Ponedeljek, 29. 8. 2016, 10.38
7 let, 3 mesece
Test nove različice: bavarski enoprostorec kot priključni hibrid
Test: BMW 225xe active tourer – električni kabel zniža porabo na 3,9 litra
Na prvi predstavitvi active tourerja je BMW napovedoval tudi štirikolesni pogon, vendar niso omenjali elektrike. In res sta na ceste najprej zapeljala bencinski in dizelski xDrive, preden se je rodil hibrid. Za sprednji pogon skrbi 1.500-kubični stokilovatnii bencinski trivaljnik, za zadnjega pa 65-kilovatni elektromotor. Priključnega hibrida smo deset dni pridno polnili in praznili. Energijski rezultati so zanimivi.
Poudarki:
Tehnični podatki, pikolovci, vaše mnenje in oprema ter servisi
Da pride do zgledno nizke porabe, je potrebno izkoristiti vse njegov elektro potencial. 41 kilometrov znaša največji doseg med vožnjo na elektriko, vendar ne z največjo "električno" hitrostjo 125 kilometrov na uro.
Čas polnjenja na gospodinjskih priključkih je od dveh ur do treh ur in 15 minut (odvisno koliko energije je še v bateriji), praktično nič hitreje ne gre na običajnih mestnih polnilnicah.
Največja sistemska moč 165 kilovatov omogoča največjo hitrost 202 kilometra na uro in pospeševanje v 6,7 sekunde do sto kilometrov na uro, pri čemer je odločilen navor takoj pri speljevanju z mesta.
V hibrida je vgrajen 36-litrski rezervoar za bencin za razliko od active tourerja z enakim stokilovatnim trivaljnikom in pogonom zgolj na sprednji kolesi, katerega rezervoar meri 51 litrov.
Motor: 100-kilovatni turbobencinski trivaljnik in 65-kilovatni elektromotor.
Poraba na testu: 3,9 l goriva/100 km in 4,5 kWh/100 km
Cena testnega vozila: 51.431 EUR
Električno polnilno mesto je na sprednjem levem blatniku, polnjenje doma traja okoli tri ure (povsem prazna baterija), na običajnih mestnih polnilnicah pa skoraj nič hitreje.
O active tourerju smo napisali že skoraj vse
O drugačnosti 1,5-litrskega trivaljnika s pogonom spredaj je najprej poročal Ciril Komotar na prvi vožnji, nato se je temu v zanimivi primerjalni zgodbi posvetil Vinko Kernc med prvim testom, kjer smo ugotavljali ali je pravi BMW, urednik Jure Gregorčič pa ga je v različici z dizelskim motorjem in štirikolesnim pogonom xDrive označil za povprečno prostornega in (pre)dragega tehničnega odličnjaka.
Dva rezervoarja za energijo
Polnilni set za domačo vtičnico. Delno električni active tourer se od bencinsko oziroma naftno gnanega ne razlikuje prav veliko. Električno polnilno mesto je na sprednjem levem blatniku, polnjenje doma traja okoli tri ure (povsem prazna baterija), na običajnih mestnih polnilnicah pa skoraj nič hitreje. Polna baterija naj bi zdržala 41 kilometrov vožnje, vendar trdimo, da le morda, če voznik vozi "po trepalnicah". V realnem prometu je zgornja meja pri 30 kilometrih.
Glede na izbrane načine vožnje (eco pro, eDrive in sport) je BMW pripravil nekaj navodil, ki jih mora voznik skrbno prebrati, če želi optimalno izkoristiti potencial obeh motorjev in obenem 36-litrski rezervoar obvarovati pred sušo.
Vozni načini: auto eDrive, max eDrive in save battery
Active tourer lahko samo z električnim pogonom doseže hitrost 125 kilometrov na uro, vendar mora voznik pospeševati z občutkom, sicer se takoj vključi bencinski motor. Sistem samodejno prilagaja način pogona in pri napolnjenosti baterije med stotimi in sedmimi odstotki omogoča povsem električno vožnjo od speljevanja do hitrosti 80 kilometrov na uro. To velja za umirjeno vožnjo po ravnem, brez zaviranja in naglega pospeševanja, sicer se samodejno in brez sunka vklopi bencinski motor.
Voznik tega ne čuti, lahko pa vidi spremembo na merilniku, ki prikazuje polnjenje baterije (med zmanjševanjem hitrosti, po klancu navzdol, najbolj pa med zaviranjem) in delovanje motorja.
Pod sedmimi odstotki je električna vožnja z zmernim pospeševanjem mogoča le do 20 kilometrov na uro, pri enakomerni vožnji z nespremenjeno hitrostjo (seveda po ravnem) pa do 55.
Pri nizki napolnjenosti baterije jo lahko voznik polni med vožnjo samo z motorjem in prihrani odstotke napolnjenosti za mestno področje, kamor je namenjen.
Active tourer lahko samo z električnim pogonom doseže hitrost 125 kilometrov na uro, vendar mora voznik pospeševati z občutkom, sicer se takoj vključi bencinski motor.
Pri nizki napolnjenosti baterije jo lahko voznik polni med vožnjo samo z motorjem in prihrani odstotke napolnjenosti za mestno področje, kamor je namenjen.
Sistem lahko celo samodejno predvideva, kadar je načrtovana pot vnesena v navigacijski sistem in privarčuje električni pogon za odseke, kjer je bolj smiselna električna oziroma kombinirana vožnja.
Mi smo med testom v mestu simulirali 30-kilometrsko pot v službo in nazaj ter dosegli rezultat 2,5 litra na sto kilometrov. To je odlično.
Teorija je zapisana v navodilih za vožnjo, kakšna pa je realnost?
Med desetdnevnim testom gorivo prvič natočili šele po 760 kilometrih in povprečno porabili 3,88 litra na sto kilometrov. Voznik med vožnjo spremlja delovanje pogonskega sistema prek merilnikov oziroma prek osrednjega zaslona. Vidi, kdaj vozi na elektriko in kako raste oziroma pada napolnjenost baterije. Med vožnjo proti Piranu s tempomatom na 134 (dejanska hitrost 130 kilometrov na uro) je pri Kozini v bateriji ostalo še 25 odstotkov energije. Po prihodu na cilj 500 višinskih metrov nižje je stanje baterije naraslo na 43 odstotkov, potovalni računalnik pa je prikazoval porabo 6,3 litra na sto kilometrov pri povprečni hitrosti 97 kilometrov na uro. Poraba je bila večja, kot smo pričakovali.
Vseeno pa smo med desetdnevnim testom gorivo prvič natočili šele po 760 kilometrih in povprečno porabili 3,88 litra na sto kilometrov. 31,8 med polnjenji vestno zabeleženih kilovatne ure pa je na razdalji 707 kilometrov dalo rezultat 4,5 kilovatne ure na sto kilometrov. Če bi baterijo polnili doma po nizki tarifi, bi nas sto prevoženih kilometrov, poleg cene za 3,88 litra 95-oktanskega goriva, stalo še približno evro in petnajst centov za porabljeno elektriko, to pa je približno en dodaten liter goriva.
Zakaj je torej smiselna nabava te različice active tourerja …
Kupec, ki vozilo v velikosti active tourerja potrebuje za dnevne krajše relacije, lahko s pridom izkoristi varčno sodelovanje obeh vrst pogona. Mi smo med testom v mestu simulirali 30-kilometrsko pot v službo in nazaj ter dosegli rezultat 2,5 litra na sto kilometrov. To je odlično. Tudi občutki med lahkotno vožnjo v času prometnih konic so ugodni, sunkov ni čutiti niti takrat, kadar se vklopi bencinski motor. V kombinaciji z radarskim tempomatom pa je hibridna vožnja še posebej brezskrbna.
Voznik pa seveda ne sedi v BMW-ju zato, da bi zehal, in lahko tudi v tem priključnem hibridu pošteno pohodi stopalko za plin ter v programu sport prikliče 225 "konjičev" na plan.
… in kdo se odloči zanjo?
Voznik pa seveda ne sedi v BMW-ju zato, da bi zehal, in lahko tudi pošteno pohodi stopalko za plin ter v programu sport prikliče 225 "konjičev" na plan. Ne gre spregledati niti varnejšega oprijema štirikolesno gnanega active tourerja. Pri daljših vožnjah postane 36-litrski rezervoar premajhen, saj se na avtocestah večina voznikov ne vozi z manjšo hitrostjo od dovoljene. Pri naši porabi 6,3 med Ljubljano in Piranom ne gre pozabiti, da je med obema krajema 300-metrska razlika v nadmorski višini in da je realna poraba torej večja.
Po preizkusu priključnega hibrida predvidevamo, da mora biti kupec več kot goreč pristaš znamke BMW, ji brezmejno zaupa, se navdušuje nad tehnološkimi novostmi in se ne meni za dejstvo, da bo vsak večer najprej nameščal in nato pospravljal električne kable.
Cena osnovne različice: 25.300 EUR (bmw 216i active tourer)
Osnovna cena testnega vozila: 39.550 EUR (bmw 225xe active tourer luxury line)
Dodatna oprema: 11.881 EUR
barva mediterranean blue (728 EUR), alarmna naprava (506 EUR), vzvratna kamera (422 EUR), samodejna zatemnitev vseh ogledal (253 EUR), športna sprednja sedeža (517 EUR), ledvena opora spredaj (295 EUR), ogrevana sedeža spredaj (348 EUR), CD predvajalnik (105 EUR), ozvočenje Harman Kardon (833 EUR), 18-palčna platišča V-spoke 485 (844 EUR), parkirni senzorji spredaj in zadaj (369 EUR), driving assistant plus (1.287 EUR), guidance paket (960 EUR), navigacija plus (1.624 EUR), convenience paket (791 EUR), travel paket (527 EUR), strešna nosilca (74 EUR), connected drive advance paket (1.398 EUR)
Redno servisiranje je vključeno v ceno vozila za obdobje 5 let oziroma do 100.000 km
Elektrika še vedno zahteva čas in premislek, kam po njo
Sedaj že razmeroma precej dobro pokrita javna polnilna infrastruktura in kombinacija lastne vtičnice na domači hiši ali v garaži ga dela precej konkurenčnega. V velikih naseljih, pa je denimo kabel težko potegniti iz 3. nadstropja ali pa parkirati pol kilometra stran na najbližji polnilnici. Če bi bil vsaj njegov vgrajeni polnilec zmogljivejši ... Za vse, ki bi utegnili razmišljati o takem avtomobilu in živite v bloku visoko nad mestom, velja omeniti, da boste verjetno hitro ugotovili, da logistika polnjena zahteva čas in razmislek. Iz navadne vtičnice ta BMW za oskrbo baterije (5,8 kilovatne ure) potrebuje debele tri ure. Če imate hišo ali pa svojo garažo z elektriko, je vse skupaj že lažje, ker avto lahko polnite brez iskanja proste vtičnice, poleg tega pa si je mogoče omisliti še lastno polnilno postajo BMW i wallbox.
Ta polnilni čas skrajša za eno uro. Dejstvo pa je, da bi takemu avtomobilu še kako prav prišel zmogljivejši polnilnik, ki bi v krajšem času zmogel v baterijo prenesti več elektrike. Recimo polurni sestanek v mestu in priklop na polnilo postajo bi mu moral povrniti vsaj 50 odstotkov električnih zalog. To bi bila prava stvar.
Za pikolovce
Pri polaganju zadnjih naslonjal v razmerju 40 : 20 : 40 ni pametno začeti na levi strani, ker se pri tem skrije trakec za polaganje srednjega naslonjala.
Bol čudni pa sta dve mreži za namestitev med potniškim in prtljažnim delom. Obe, na izbiro sta večja in manjša, se zgoraj vpenjata v strop, spodaj pa s kavlji v pritrdilne kovinske zanke. Obe sta po namestitvi mlahavi, ne napeti, in zato slabo ščitita karkoli. Za povrhu pa ima večja spodaj tri kavlje, od katerih srednjega sploh nimaš kam vpeti.
3