Gregor Pavšič

Sobota,
24. 9. 2016,
10.09

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,95

Natisni članek

Natisni članek

Gymkhana focus RS RX Ford

Sobota, 24. 9. 2016, 10.09

7 let, 2 meseca

Osebna izkušnja vožnje: avtomobil s 600 "konji" in silovitim pospeškom

Avtomobilski katapult za naval adrenalina in milijone ogledov na YouTubu #video

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,95

Usedli smo se v eksplozivni ford focus RX s 600 "konji", ki do sto kilometrov na uro pospeši v dobrih dveh sekundah. Avtomobilski katapult, ki je zvezdnik uspešnice Gymkhana na YouTubu in svetovnega prvenstva v relikrosu, poskrbi za naval adrenalinskega užitka voznika in njegovega sopotnika.

Ford focus RX je pravi avtomobilski prototip, ki so ga razvili za skrajno izrabo njegove tehnike in vozniških potencialov. Kot skupen produkt Ford Performance – športnega oddelka v Detroitu, ki je neposredno poskrbel tudi za razvoj novega mustanga, focusa RS in superšportnika GT – ter britanskega M-Sporta je namenjen tako svetovnemu prvenstvu v relikrosu kot snemanju uspešnice Gymkhana na YouTubu. Tam z njo blesti Ken Block, ameriški zvezdnik socialnih omrežij in eden najbolj prepoznavnih avtomobilskih športnikov na svetu. V slabih dveh tednih je njegovo deveto nadaljevanje Gymkhane videlo že 11 milijonov ljudi.

Zadnje priprave pred štartom. Ford focus RX je skrajno obremenjen avtomobil, zato je tudi vsak prevoženi kilometer dragocen. En motor zdrži štiri dirke v relikrosu, to je dobrih 300 kilometrov. Njegova obnova stane več kot sto tisoč evrov. | Foto: Gregor Pavšič Zadnje priprave pred štartom. Ford focus RX je skrajno obremenjen avtomobil, zato je tudi vsak prevoženi kilometer dragocen. En motor zdrži štiri dirke v relikrosu, to je dobrih 300 kilometrov. Njegova obnova stane več kot sto tisoč evrov. Foto: Gregor Pavšič Povabilo na desni sedež focusa RX zvezdnika Gymkhane in svetovnega prvenstva v relikrosu

Dan po koncu dirke svetovnega prvenstva v relikrosu v Barceloni smo se lahko usedli na priložnostni sovozniški sedež praktično enakega avtomobila. Počasna vožnja do štartne črte je bila namenjena ogledu notranjosti focusa RX in dodatnemu zategovanju varnostnega pasu. Trenutek, ko se avtomobil iz mirnega domačega ljubljenčka prelevi v pravo avtomobilsko pošast, se zgodi z vžigom elektronskega štartnega programa.

Takrat začne cel avtomobil drhteti in se tresti od vse silne eksplozivnosti. Dvolitrski turbomotor s 600 "konji" je pripravljen za napad dirkaške steze in na štartni črti ga zadržuje le še elektronika. Avtomobil čaka na zeleno luč in za kakšen centimeter suva naprej in nazaj. Kot podivjani bik, preden ga spustijo v areno v boj z gladiatorjem.

Tako za snemanje Gymkhane kot svetovno prvenstvo v relikrosu mora biti avtomobil zelo eksploziven in natančno vodljiv. Ford focus RX je nastal v sodelovanju Ford Performance iz Detroita in angleškega M-Sporta, ki že od leta 1997 skrbi za Fordov program v svetovnem reliju. | Foto: Hoonigan Tako za snemanje Gymkhane kot svetovno prvenstvo v relikrosu mora biti avtomobil zelo eksploziven in natančno vodljiv. Ford focus RX je nastal v sodelovanju Ford Performance iz Detroita in angleškega M-Sporta, ki že od leta 1997 skrbi za Fordov program v svetovnem reliju. Foto: Hoonigan

Spredaj sta nameščena le hladilnik vstopnega zraka v motor (intercooler) ter dvolitrski turbomotor, ki so ga pripravili pri francoskem Pipo Moteurs in zmore okrog 600 "konjev". Tehnični pravilnik zahteva 45-milimetrski restriktor pri dovajanju zraka v Garretovo turbopuhalo. Za nadzor moči skrbi Cosworthov sistem. | Foto: Gregor Pavšič Spredaj sta nameščena le hladilnik vstopnega zraka v motor (intercooler) ter dvolitrski turbomotor, ki so ga pripravili pri francoskem Pipo Moteurs in zmore okrog 600 "konjev". Tehnični pravilnik zahteva 45-milimetrski restriktor pri dovajanju zraka v Garretovo turbopuhalo. Za nadzor moči skrbi Cosworthov sistem. Foto: Gregor Pavšič Avtomobilski katapult, ki potniku zamegli vid

Ko voznik spusti sklopko, štartni program poskrbi za optimalen izkoristek moči in njen prenos na cestno podlago. Vsako izmed štirih koles se v delčkih sekunde krčevito bori za oprijem. Obremenitve so v teh trenutkih skrajne za vse vitalne dele avtomobila, enako tudi za človeka na vozniškem ali priložnostnem sovozniškem sedežu.

To je pravi avtomobilski katapult. Vid se rahlo zamegli in strese. Ko se slika v očeh zbistri, po cesti že dirjamo krepko nad sto kilometrov na uro. Sovoznik je za čelado nasmejan do ušes, voznik pa že popolnoma zbran za natančen vstop v prvi dolgi levi ovinek. Sledi nadzorovano drsenje, še eno kratko pospeševanje in nato silovito zaviranje pred prvim ostrim ovinkom.

Voznik agresivno zavira in z desno roko odločno potiska ročico sekvenčnega menjalnika, kdor sedi na sovozniškem sedežu, pa se mora boriti s fizikalnimi silami in telo držati dobro utesnjeno v dirkaškem sedežu.

Focus RX ima stalni štirikolesni pogon, moč pa se prenaša prek Sadevovega šesstopenjskega sekvenčnega menjalnika. Najmanjša dovoljena masa avtomobila znaša 1.200 kilogramov. | Foto: FIA RX Focus RX ima stalni štirikolesni pogon, moč pa se prenaša prek Sadevovega šesstopenjskega sekvenčnega menjalnika. Najmanjša dovoljena masa avtomobila znaša 1.200 kilogramov. Foto: FIA RX

25-letni Andreas Bakkerud vozi relikros že od svojega 15. leta. Letos je zmagal na domači dirki za SP na Norveškem in v skupnem seštevku zaseda četrto mesto. | Foto: FIA RX 25-letni Andreas Bakkerud vozi relikros že od svojega 15. leta. Letos je zmagal na domači dirki za SP na Norveškem in v skupnem seštevku zaseda četrto mesto. Foto: FIA RX "Vozim ga, kot bi ga ravnokar ukradel!"

Avtomobil poka in suva od ovinka do ovinka. Štirikolesni pogon z dobro prilagojenim vzmetenjem skrbi za odlično trakcijo tako na asfaltu kot makadamu. Skok? Pristanek je tako mehak, da ga je bilo komaj mogoče čutiti. Vsak delček steze nam je dokazal, kako vrhunsko zmogljive in obvladljive avtomobilske igrače so dirkalniki za relikros. Bakkerud je uspešnejši v svetovnem prvenstvu v relikrosu, njegov po svetu bolj znan moštveni kolega Ken Block pa pri osvajanju gledalcev na YouTubu in socialnih omrežjih. | Foto: FIA RX Bakkerud je uspešnejši v svetovnem prvenstvu v relikrosu, njegov po svetu bolj znan moštveni kolega Ken Block pa pri osvajanju gledalcev na YouTubu in socialnih omrežjih. Foto: FIA RX

"Voziti ga je treba, kot da bi ga ukradel. Ko ga voziš na vso moč, dovoljuje praktično vse. Odlične pospeške in skrajna drsenja skozi ovinke. Veliko težje je med dirko s še štirimi brezkompromisnimi tekmeci, ki peljejo le kak centimeter od tebe. Štart je izredno pomemben. Imamo štartni program, a voznik mora imeti dobre reakcije. Skozi prvi ovinek je treba priti v kar najboljšem položaju. Nastavitev vzmetenja je prav tako kompromis med dobro trakcijo v ovinkih in uravnoteženostjo prek skokov," je vožnjo forda focusa RX, "600-konjske" avtomobilske mrcine, ki do sto kilometrov na uro pospeši v neverjetnih dveh sekundah, opisoval norveški dirkač in eden najboljših voznikov relikrosa Andreas Bakkerud. Čeprav je star šele 25 let, je z desetletnim stažem v relikrosu (da, vozil ga je že kot 15-letni najstnik!) že med izkušenejšimi vozniki.

Celoten sistem hlajenja motorja je premeščen v zadek avtomobila, kjer je varen pred medsebojnimi trki v relikrosu. Učinkovito hlajenje je zaradi obremenjene tehnike in velike količine toplote, ki jo dirkalniki sproščajo, zelo pomembno. | Foto: Gregor Pavšič Celoten sistem hlajenja motorja je premeščen v zadek avtomobila, kjer je varen pred medsebojnimi trki v relikrosu. Učinkovito hlajenje je zaradi obremenjene tehnike in velike količine toplote, ki jo dirkalniki sproščajo, zelo pomembno. Foto: Gregor Pavšič

Razvoj tudi prek računalniških simulacij in vetrovnika

Osnovne potrebe avtomobila tako za snemanje akcijskega videa Gymkhane kot za zmagovanje v relikrosu so zelo podobne. Avtomobil mora imeti eksploziven motor, vrhunsko vodljivost in biti zaradi medsebojnih trkov v relikrosu tudi vzdržljiv. Focusa RX so razvili v le devetih mesecih. V začetnem delu so uporabili tudi računalniško simuliranje in vetrovnik, kar jim je pomagalo pri inženirskem razvoju šasije in aerodinamike.

Sprednji žarometi so od daleč videti kot pravi, a dejansko gre le za nalepko.  | Foto: Gregor Pavšič Sprednji žarometi so od daleč videti kot pravi, a dejansko gre le za nalepko. Foto: Gregor Pavšič Ohlapna tehnična pravila dovoljujejo inženirsko ustvarjalnost

Blockova Gymkhana tehničnih pravil seveda ne pozna in tudi v relikrosu so precej ohlapna. Inženirji imajo zato precej proste roke, saj je le nekaj elementov avtomobila v pravilih jasno začrtanih. Osnova bloka motorja mora biti serijska, od tehnikov pa je odvisno, kaj jim bo z njim uspelo narediti.

V sprednjem delu ostaja precej večji intercooler, ki skrbi za hlajenje turbopuhala, velike odprtine v obeh bokih vozila pa zrak med vožnjo dovajajo v hladilnik avtomobila v zadku. Zaradi skrajnih obremenitev tehnike avtomobil proizvaja veliko količino toplote, zato je učinkovito hlajenje med ključnimi inženirskimi izzivi.

Posebno vzvratno ogledalo, ki je prilagojeno tesnim in nepopustljivim obračunom v relikrosu. | Foto: Gregor Pavšič Posebno vzvratno ogledalo, ki je prilagojeno tesnim in nepopustljivim obračunom v relikrosu. Foto: Gregor Pavšič

"Pravila nam dovoljujejo svobodo pri kreiranju, prav tako pa lahko avtomobil med letom stalno razvijamo in izpopolnjujemo," pravi inženir M-Sporta Tim Jackson. | Foto: Gregor Pavšič "Pravila nam dovoljujejo svobodo pri kreiranju, prav tako pa lahko avtomobil med letom stalno razvijamo in izpopolnjujemo," pravi inženir M-Sporta Tim Jackson. Foto: Gregor Pavšič Odbijači iz kompozitnih materialov za odpornost proti avtomobilskim "poljubom"

Ker je pri izkoristku tehničnega potenciala vozila pomembna tudi nizka masa, so na več mestih uporabili lahke in vzdržljive kompozitne materiale. Tak primer so karbonski odbijači, ki morajo v relikrosu zdržati številne medsebojne trke. Te v žargonu relikrosa imenujejo avtomobilski "poljubi".

"Izkušnje razvoja dirkalnikov za klasični reli nam vsekakor pomagajo. Tam prilagajamo avtomobile za asfalt ali makadam, tu pa vse te izkušnje izkoriščamo na mešani asfaltno-makadamski podlagi. Tehnične razlike med relikrosom in razredom WRC v svetovnem prvenstvu so zelo velike. Focus RX ima dvolitrski motor s 45-milimetrskim restriktorjem, v reliju je ta bistveno manjši in zato je manjša tudi moč avtomobila. Pravila nam dovoljujejo svobodo pri kreiranju, prav tako pa lahko avtomobil med letom stalno razvijamo in izpopolnjujemo," nam je v Barceloni razlagal M-Sportov inženir Tim Jackson, ki je kot del Bakkerudove in Blockove ekipe Hoonigan Racing Division skrbel za tehnično plat njunih dirkalnikov.

Vsak prevoženi kilometer je kljub visokim stroškom pomemben za razvoj focusa RX. Letos so si privoščili le pet dni testiranj. | Foto: FIA RX Vsak prevoženi kilometer je kljub visokim stroškom pomemben za razvoj focusa RX. Letos so si privoščili le pet dni testiranj. Foto: FIA RX

Vsak prevoženi kilometer izkoristijo za pridobivanje podatkov in razvoj

Čeprav so si v prvih mesecih načrtovanja pomagali z računalniškimi simulacijami in so ta avtomobilski prototip izdelali prek računalniškega programa, v praksi simulacije niso več uporabne. Jackson dodaja, da so razmere in pogoji v relikrosu preprosto preveč raznovrstni za razvoj prek simulacij.

Štejejo le dirkaški kilometri na pravi stezi, zato je bil tudi naš adrenalinski dopoldan na dirkališču pri Barceloni namenjen testiranju in pridobivanju podatkov telemetrije.

Končni namen razvoja dirkalnika, kot je ford focus RX, so tesni obračuni v svetovnem prvenstvu v relikrosu, ki privabljajo vse več ljudi in upravičujejo vlaganja avtomobilskih proizvajalcev, kot so Ford, Peugeot, Volkswagen in Audi. | Foto: FIA RX Končni namen razvoja dirkalnika, kot je ford focus RX, so tesni obračuni v svetovnem prvenstvu v relikrosu, ki privabljajo vse več ljudi in upravičujejo vlaganja avtomobilskih proizvajalcev, kot so Ford, Peugeot, Volkswagen in Audi. Foto: FIA RX

En motor zdrži štiri dirke, njegova obnova stane več kot sto tisoč evrov

Zaradi specifičnosti avtomobila je priložnosti za testiranja malo. Spomladi so si pred prvo dirko svetovnega prvenstva privoščili dva dneva testiranj, nato med sezono le še dodatne tri dni. Prevoženi kilometri s tako skrajno razvito dirkaško specialko so tudi izredno dragi.

"V eni sezoni lahko uporabimo tri motorje, vsak zdrži štiri dirke. Kilometrov resda ni veliko, a motorji so zelo obremenjeni. Ti motorji zmorejo veliko manj kilometrov kot motorji v dirkalnikih WRC v svetovnem prvenstvu v reliju," je dodal Jackson.

En motor torej zdrži okrog 300 kilometrov pravega dirkaškega priganjanja na vso moč, njegova obnova pa stane več kot sto tisoč evrov.