Sreda, 3. 1. 2018, 17.07
6 let, 11 mesecev
Huda napaka: kaj naše računalnike čaka v prihodnjih tednih?
Strokovnjaki za informacijsko varnost so v računalniških procesorjih znamke Intel, ki so bili razviti, narejeni in prodajani v zadnjih desetih letih, odkrili hudo varnostno luknjo, ki bi zlonamernim programom lahko omogočila napad na uporabnikove osebne podatke. Popravki, s katerim bo varnostno luknjo mogoče zaobiti, prihajajo, a morda prinašajo tudi nove težave.
Čipi z oznako Intel Core so že več kot desetletje najbolje prodajani računalniški mikroprocesorji na svetu.
Varnostna luknja, o kateri je prvi poročal britanski tehnološki medij The Register, prinaša zelo veliko globalno težavo, saj procesorji znamke Intel poganjajo okrog 80 odstotkov vseh osebnih računalnikov na svetu.
Napaka bi zlonamernim programom, ki bi se ob prihodu na spletno stran aktivirali sami, lahko na široko odprla vrata do zaščitenih podatkov v kernelu oziroma tako imenovanem jedru operacijskega sistema. To je najosnovnejša programska oprema, ki predstavlja most med računalniškimi komponentami in funkcijami operacijskega sistema, na primer Windowsov.
Z zlorabo te napake bi bilo mogoče pridobiti uporabnikove osebne podatke, a največja nevarnost verjetno preti velikim korporacijam, ki na računalnikih s procesorji Intel shranjujejo občutljive informacije, piše The Register. Podrobnosti o varnostni luknji sicer niso znane, saj nihče noče, da bi kibernetski nepridipravi res poskusili zlorabiti olajšan dostop do najintimnejših kotičkov osebnih računalnikov z Intelovimi procesorji.
Ker je varnostna luknja dobesedno zapečena v strukturo procesorjev Intel, je ni mogoče zakrpati drugače kot s popravkom, ki bo posegel v samo jedro operacijskega sistema.
To pomeni, da lahko kmalu pričakujemo izdajo popravkov za vse glavne operacijske sisteme - Microsoft Windows, Apple macOS in različne izdaje Linuxa.
Microsoft se je težave z Intelovimi procesorji že lotil v najnovejšem paketu popravkov za operacijske sisteme Windows. Za Windows 10 je Microsoft popravek že izdal in se bo prek centrale za posodobitve Windows Update namestil samodejno, popravek za Windows 7 in 8.1 pa prihaja kmalu.
Nesreča v nesreči
Podatek, da popravki za Intelovo napako že prihajajo, je sicer pomirjujoč, a bo marsikoga še bolj zaskrbelo, ko bo izvedel, kakšno ceno bo zanje morda moral plačati.
Popravek bi zmogljivost prizadetih procesorjev Intel namreč lahko zmanjšal za od pet pa kar do 30 odstotkov. Ta navedba temelji na ugotovitvi računalniških strokovnjakov, ki so preizkusili enega najzgodnejših popravkov Intelove varnostne luknje za operacijski sistem Linux in poročali, da je upočasnitev delovanja procesorja po namestitvi popravka precej opazna.
Kateri procesor imate, lahko v operacijskem sistemu Windows (prikazan je Windows 10) preverite v oknu s sistemskimi informacijami. Z zgornjim kvadratkom je obkrožen postopek, kako pridete do teh podatkov, s spodnjim pa tip procesorja. Tudi nas lahko skrbi upočasnitev.
Več o tem, ali se bo z zmanjšanjem hitrosti računalnikov s procesorji Intel morala spopasti tudi velika večina drugih uporabnikov, bo morda znano v prihodnjih dneh in tednih, ko in če se bodo začeli kazati stranski učinki posodobitev, ki sta jih že izdala Microsoft in Apple.
Preberite tudi:
Bo kmalu konec enega največjih zavezništev zadnjih desetletij?
Podkupnine, grožnje in sabotaže: kako je nastal eden največjih monopolov na svetu
5