Gregor Pavšič

Ponedeljek,
4. 8. 2014,
5.45

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Volkswagen

Ponedeljek, 4. 8. 2014, 5.45

8 let, 8 mesecev

Mariborčan sestavlja menjalnike za tri četrt milijona evrov vredne volkswagne

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Volkswagen svetovno prvenstvo v reliju osvaja z visokotehnološkim polom R WRC, ki stane tri četrt milijona evrov, pogonske sklope zanj pa sestavlja in popravlja Slovenec Zlatko Kvar.

Latvali je za prestižno finsko zmago med prvimi roko stisnil Mariborčan

Visoke hitrosti, osupljiva sposobnost obvladovanja avtomobilov na makadamu pri hitrostih blizu 200 kilometrov na uro, spektakularni skoki z dolžino blizu 50 metrov in več sto tisoč gledalcev ob progi so glavni poudarki najhitrejšega, najtežjega, najbolj spektakularnega in tudi najbolj prestižnega relija za svetovno prvenstvo na Finskem.

V Jyvaskyli je na prvi pogled zmagal takšen volkswagen polo, kakršnega poznamo tudi iz vsakdanjih cest. Dejansko je to visokotehnološki izdelek iz Hannovra, ki je prilagojen dirkanju na najvišji ravni in stane okrog tri četrt milijona evrov, v prosti prodaji pa ga ni mogoče kupiti. Na Finskem ga je najhitreje vozil Jari-Matti Latvala, ki je reli odpeljal s povprečno hitrostjo 122 kilometrov na uro in za 3,6 sekunde prehitel svetovnega prvaka Sebastiena Ogierja.

Slovenec je v Volkswagen Motorsportu zaposlen že 16 let

Delček zaslug za velike uspehe Volkswagnove tovarniške ekipe, ki je v zadnjih dveh sezonah zmagala na 18 od skupno 21 odpeljanih relijev svetovnega prvenstva, imamo tudi Slovenci.

Ko sta v splošni evforiji zaključila z relijem in se vrnila v servisno cono nemške tovarniške ekipe, jima je med polivanjem s šampanjcem med prvimi lahko čestital tudi Mariborčan Zlatko Kvar, ki že več kot 20 let živi v Nemčiji in dela v Volkswagen Motorsportu.

Rodil se je na Ptuju, nato je živel v Mariboru, pri dvanajstih letih pa se je s staršema preselil v Nemčijo. Pred dvanajstimi leti je Volkswagen Motorsport iskal nove sodelavce pri takrat ustanovljenem pokalu Beetle. Njegov prijatelj je že delal v športnem oddelku Volkswagna, mesto so nato našli tudi za Kvarja.

"Živim v Hannovru, delam samo v Volkswagen Motorsportu. Po pokalu Beetle sem delal v formuli 3, nato v projektu Dakar in zadnji dve leti v programu WRC. Vmes so bili seveda tudi drugi projekti, kot je 24-urna dirka na Nurburgringu," pravi Mariborčan s službo pri Volkswagnu.

Mariborski tehnik sestavlja pogonske sklope za dirkalnik svetovnega prvaka Sebastiena Ogierja

Na finskem reliju je bil Kvar del ekipe svetovnega prvaka Ogierja. Mariborčan ne potuje na vse preizkušnje svetovnega prvenstva, letos je pred Finsko z ekipo potoval na Sardinijo in Poljsko. Lani se je udeležil štirih relijev, ob tem je bil prisoten še na šestih testiranjih.

Osem let je pri Volkswagen Motorsportu del ekipe, ki razvija, sestavlja in obnavlja vse elemente pogonskih sklopov dirkalnikov iz Hannovra. To so torej menjalniki, diferenciali in ostali sestavni sklopi. Ker so menjalniki in diferenciali med reliji plombirani, jih na dirkah ne popravlja. Najpomembnejše delo Kvar opravi v Hannovru, na relijih pa je pomagal in nudil podporo štirih mehanikom Ogierjevega dirkalnika.

Neposredno je bil odgovoren tudi za odlično delovanje pogonskih sklopov, ki je Volkswagnu minuli konec tedna prineslo prestižno zmago na spektakularnem finskem reliju.

Največ dela z vrhunsko dirkaško specialko opravijo v Hannovru

"Med relijem lahko popravljam tesnila, pomagam pri popravilu blažilnikov, zaščitnih plošč pod dirkalnikom in podobno, odnašam in prinašam sestavne dele za mehanike, ki med servisnim postankom lahko delajo na avtomobilu. Njihovo število je namreč omejeno. Le tisti, ki ima ustrezen trak, je lahko prisoten zraven vozila. Glavni del popravil pogonskih sklopov pa nato seveda naredimo v Hannovru," razlaga 43-letni Kvar.

Volkswagen polo R WRC ima 1,6-litrski turbo motor, ki zmore 232 kilovatov pri 6.250 vrtljajih v minuti in 425 njutonmetrov navora. Dovod zraka v turbinski polnilnik omejuje predpisani 33-milimetrski restriktor. Dirkalnik z maso 1.200 kilogramov do 100 kilometrov na uro pospeši v manj kot štirih sekundah.