Državni zbor je imenoval tri člane nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije (STA). Za nadzornike so poslanci z absolutno večino potrdili Marka Hočevarja, Aleša Živkoviča in Andraža Terška.
Poslanci so glasovali o vsakem kandidatu posebej, za imenovanje pa so potrebovali najmanj 46 glasov. Za Marka Hočevarja, Aleša Živkoviča in Andraža Terška je glasovalo 47 poslancev, proti pa 21. Nikola Damjanić pa je za imenovanje prejel en glas premalo, saj je zanj glasovalo 45 poslank in poslancev.
Nadzorni svet se lahko konstituira s tremi člani
Nadzorni svet STA bo kljub neizvolitvi Damjanića lahko začel z delom, saj zakon o STA določa, da se svet lahko konstituira s tremi člani. Nadzorni svet agencije uvaja zakon o STA, ki so ga poslanci sprejeli sredi junija, veljati pa je začel 12. julija. Po določbah zakona bi morali biti nadzorniki imenovani oz. izvoljeni najpozneje v 90 dneh po uveljavitvi zakona.
Enega člana izvoli svet delavcev STA
Nadzorni svet STA bo štel pet članov, štiri na predlog vlade z absolutno večino izvoli DZ, enega člana pa izvoli svet delavcev STA. V skladu z zakonom o STA je morala vlada za nadzornike predlagati po enega strokovnjaka za medije, ekonomsko-finančnega strokovnjaka, pravnega strokovnjaka ter strokovnjaka na področju informatike.
Hočevar je redni profesor na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani za področje računovodstva in revizije. Živkovič je izredni profesor za področje informatike na Univerzi v Mariboru. Teršek je pravnik, ki je objavil številne strokovne in znanstvene članke na področju ustavnega, medijskega prava in svobode izražanja. Damjanić, sicer diplomirani novinar, je direktor Ninamedie, opravljal pa je tudi funkcijo člana in predsednika nadzornikov na RTVS.
Iskalo se bo tudi novega direktorja STA
Skladno z zakonom se bo iskalo tudi novega direktorja STA. Postopek imenovanja novega direktorja se začne najkasneje v 30 dneh po konstituiranju nadzornega sveta. Sedanjemu direktorju Bojanu Veselinoviču namreč traja mandat do imenovanja novega, medtem ko bo odgovorna urednica Barbara Štrukelj skupaj z uredniško ekipo skladno z zakonom nadaljevala z delom do izteka mandata, za katerega je bila imenovana.
Tanko: To je politično nekorektno in nehigienično
Tudi ob tokratnem odločanju se je odprla polemična razprava. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je znova predlagal, da glasovanje o tej točki prestavijo na eno prihodnjih sej. Po njegovih besedah namreč vlada, ki nima polnih pooblastil, ne more opravljati kadrovskih imenovanj. To je politično nekorektno in nehigienično, je prepričan. Kar pa se tiče kandidatov, v SDS ne podpirajo nobenega od njih, saj si "bodoča oblast ne zasluži, da se ji montira takšne kadre v nadzorni svet STA".
Kumer: Gre za politikantski predlog
Predlog za prestavitev odločanja je poslanska večina zavrnila. Dušan Kumer (SD) je ocenil, da gre za politikantski predlog, in poudaril, da je predlaganje nadzornikov STA vladi nalagal zakon. Tudi Borut Sajovic (LDS) meni, da je imenovanje nadzornikov njihova dolžnost, dodal pa je še, da STA v zadnjem obdobju dobro in nepristransko deluje.
"Z novim zakonom bo STA končno imela neodvisno in urejeno obliko delovanja"
Majda Širca (Zares), ki je bila ministrica za kulturo v času priprave zakona o STA, pa poudarja, da je imenovanje nadzornikov nujno, sicer STA ne bo mogla delovati. Z novim zakonom pa bo STA končno imela neodvisno in urejeno obliko delovanja, ki bo onemogočala, da se bo agencijo izkoriščalo v politične namene.