Ponedeljek, 7. 10. 2013, 7.17
8 let, 10 mesecev
Koliko Slovencev bo 2014 jedlo travo?
Zato je smešno brati medijske analize, katerih namen je dokazati, kateri politični voditelj je bolj primeren, da bo državo izpeljal iz krize. Smešno zato, ker:
Prvič, ste lahko v medijih več kot desetletje brali o "nevarnem in skorumpiranem italijanskem politiku Silviu Berlusconiju", večina pa ni zmogla na domačem dvorišču videti naših berlusconijev;
In drugič, ker so slovenske politične stranke vodene izrazito nedemokratično. Zato je neumnost pričakovati, da bo nekdo, ki je izrazit nedemokrat, želel rešiti državo in demokracijo. Če svoje upe, da boste končno lahko živeli bolje, polagate v obljube politikov, boste kmalu jedli travo.
Niste jih našli, vsaj ne takih, za katere intimno pri sebi veste, da zagotovo niso dorasli temu izzivu. Ne sanjajte o podmladkih, so le replika originalov, le kdaj je bila kopija boljša od originala? Kar je logično, le kateri predsednik politične stranke pa lahko perspektivnemu mlademu članu svoje stranke ponudi možnost napredovanja po strokovnosti in sposobnosti? V zameno za lojalnost mu lahko ponudi zgolj mizeren zaslužek.
Zato pa je slovenska tradicija, da politične stranke zelo dolgo vodijo isti ljudje oziroma da ustanovitelji stranko razumejo kot svojo lastnino. Stranke so njihovi otroci in družina in podjetje, skratka delo njihovih rok. Tudi tisti, ki so se vmes zamrznili, so pripravljeni uničiti vse, da stranko spet dobijo v svoje roke.
Drugi primer je nam geografsko bližji. Na začetku tisočletja smo pri sosedih opazovali politično zvezdo Wolfganga Schüssla. Čeprav je leta 1999 njegova stranka dosegla sramotno tretje mesto, prehiteli so jih celo Haiderjevi svobodnjaki, mu je s pogajanji uspelo postati kancler, pa čeprav je njegovi vladi nasprotovala celotna EU. Svoje politične dosežke prve vlade je okronal z zmago novembra 2002, ko so avstrijski konservativci močno zmagali na volitvah. Toda ko je Schuessel izgubil na volitvah konec leta 2006, v novi vladi zanj ni bilo nobenega mesta.
Politična higiena v demokratičnih državah je jasna: ko izgubiš, te ni več. Ko te dobijo s prsti v marmeladi, si sramota stranke.
Za zdaj se zdi, da bo moral še veliko več Slovencem pasti standard, da se ne bodo pripravljeni zadovoljiti z gnilimi kompromisi. Škoda le, koliko Slovencev bo do tedaj še moralo jesti travo.