Nedelja, 7. 5. 2017, 6.57
7 let, 1 mesec
Uničila avto, a ne strasti: na prvi dirki v življenju sta se osemkrat prevrnila #foto
Obiskali smo mlada Primorca, ki sta doživela najtežjo nesrečo na uvodnem reliju državnega prvenstva v Ajdovščini. Kot neizkušena novinca sta po slabih 15 kilometrih dirkanja med osemkratnim prevračanjem uničila dirkalnik. Na srečo sta jo sama odnesla brez resnejših poškodb. V domači delavnici bodo zdaj zavihali rokave, saj si želita Tine Koren in njegovo dekle Tjaša Medvešek jeseni spet dirkati.
Pred štartom nasmejana in še s celim avtomobilom: 23-letni Tine Koren in 20-letna Tjaša Medvešek. On iz Vrhpolja pri Vipavi, ona iz Solkana. Tine Koren in Tjaša Medvešek sta se nekoliko nervozna, a pošteno nasmejana in vesela odpravila na svoj prvi reli v življenju. Pri Korenovih so se za nakup dirkalnega zastava yuga odločili le 14 dni pred začetkom državnega prvenstva. Avto so morali v domači delavnici v Vrhpolju pri Vipavi najprej še dodelati in usposobiti.
V zadnjih dneh pred dirko so delali do druge in celo tretje ure zjutraj. Nato se je motor yuga vendarle zavrtel do 8 tisoč vrtljajev v minuti, uskladili so še delovanje preostale tehnike. Vmes sta Primorca pred svojim prvim štartom na avtomobilski dirki uspela urediti še tekmovalne licence in preostale formalnosti. Ves trud in neprespane noči so bili poplačani ob prvem štartu, ko sta s čeladami na glavi in zapeta z varnostnimi pasovi čakala na zeleno luč pred prvo pravo hitrostno preizkušnjo prek znamenite Predmeje.
"Reli je navzven videti preprost. Toda ko sediš v dirkalnem avtomobilu s čelado na glavi in imaš pred seboj zaprto cesto, je to nekaj povsem drugega kot hitra vožnja s serijskim avtomobilom," pravi novinec v dirkaškem športu Tine Koren.
Ostanek enega od platišč, ki so ga sile ob nesreči popolnoma raztrgale. Manjkalo je skoraj pol avta, razbilo je stekla, odtrgalo nosilce sedežev …
Nekaj minut pozneje sta že drvela proti cilju tega znamenitega odseka na Colu. Po koncu ravnega odseka sta se bližala kombinaciji levega in desnega ovinka. Ko je Koren spoznal, da je bistveno prehiter, je bilo že prepozno. Vse se je zgodilo v nekaj sekundah. Na pesku je odneslo zadek, zadel je v brežino, nato je avto odbilo na drugo stran in začel se je pravi rokenrol. Osemkrat sta šla čez streho, vmes podrla del skladovnice drv in se z razbitim yugom ustavila sredi travnika pod cesto. Manjkalo je skoraj pol avta, razbite so bile vse šipe, od sile je med prevračanjem odtrgalo nosilce sedežev, odlomilo kolo skupaj s vpetjem, odprlo steklenice z vodo, nategnilo varnostne pasove …
"Bil sem seveda občutno prehiter, a obenem je šlo tudi za splet okoliščin. Saj veste, pomanjkanje izkušenj, velika zagnanost. Pred štartom sem zatrjeval, da je to šele prva dirka in da gremo počasi. Samo da pridemo do cilja. Toda ko je čelada na glavi …" nam je v Vrhpolju pripovedoval 23-letni Koren.
Foto - Ko je bil zastava yugo v boksih pred štartom še cel
Osemkrat sta šla čez streho, vmes podrla del skladovnice gum in se z razbitim yugom ustavila sredi travnika pod cesto. Ko se je sovoznica izgubila v radarju, neizkušeno ni počakal, temveč tiščal "na pamet"
Že kot dvanajstletnik je pomagal pri pripravi prav tega yuga, ki ga je nato letos kupil. Na tej hitrostni preizkušnji je ujel in prehitel počasnejšega tekmeca, kar ga je še bolj podžgalo. Čeprav sam pravi, da se mu hitrost ni zdela nič posebnega, je bila za novinca v dirkalnem avtomobilu vendarle zelo visoka. Počena čelada sovoznice Tjaše Medvešek dokazuje silovitost nesreče. Po njej je en dan ostala na opazovanju v bolnišnici, poleg modric pa težjih poškodb ni bilo. S sovoznico sta po njegovih besedah napisala zelo podroben radar, zato ji nekajkrat ni uspelo prebrati vseh napotkov. Izgubila se je med zapiski, Koren pa neizkušeno ni počakal, temveč je "na pamet" tiščal naprej. Ko se je sredi tiste ravnice spomnil, da ji sledi zahrbten ovinek, je bilo že prepozno. Kako sekundo pozneje je že počilo.
"Bila sem v šoku. Kot da se ne bi nič zgodilo, sem se mirno odpela, odprla vrata in stopila ven. Tam so k meni že pristopili gledalci in mi pomagali stati. Moja čelada je med prevračanjem počila. Sprva je bilo vse v redu, nato pa mi je postalo slabo, omrtvinčilo mi je roko. Odpeljali so me na preventivni pregled v bolnišnico v Šempeter, kjer sem en dan ostala na opazovanju," se spominja Medveškova. Njen fant v nesreči ni bil poškodovan, le pošteno je bil jezen sam nase že kako sekundo za tistim, ko se je yugo po osemkratnem prevračanju ustavil pod cesto.
"Strahu ne čutim. Ko sva šla z očetom dan po dirki na ta ovinek, pa sem se vendarle počutil nekoliko nelagodno," priznava Koren.
Zaščitna kletka je zdržala, izkazali so se oblazinjeni deli kletke nad voznikovo glavo, prav tako so karoserijo očitno dobro povarili in jo učvrstili. Dokaz pomena ustrezne varnostne opreme
Danes ju na hudo nesrečo spominja razbiti yugo pred domačo hišo. V šali povesta, da največ dela čaka Korenovega brata in očeta, ki doma tudi sicer pripravlja dele dirkalnikov za nekatere slovenske dirkače in je svojega sina tudi navdušil nad avtomobilskim športom. Ko sta si ogledovala razbit avtomobil, sta v en glas poudarila pomen kakovostne varnostne opreme. Čeprav je yugo resnično hudo zdelan, so ključni varnostni elementi opravili svoje. Zaščitna kletka je zdržala, izkazali so se oblazinjeni deli kletke nad voznikovo glavo, prav tako so karoserijo očitno dobro povarili in jo učvrstili. Tudi obvezni sistem HANS za učvrstitev čelade jima je pomagal.
Puško v koruzo? Ne, jeseni bomo spet dirkali …
Čeprav sta nesrečo doživela že po slabih 15 kilometrih svoje dirkaške kariere in na lastni koži spoznala pomen psihološke priprave in potrebnih izkušenj, puške v koruzo ne bosta vrgla. Tak dirkalni yugo stane okrog pet tisoč evrov, kar je za mladeniča seveda zajeten zalogaj, in dela bo veliko. Na srečo ga bodo lahko veliko opravili doma, kar močno zmanjša stroške priprave.
"Pogledati moramo, ali bomo lahko uporabili motor in menjalnik. Vsekakor si želimo pripraviti novega in se jeseni odpraviti na reli v Novi Gorici. Na srečo se je tokrat končalo le z zvito pločevino in če je bila to tista potrebna šola za naju oba, naj bo pač tako. Svojo napako sem sprejel, tudi strahu ne čutim. Ko sva se z očetom dan po nesreči odpravila na tisti ovinek, sem čutil malo nelagodja, a je minilo," pravi Koren.
Dirkaški prostor v zastavi yugu, ki stane okrog pet tisoč evrov. Mnogi uspešni slovenski dirkači in tudi poznejši državni prvaki - na primer Andrej Jereb, Boštjan Logar in Aleks Humar - so svoje kariere začeli prav v takem avtomobilu.
Dela bo veliko, a mlada primorska posadka ni obupala. Že jeseni se želita s popravljenim dirkalnikom podati na reli v Novi Gorici.