notranja diska SSD je v Sloveniji mogoče dobiti za manj kot 100 oziroma 400 evrov, v tujini še ceneje.
Tretji minus - disk Samsung T1 je zelo nišni izdelek. Nakup bi priporočali samo, če uporabnik iz tega ali onega razloga išče veliko hitrejšo alternativo klasičnim prenosnim diskom. Uporabnikom, ki želijo zgolj prenosni medij za prenašanje večje količine datotek z enega računalnika na drugega, pa bo dovolj prostornejši ključ USB. Zelo hitrega s kapaciteto 64 gigabajtov dobimo za okrog 40 evrov.