Sreda, 25. 3. 2015, 14.21
7 let, 1 mesec
Dobrodošli v policijski državi
Represivni organi postajajo eno najmočnejših omrežij v državi.
Trditi, da se Slovenija iz pravne spreminja v policijsko državo, se sliši pretirano, morda celo kot namerna provokacija. Toda pri teh stvareh je bolje biti prekmalu nekoliko paranoičen, kot jih opaziti šele takrat, ko je že prepozno.
V pravni državi človek ve, da če ni ničesar naredil narobe, mu ne more ob šestih zjutraj na vrata potrkati policija v spremstvu televizijskih kamer, ga stlačiti v avto in spraviti na naslovnice časopisov. Prav tako ve, da če ne počne ničesar nezakonitega, mu ne morejo kar tako stikati po bančnem računu ali poslušati njegovih telefonskih pogovorov.
Ste prepričani, da živite v takšni državi? Preden zadovoljno prikimate, se za začetek skupaj spomnimo dveh primerov očitne zlorabe policije in drugih represivnih organov, o katerih smo brali v zadnjih dneh.
Ne, seveda ne. Tudi tisti, ki te dni najbolj rohnijo čez obisk policije v državnem zboru, se tega dobro zavedajo, samo malo dvojne morale se gredo. Bi se Jani Möderndorfer enako ogorčeno oglasil, če bi policija prišla v prostore SDS in rekla, da tam išče dokaze o koruptivnosti njihovega nekdanjega predsednika vlade? Kje pa, na kraj pameti mu ne bi padlo. Tiho bi sedel v kotu in se privoščljivo smejal ali celo javno podprl neodvisno in pogumno delovanje policije.
Težava z zadnjo policijsko preiskavo je drugje: v njeni popolnoma bedasti utemeljitvi. Kdo pri zdravi pameti bi sploh pomislil, da bi predsednico vlade, ki si je bolestno želela postati komisarka, preiskoval zaradi korupcije? Res je, njeno ravnanje je bilo politično nespodobno in zanj je plačala pošteno ceno na volitvah. Toda koruptivno? Bodimo vendar resni.
In ko vidiš, kako policija ob šestih zjutraj strumno vkoraka v nekaj zasebnih in javnih prostorov in preiskuje nekaj tako bedastega, si ne moreš kaj, da ne bi pomislil, da so tam pač zato, ker jih je tja nekdo poslal.
Če ministra tako skrbi za državno varnost, bi lahko za začetek prebral kolumno, kjer je nekdanji direktor Sove pisal prav o tem vprašanju. Njegovo sporočilo sem razumel takole: tuje obveščevalne službe ne potrebujejo Telekomovih kablov, da bi vedele, kaj se v Sloveniji pogovarjamo. Telekomove kable potrebujejo samo tisti, ki želijo brez sodnih nalogov prisluškovati svojim političnim nasprotnikom in drugim notranjim sovražnikom.
Najbolj grozljivo pri vsem je, da v Vebrovem svetu z uporabo vojaških obveščevalcev proti privatizaciji ni čisto nič narobe. V njegovem svetu, kot nam je lepo povedal še kot predsednik državnega zbora, je privatizacija enaka veleizdaji. In če gre za veleizdajo, je seveda v redu, če se angažira vojaške obveščevalce, da bi jo preprečili.
Da gre pri tem za očitno prekoračitev pooblastil in zlorabo represivnih organov za doseganje političnih ciljev, je seveda nepomembno. Pomembno bi bilo samo, če bi živeli v pravni državi.
Ne verjamete? Samo spomnite se, koliko policijskih preiskav pri odvetnikih smo videli v zadnjem času – seveda pri tistih, ki so zagovarjali ljudi, ki jih je javnost že vnaprej spoznala za krive. Pa ne le pri odvetnikih, tudi pri davčnih svetovalcih in celo pri zdravnici, ki si je drznila zdraviti človeka, ki bi ga ljudstvo najraje takoj linčalo na najbližjem mestnem trgu.
Vsem tem ljudem, ki poskušajo korektno in strokovno opravljati svoj poklic, sta policija in tožilstvo poslala jasno sporočilo: če smo se odločili, da nekoga strpamo v zapor, ker tako vsi vemo, da je baraba, ga raje ne branite in mu ne pomagajte. Sicer bomo v zapor strpali tudi vas.
Verjetno ste prepričani, da lahko davkarija podatke z vašega bančnega računa dobi samo, če proti vam poteka resna davčna preiskava zaradi utaje ali kakšne druge očitane goljufije. Če tako mislite, se žal bridko motite. Davčni organ lahko podatke z vašega računa – ali računov drugih oseb, ki so z vami tako ali drugače povezane – pridobi tudi, ko gre za izdajo čisto navadne administrativne odločbe, kakršno lahko kdaj potrebuje vsak od nas.
Da bi bilo še huje, davkarija za pridobitev vaših podatkov ne potrebuje sodnega naloga ali kakšne druge odločbe ali sklepa. Zadošča, da davčni uslužbenec pošlje banki prijazno pismo, da podatke potrebuje v postopku za ugotavljanje davčne obveznosti, in že se bodo vaši podatki – ali podatki vašega zakonca, staršev, bratov, sester, otrok – znašli na njegovi delovni mizi.
Če niste razumeli, preberite še enkrat: prav te banke, ki so na ustavnem sodišču, vrhovnem varuhu pravne države, dosegle prepoved objave podatkov o slabih posojilih, morajo vsakodnevno kršiti bančno tajnost navadnih ljudi, če jih k temu z navadnim dopisom pozove referent s finančne uprave.
Namesto da bi opravljali svojo vlogo in opozarjali na očitne zlorabe pravne države in represivnih organov, pri vsem skupaj z veseljem sodelujejo in pristavijo svoj lonček (kamero, mikrofon, diktafon ali poslušno uho). So zraven, ko se izvajajo hišne preiskave, in z veseljem objavijo vse, kar do njih pricurlja iz policijskih ali tožilskih vrst. Še posebej so veseli številk o zaslužkih različnih ljudi, od profesorjev do poslovnežev, saj je za njih že vnaprej kriv vsak, ki mu je uspelo zaslužiti več, kot se jim zdi primerno.
Da se s tem iz psa čuvaja pravne države spreminjajo v popadljivega pitbula, ki deluje kot podaljšek represivnih organov, jih seveda niti malo ne skrbi. Pomembno je, da vsak dan dobijo svoj kos krvavega mesa.
Sogovornikova teza je bila, da se danes v Sloveniji dogaja nekaj podobnega. Da se je policistom, obveščevalcem in že pred njimi starim udbovcem uspelo preriniti v številne pomembne ustanove, tožilstvo, sodišča, državne organe, med tiste, ki odločajo o javnih naročilih, in med tiste, ki pomagajo organizirati nove stranke – tudi to, ki je trenutno na oblasti. Ti ljudje so postali eno najmočnejših omrežij v državi in počasi prevzemajo oblast.
Rankovićeva zgodba se je končala, ko je vrhovni komandant ugotovil, da je postal premočen in je našel izgovor za čistko proti njemu in njegovemu omrežju. Danes imamo seveda demokracijo in v njej ni vrhovnega komandanta z močjo, kot jo je imel nekdanji jugoslovanski predsednik. Imamo pa tudi mi predsednika vlade in predsednika države.
Eden od njiju piše proste spise o etiki in pridobiva neodvisna pravna mnenja o očitni zlorabi obveščevalnih služb, drugi pa modro molči in zaljubljeno zre v koledar s svojimi slikami.
Morda si mislite, da vse to ni vaša skrb, in morda se vam zdi prav, da se represivni organi svojega dela lotevajo na tak način, saj v medijih lahko poslušate predvsem o postopkih proti ljudem, ki so zoprni tudi vam in za katere ste prepričani, da si zaslužijo obsodbo in visoke kazni.
Toda ko boste ugotovili, da lahko tudi vi postanete komu zoprni in se znajdete v krempljih istega kolesja, bo tudi za vas že prepozno.