Petek, 4. 12. 2015, 5.30
7 let, 1 mesec
Ford S-max 2.0 ecoboost
Športno dinamičen in družinsko uporaben
Ne glede na motorje, ki so do zdaj poganjali testne forde S-max, smo pri njem vedno izpostavili njegovo dinamično komponento in za enoprostorce tudi privlačno zunanjost. Galaxy je pač bolj družinsko usmerjen, S-max pa je izpostavil svoje vozne lastnosti in uživanje v ovinkih. Storil je celo korak naprej in ponudil motor za najhitrejše očete.
Če namreč v S-maxa vstavimo najzmogljivejši bencinski dvolitrski motor ecoboost s 176 kilovati, postane to pravi avtomobil za dinamične "fotre". Torej avtomobil, ki z enoprostorsko zasnovo ponuja prostornost in udobje za petčlansko družino, obenem pa posamezniku lahko omogoča tudi zelo dinamične vozniške užitke.
Za dinamične "fotre" kar bencinskih 176 kilovatov
Ob pritisku stopalke za plin smo lahko pri S-maxu za trenutek pozabili, da sedimo v 1.602 kilograma težkem enoprostorcu. Pospeški in zveznost navora se lahko primerjajo z zmogljivejšimi (športnimi) karavani, odličen motor pa v S-maxu dopolnjuje tudi njegova mirnost.
Motor namreč ostaja tih in s svojim zvokom ne zareže v spokojnost družinskega izleta. Pri hitrosti 130 kilometrov na uro v šesti prestavi se motor vrti le z 2.500 vrtljaji na minuto.
Toda to vseeno ni S-max ST. Ob tako zmogljivem motorju bi pričakovali trše podvozje, ali pa vsaj možnost nastavljanja trdote in izbire športnega programa, ki ga testni avtomobil ni imel. Tudi zvok motorja ni nič bolj glasen kot pri klasičnih S-maxih, zato avtomobilu kljub njegovi družinski zasnovi in športnemu značaju manjka še ščepec ostrine.
Zmogljivosti imajo svojo ceno pri visoki porabi
Toda s stališča enoprostornega družinskega avtomobila odlične zmogljivosti imajo pričakovano tudi svojo ceno. Na našem testnem krogu je povprečna poraba znašala skoraj 11 litrov na sto prevoženih kilometrov.
Pri S-maxu z 1,6-litrskim ecoboost motorjem (118 kilovatov) in dvolitrskim dizelskim motorjem TDCi je bila poraba 2 litra nižja.
Pri testnem S-maxu s dvolitrskim bencinskim motorjem (149 kilovatov) pa smo zabeležili le 0,3 litra nižjo porabo na tesnem krogu, zato S-maxov najmočnejši bencinski motor pri svoji požrešnosti dejansko ne odstopa skrajno.
Navzven dinamičen, znotraj družinsko uporaben
Testni S-max je konjušnico pod pokrovom motorja slabo skrival tudi pri zunanjem videzu. Črna barva, manjši zračni stabilizator nad vrati prtljažnika, dvojna izpušna cev, pragovi, zatemnjena stekla, v notranjosti pa opazni rdeči šivi so poudarili športnost. Vseeno pa ti dodatki v notranjost ne prinesejo izrazitejšega občutka športnosti. Notranjost torej ostaja predvsem družinsko umirjena.
Najzmogljivejši motor zato ne zareže v vsakdanjo uporabnost S-maxa. Na sredinsko klop zlahka namestimo tri otroške sedeže, prtljažnik z 854 litri prostornine ima ravno dno, nekoliko težja za odpiranje so le vrata prtljažnika.
Enaka moč kot pri nekdanji opel zafiri OPC, toda z več prostora
Fordu je s 176-kilovatnim dvolitrskim motorjem uspelo na trgu dinamičnih enoprostornih vozil popestriti sicer zelo nišno zasnovo. Podobne motorje smo do zdaj primerjali predvsem s posebnežem opel zafiro OPC, ki je bila precej bolj surov, neposreden in tudi manj udoben avtomobil.
S-max ima enako zmogljiv motor, a večje dimenzije in posledično tudi precej uporabnejši prtljažnik.
Preostali proizvajalci tako zmogljivega motorja nimajo. Pri Volkswagnu (ali Seatu) ima najzmogljivejši motor kar 66 kilovatov manj od tega črnega panterskega S-maxa.