Torek,
31. 1. 2012,
12.18

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Peugeot Družinski Avtomoto

Torek, 31. 1. 2012, 12.18

8 let, 8 mesecev

Peugeot s samodejnim menjalnikom nagovarja Slovenijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Peugeot razbija famo, ki se skozi pogovore o slabostih samodejnih menjalnikov širi med (avtomobilskimi) ljudskimi množicami. Razbija? No, poskuša razbijati, tudi s karavano svojih avtomatikov.

Glavne vrste samodejnih menjalnikov

Poleg klasičnega samodejnega menjalnika s konverterjem, kakršnega so v avtomobilski industriji začeli uporabljati že leta 1940, so uveljavljene še tri glavne oblike. Pri robotiziranem menjalniku gre za običajni ročni menjalnik, kjer upravljanje sklopke prevzame avtomatika. Odzivnost menjalnika je malce samosvoja, zato je pri naših testih nikoli nismo pohvalili.

Brezstopenjski menjalnik CVT je svoje čase pripadal znamki Daf (dva nasproti postavljena stožca s pogonskim jermenom), v današnjem času hibridov smo ga spoznali pri testih vozil znamk Toyota in Honda, pri čemer je treba omeniti, da je Toyotina zasnova CVT v resnici planetno gonilo. Menjalnik z dvema sklopkama so pri Audiju preizkušali že v osemdesetih letih prejšnjega tisočletja, danes je uveljavljen predvsem z oznako DSG in ta pri znamki Volkswagen dosega že 17-odstotni delež.

Peugeot stavi na preizkušeno klasiko

Fame, govorice, tudi čenče …

Uveljavljeno mnenje, da so samodejni menjalniki primerni le za vozila višjih razredov (fama številka 1), razbijajo pri Peugeotu s svojo široko ponudbo, ki vključuje skoraj vso proizvodno paleto. Kupci modelov 208, 308, 2008, 3008, 5008 in 508, torej od najmanjšega do največjega, lahko izberejo samodejni šeststopenjski menjalnik EAT6.

Po večinskem mnenju porabijo vozila z avtomatskim menjalnikom več goriva (fama številka 2) kot tista z ročnim menjalnikom. Ta trditev deloma drži, vendar tudi na tem področju tehnologija napreduje. Boljša odzivnost skupaj z optimalno izbiro vrtljajev, zmanjšanje trenja v menjalniku in kombiniranje s sistemom start-stop so dejstva, ki pri modelu 308 1.6 BlueHDi 120 EAT6 zmanjšujejo porabo za 0,1 litra na sto kilometrov, pri 508 in 5008 1,6 BlueHDi EAT6 je poraba enaka, pri preostalih modelih pa večja od 0,2 do 0,4 litra.

Vzdrževanje samodejnih menjalnikov je po zmotnem prepričanju (fama številka 3) dražje, v resnici pa je servisiranje povsem enako.

Za povrh so samodejni menjalniki vrtilno manj obremenjeni, tudi vozniške napake se skoraj ne morejo pripetiti.

Da je vožnja z avtomatikom dolgočasna (fama številka 4), menijo športni vozniki, ki pozabljajo, da je pri sodobnih menjalnikih na voljo izbira ročnega prestavljanja z ročico med sedežema oziroma za volanskim obročem.

Kaj pridobi kupec peugeota, ki plača od 600 do 1.400 evrov več?

Pri Peugeotu predvsem poudarjajo splošno znane prednosti samodejnih menjalnikov, kot so preprosto upravljanje, več pozornosti je namenjene vožnji, motor pri speljevanju ne ugasne, na klancu se ne pomakne nazaj, na večjih strminah ni "aromatičnih" vonjav sklopke, pri uporabi tempomata deluje avtomatika samodejno … Kupci avtomatikov so danes res v manjšini, zato pa za njih velja, da se nikoli ne vrnejo k ročnemu menjalniku.