Četrtek, 2. 5. 2013, 16.33
8 let, 7 mesecev
Hekerji ne spijo: "padla" Galaxy S4 in Google Glass
Govorimo seveda o t. i. rootanju oziroma posegu v srž operacijskega sistema, s katerim uporabnik pridobi polne administratorske pravice aparata. Omejitve, ki jih je v tovarni nastavil proizvajalec, s tem padejo, uporabnik pa se lahko nato prične nad svojim telefonom "softversko" in včasih tudi "hardversko" izživljati.
Nanj lahko namesti sicer nepodprto programje, navija procesor, pospeši prenos podatkov, optimizira uporabniški vmesnik in se igračka na tisoč in en način, vse v želji, da bi njegov zvesti spremljevalec dobil podobo, ki mu gre. Tovrsten poseg seveda izniči garancijo, ob nepazljivosti pa žepni gizmo lahko kaj hitro postane uporaben le še kot obtežilnik za papir.
Čeprav drugi sploh še ni v prosti prodaji, se je tehnološkima zanesenjakoma Liamu McLoughlinu in Jayu Freemanu, hekerski skupnosti, znan pod psevdonimom Saurik, uspelo dokopati do testnih primerkov (na voljo jih je bilo omejeno število, cena posameznega pa je znašala 1.500 ameriških dolarjev) in razbiti njuno zaščito. Kot je Freeman pozneje povedal za revijo Forbes, zasluge za svoj podvig pripisuje sohekerju B1naryju. Ta je namreč že pred časom odkril stranski vhod v Android 4.0.4. (Ice Cream Sandwich), operacijski sistem, ki poganja trenutne različice Glassa.
Medtem ko so nekateri mediji nadobudneža dvignili na piedestal, pa se je na hvalisanje o preboju varnostne ograje v posmehljivem tonu odzval eden od razvijalcev naprave Stephen Lau. Njun dosežek je demantiralz besedami, da so digitalni monokel pri Googlu namenoma pustili odklenjen, saj želijo srečnežem, ki so zanj odšteli malo premoženje, omogočiti čim več svobode in s tem povezane zabave.