Ponedeljek, 8. 9. 2014, 11.45
8 let, 7 mesecev
Če si želite ogledati vse, so obvezni dobra pohodna obutev in vsaj dva dneva
Gradnja velikega berlinskega letališča Brandenburg močno zamuja in večkrat presega prvotno načrtovane stroške (a vidite, to se ne dogaja samo pri nas), zato večina berlinskega letalskega prometa (pomembna izjema so nekateri nizkocenovniki) še vedno poteka prek letališča Tegel. V obdobju nemške delitve je Tegel povezoval Zahodni Berlin, ker pa je bil ta utesnjen v osrčju takratne Nemške demokratične republike, je danes letališče praktično v središču Berlina in zato dosegljivo že z mestnim javnim prevozom.
Letošnji sejem IFA se je za javnost začel v petek, 5. septembra, in bo imel svoja vrata odprta do srede, 10. septembra, novinarjem pa sta bila tradicionalno namenjena dva dneva pred uradnim odprtjem, kjer so se lahko prej in predvsem brez množic seznanili s sejemsko ponudbo in novostmi.
Na zemljevidu sejmišča so dvorane oštevilčene do 27, a to je le privid, saj je razstavnega prostora še veliko več, kot nakazujejo te številke – ena od večjih dvoran ni oštevilčena (in jo je celo zasedel Samsung), prvih sedem dvoran s številkami pa obsega po dva nivoja.
Po štirih urah na sejmu IFA sem ugotovil, da sem se le bežno dotaknil večine dvoran. Niti približno ne vseh, pa nisem niti za trenutek počival. Če torej nimate vsaj dva dni časa, priporočam, da si vnaprej izberete, katero tematsko področje si boste ogledali, in se potem zadržujete samo v tem delu sejmišča.
Toda sejmu IFA je v svoj razstavni prostor že pred časom uspelo privabiti še en velik del, ki je vsakomur od nas zelo blizu – gospodinjske aparate. Blizu je očitno tudi slovenskim razstavljavcem, saj od štirih prisotnih podjetij tri pokrivajo prav to področje. Med njimi ima daleč največji razstavni prostor Gorenje, njihov poudarek je po besedah direktorja Franja Bobinca v pogovoru za uradno sejemsko revijo IFA International na ustvarjalnosti, ki v njihovih izdelkih zajema zdravo življenje.
Množice so se zbirale tudi pred velikimi televizorji, ki z ukrivljenimi zasloni in spremljajočo funkcionalno ambientalno osvetlitvijo izboljšujejo doživetje gledalcev, vedno večja povezljivost med nekoč tradicionalno ločenimi napravami pa ne krepi zgolj dvosmernosti komunikacije med vsebino in gledalci, temveč postavlja tudi nove mejnike pri uresničevanju koncepta pametnih domov – in to vse je le majhen delček tega, kar je te dni na ogled na berlinskem sejmišču.