Ponedeljek,
30. 11. 2015,
17.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Toyota Družinski Avtomoto

Ponedeljek, 30. 11. 2015, 17.32

8 let, 7 mesecev

Toyota prius

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V tretji generaciji je prius postal avtomobil, kakršen bi moral biti že od samega začetka. Avtomobil, ki ni zanimiv le zaradi hibridnega pogona, ampak je zelo dober tudi na ostalih področjih.

Enak, a drugačen

Prius je avtomobil, ki navdušuje dva tipa ljudi. V prvi vrsti seveda ekološko naravnane, všeč pa bo nedvomno tudi tistim, katerih prve jutranje misli so Xbox, PS2 ali Wii. Torej "tehnološkim frikom". Bočna silhueta in kupejevsko padajoč zadek ostajata priusov prepoznavni znak, je pa zaradi ostrejših karoserijskih potez in zašiljenih žarometov avtomobil v novi generaciji bolj privlačen. Ugoden količnik zračnega upora (Cx=0,25) pač zahteva takšno obliko vozila in tudi v zadnji generaciji jemlje svoj davek – spojler, ki predeljuje zadnje steklo, zaradi katerega je pogled nazaj okrnjen. Drugih pripomb glede preglednosti ni.

Zabavišče v notranjosti

Voznik lahko preko velikega zaslona na dotik upravlja z radiem, glasbo na trdem disku ali navigacijo, ki deluje dobro tudi v Sloveniji. Za ljubitelje »tehnikalij«je bolj zanimiv zaslon na vrhu armaturne plošče, preko katerega lahko spremljamo napolnjenost baterij, preko shematičnega prikaza opazujemo kam kateri od obeh motorjev v tistem trenutku poganja avtomobil, ob pritisku na katero od stikal na volanu pa se na istem zaslonu v 3D tehniki izrišejo še vsa volanska stikala. Pomembni podatki (vključno z navigacijo) se projecirajo tudi na vetrobran …, skratka v priusu zlepa ni dolgčas.

Korak naprej v položaju za volanom

Pomemben in velik korak na boljše je novi prius pokazal pri položaju za volanom oziroma pri udobju in prostornosti za vse potnike. Končno ni le več avtomobil, ki je zanimiv le zaradi pogona, ampak se v njem zelo dobro tudi sedi. Položaj za volanom je dober, odlagališč je veliko, prostora ne manjka niti na zadnji klopi. Tudi za glave višjih ga je dovolj. Prestavna ročica ostaja majhna in futuristična, a je svoje mesto našla na bolj intuitivnem mestu na široki sredinski konzoli.

Umirja tudi dinamične

Priusov karakter zna umiriti tudi najbolj dinamične voznike in jih odvrne od kakršnekoli divje vožnje. V tem pogledu se zdi podvozje pri vožnji preko hitrostnih ovir včasih pretrdo, pa čeprav je na splošno vzmetenje nastavljeno predvsem na udobje. Lega je zanesljiva, graje ne moremo pripisati niti krmilnemu mehanizmu, ki je na trenutke preveč lahkoten. Pri umirjeni vožnji to ne moti.

Samodejno parkiranje in piskanje

Omenjamo dve stvari s katerima smo se že srečali v prejšnji generaciji. Prvo je samodejno parkiranje, prius zna sam parkirati bočno ali vzvratno, zna pa med vožnjo tudi poiskati prosto parkirno mesto. Zadeva deluje, vendar zahteva nekaj več časa, saj mora izbran in označen parkirni prostor voznik običajno malce nastaviti. V gneči pa ga pri takšnem parkiranje nedvomno doleti trobljenje kakšnega od vozil za njim. Druga že poznana zadeva je vzvratna kamera in z vzvratno vožnjo povezan "piskač". Kamera je dobrodošla, a se zaradi malce nerodne postavitve njena leča hitro umaže, na zaslonu pa potem voznik vidi le ogromno packo. Takoj ko prestavimo v vzvratno prestavo se oglasi nadležen piskač, ki ne opozarja mimoidočih, ampak s piskanjem v notranjosti le moti voznika in ostale potnike.

Pohvalno varčen

Tri decilitre večja prostornina motorja v primerjavo s prejšnjo generacijo obenem pomeni tudi skoraj dvajsetkilovatni prirastek v moči. Ta je dobrodošel, saj je prius z njim dovolj živahen in tudi prehitevanja niso nobena ovira. Menjalnik je brezstopenjski CVT in ob močnem pritisku na plin povzroči, da se vrtljaji hitro dvignejo in je motor precej glasen. Ob zmerni ali konstantni vožnji pa je prius pohvalno tih. Pri avtocestnih 130 km/h večino časa pravzaprav neslišen. Poraba? Na testnem krogu 6,8 litra, predvsem se je povišala pri dinamični vožnji. Brez slednje gre brez težav liter nižje, kar je za 1,8-litrski agregat pohvalno. V mestu in na podeželju je prius zahteval le dobre štiri litre ...

Več načinov delovanja

Voznik lahko izbira med več načini pogona, zgolj s pritiskom na stikalo. "EV" pomeni, da gre prius zgolj na elektriko, a le do en kilometer daleč in ne z višjo hitrostjo od 40 km/h. Pogoj je tudi, da plina ne pohodite močno, v tem primeru se bo samodejno vključil še bencinski agregat. "Eco mode" skrbi, da je poraba nižja na način, da vključuje le elektromotor, kadar je to le mogoče, "pwr mode" pa vedno postreže z vso močjo. V praksi stikala niso bistvenega pomena, saj se ob močnem pospeševanju tako ali tako vključi vsa moč obeh motorjev, pri spuščenem pa vrtljaji hitro padejo. Premik prestavne ročice v položaj B pa pomeni, da motor močneje zavira, s tem pa se bolj polnijo tudi baterije.

Malo ...

Tekmecev je lahko zelo malo ali pa zelo veliko, odvisno od pogleda na celotno stvar. Če na priusa gledamo le skozi tehnološke oči in je zanimiv zgolj zaradi hibridnega pogona, potem je konkurent pravzaprav le honda insight. Pa čeprav je manjši in precej cenejši, pa tudi manj zmogljiv. Eventuelno lahko ob takem pogledu kot tekmece lahko naštejemo še ostale hibridne avtomobile, ki so pri nas na voljo.

... ali veliko?

Po drugi strani pa je prius v novi generaciji postal zelo dober avtomobil tudi na vseh ostalih področjih, kar pomeni, da ga lahko postavimo ob bok vsem predstavnikom istega segmenta. Njegov prtljažnik je namreč dovolj velik, prostornost in udobje za potnike sta več kot le zadostna, vozne lastnosti povsem v redu, avtomobilu skratka prav nič ne manjka. Glede na novo obdavčitev je njegova prednost pred nehibridnimi tekmeci še v nižji obdavčitvi.