Gregor Pavšič

Sreda,
8. 2. 2017,
6.00

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,53

3

Natisni članek

Natisni članek

Audi

Sreda, 8. 2. 2017, 6.00

7 let, 2 meseca

Kako je Audi snemal svoj znameniti TV-oglas in avtomobil zapeljal na vrh skakalnice #video

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,53

3

Pred 31 leti je Audi svoj avtomobil s štirikolesnim pogonom zapeljal navkreber po zaletišču smučarske skakalnice na Finskem. Leta 2005 so podvig z novejšim audijem ponovili. Ključni so bili prilagojen menjalnik in gume s šest milimetrov dolgimi žebljički. Proti vrhu vzpona so vozili s hitrostjo 60 kilometrov na uro.

Deset skrivnosti audija quattro in kaj so v Ingolstadtu skrivali pred dr. Piechom


Audi quattro S1 je bil sredi osemdesetih let eden najbolj brutalnih dirkalnikov za reli v skupini B. | Foto: Audi quattro S1 je bil sredi osemdesetih let eden najbolj brutalnih dirkalnikov za reli v skupini B. Audi je bil v športnem avtomobilizmu pionir uporabe štirikolesnega pogona. Leta 1982 so z audijem quattro vstopili v svetovno prvenstvo v reliju in v dirkalnih avtomobilih sprožili eno najpomembnejših revolucij. Čeprav sprva skeptikov ni bilo malo, se je rešitev večjega motorja in stalnega štirikolesnega pogona izkazala za upravičeno. Tekmeci so rešitev kopirali, jo nadgradili in v športnem smislu tudi presegli Audijeve rezultate. Drznim inženirjem iz Ingolstadta pa je kljub temu ostalo prestižno priznanje, da so v začetku 80. let prvi prihodnost videli v štirikolesnem pogonu.

Vzpon na vrh letalnice kot nadgradnja programa v reliju

Leta 1986 je bila skupina B na vrhuncu. Audi je imel zadnjo različico quattra S1, ki je imel od 600 do 700 "konjev" in bil z velikimi spojlerji eden najatraktivnejših avtomobilov za reli vseh časov. Tega leta so pri Audiju svojemu pogonu namenili tudi prav poseben TV-oglas.

Serijski model 100 CS quattro so želeli zapeljati navkreber na vrh zaletišča smučarske skakalnice. Za volan je sedel dirkač Harald Demuth in se zanesljivo pripeljal na vrh skakalnice Pitkavouri pri Kaipoli na Finskem. Jeklenice so bile na avtomobil nameščene zgolj zaradi varnosti, na poti navzgor pa je avtomobil izkoriščal le lasten štirikolesni pogon in posebne gume z žebljički.

V svetu avtomobilizma kajpak ni manjkalo kritikov, ki so dvomili v Audijev podvig. Morda so se Nemci tudi zato odločili, da pozneje še enkrat ponovijo ta podvig.

Z izjemo gum s šestmilimetrskimi žebljički, prilagojenega menjalnika in varnostnih jeklenic je bil audi povsem serijski. | Foto: Audi Z izjemo gum s šestmilimetrskimi žebljički, prilagojenega menjalnika in varnostnih jeklenic je bil audi povsem serijski. Foto: Audi

Za ponovitev legendarnega vzpona so morali najprej obnoviti skakalnico

Leta 2005 so pri namreč vrnili na isto skakalnico. Tokrat so na zaletišče obnovljene skakalnice (leta 1994 so jo namreč zaprli) postavili audija A6 4.2 quattro, za volan pa enega izmed lastnih inženirjev Uweja Blecka. Podobno kot leta 1986 so na spodnji del avtomobila namestili dodatno jekleno ploščo, jeklenice pa so bile namenjene varovanju, da avtomobil ne bi zdrsnil nazaj po vzletni mizi.

Menjalnik zaklenjen v prvi prestavi, gume s šest milimetrov dolgimi žebljički

Dodatno so samodejni menjalnik zaklenili v prvi prestavi. Ko bi menjalnik pretaknil v drugo, bi avtomobil že izgubil zagon in oprijem. Z izjemo gum s šestmilimetrskimi žebljički, prilagojenega menjalnika in varnostnih jeklenic je bil audi povsem serijski.

Tudi tokrat je audi zmogel vzpon po klančini, ki ima naklon 37,5 stopinje. Bleck je vozil v prvi prestavi pri 4.200 vrtljajih v minuti. Vozil je s hitrostjo 60 kilometrov na uro in vrh dosegel po devetih sekundah. Da bi odpravil vsako senco dvoma, je vzpon opravil kar enajstkrat.