Nedelja, 22. 7. 2018, 4.05
6 let, 4 mesece
Eden od najbolj vročih računalnikov ta hip ima zelo veliko težavo
Apple je pred kratkim začel prodajati novo serijo zmogljivih prenosnih računalnikov MacBook Pro. Vrhunec ponudbe je model z noro hitrim procesorjem Intel Core i9, pri katerem pa je Apple naredil kritično napako: procesorja ne hladi dovolj učinkovito. Na papirju sanjski računalnik zato občasno deluje počasneje od eno leto starih in počasnejših modelov.
Intel je procesor Core i9-8950HK, trenutno najzmogljivejšega za prenosne računalnike, ki poganja tudi najdražji model novega Applovega MacBooka Pro, zasnoval tako, da ob doseganju previsokih temperatur samodejno zmanjša hitrost delovanja in se tako izogne pregrevanju, ki bi ga lahko poškodovalo.
Glede na številne kritike, ki se v teh dneh pojavljajo na spletu, je počasnejše delovanje, kot bi ga pričakoval od takega računalnika, opazil marsikateri kupec novega MacBooka Pro s procesorjem Core i9. Zanj so kupci v ZDA, kjer je že na voljo - pri nas ga še ni -, odšteli vsaj 2.600 evrov, kolikor v Applovi spletni trgovini stane najcenejši model. Z dodatki, kot sta več pomnilnika ali večji disk, se cena lahko povzpne visoko prek pet tisoč evrov.
Novi Applovi prenosni računalniki MacBook Pro so na voljo v različicah s 13- oziroma 15-palčno diagonalo zaslona. Občasno težavna konfiguracija s procesorjem Core i9 je na voljo samo pri večjem modelu.
Kaj povzroča to težavo? Po ugotovitvah strokovnjakov za računalnike Apple je najverjetnejši krivec dejstvo, da je Apple procesor Core i9 preprosto zaprl v enako ohišje, kot ga imajo vsi računalniki MacBook Pro že dve leti, in posebej zanj ni zasnoval drugačnega načina odvajanja toplote, ki ga takšen procesor krvavo potrebuje.
Več različnih preizkusov je pokazalo, da Core i9 med zahtevnejšimi opravili, na primer pri montaži videoposnetkov, zelo hitro doseže mejno temperaturo (100 stopinj Celzija) in nato samodejno zniža frekvenco delovanja, kar za uporabnika pomeni, da bo delo trajalo dlje.
V določenih primerih je bil Applov računalnik s Core i9 enako hiter ali celo počasnejši od MacBooka Pro z manj zmogljivim in tudi nekaj sto evrov cenejšim procesorjem Core i7.
Strokovnjak za prenosne računalnike Dave Lee, ki ga na YouTubu spremlja skoraj poldrugi milijon ljudi, je ugotovil tudi, da je bil letos najzmogljivejši MacBook Pro zaradi omejevanja hitrosti procesorja Core i9 počasnejši celo od lanskega modela s procesorjem Core i7.
Dave Lee je MacBooka Pro s Core i9 nato postavil v zamrzovalnik in ugotovil, da mu je konkreten padec okoliške temperature del zelo dobro. Delovati je namreč začel skoraj 25 odstotkov hitreje. Težava je torej izključno v prekomernem segrevanju procesorja.
Apple, ki se na številne kritike premalo učinkovitega odvajanja toplote za tak procesor še ni odzval, bi se moral zgledovati po drugih proizvajalcih prenosnih računalnikov, ki so vanje prav tako vgradili ta procesor.
Takšne hladilnike mu je privoščil MSI v svojem modelu GT75 8RG-090 Titan:
Nekaj nasvetov, kako preprečiti čezmerno segrevanje računalniških komponent, da bodo brez težav delovale čim dlje
- Prenosnega računalnika nikoli ne uporabljajte tako, da bi povsem prekrili hladilne reže. S tem namreč prekinete pretok zraka skozi notranjost računalnika. Hladilne reže so najpogosteje na dnu in ob straneh ter na zadnji strani naprave. Prenosni računalniki se najslabše počutijo na postelji med mehkimi odejami, malce manj slabo, a še vedno daleč od optimalnega, pa na uporabnikovih kolenih.
- Tudi pri namiznem oziroma stacionarnem računalniku ne prekrivajte odprtin, skozi katere v ohišje vstopa hladen zrak in skozi katere računalnik izloča toplega.
Shema, kakšno naj bo prezračevanje osebnega računalnika. Modre puščice: hladen zrak noter, rdeče puščice: topel zrak ven. Tale ima hladilne ventilatorje tudi na vrhu in enega na dnu, kar je lastnost nekaterih boljših računalniških ohišij, predvsem tistih, ki so namenjena ljubiteljem videoiger.
- Prenosni računalnik poskusite čim redkeje uporabljati takrat, ko je neposredno izpostavljen močni sončni svetlobi.
- Prenosnega računalnika med delovanjem ne postavljajte na ali ob grelna telesa, na primer nad radiator ali na peč. Enako velja za namizni oziroma stacionarni osebni računalnik: ne postavljajte ga v bližino radiatorjev, če imate v prostoru talno gretje, ga dvignite.
- Ne dopustite, da se v notranjosti računalnika nabere preveč prahu. Prah je namreč toplotni izolator. Predebela plast prahu lahko povzroči počasnejše delovanje računalnika in celo poškoduje komponente.
Tole je že stanje onkraj kritičnega. Najučinkovitejša rešitev za odstranitev prahu iz računalniškega ohišja je sicer razpihovanje s stisnjenim zrakom. Uporabimo lahko stisnjen zrak v pločevinki, cena ene je manj kot deset evrov, ali pa, če ga imamo na voljo, kompresor.
Preberite tudi:
1