Četrtek, 7. 4. 2011, 9.13
6 let, 2 meseca
Avtomobilska vlaganja v avtošport doma in v tujini
Avtomobilski proizvajalci vlagajo pogosto, slovenski uvozniki redko
Avtomobilski šport je bil za proizvajalce vedno zanimivo marketinško orodje. Tudi v času zaostrenega globalnega ekonomskega položaja se vlaganja nadaljujejo. Formula ena je prestižni vrh avtomobilskega športa, Ford, Citroen in kmalu tudi Mini (ter Volkswagen?) bodo vlagali v svetovno prvenstvo v reliju, v nemško dirkaško serijo DTM vlagajo BMW, Audi in Mercedes-Benz, svetovno prvenstvo WTCC pa je v domeni Chevroleta. Spregledati ne gre niti vztrajnostnih dirk v seriji Le Mans, kjer visoko ciljajo Audi, Peugeot in Aston Martin. Vlaganja uvoznikov posameznih znamk v Sloveniji pa so zelo redka.
Dirkaški uspehi morajo dvigniti prodajo
A vendarle – v letošnjem državnem prvenstvu v reliju bomo videli neposredni dvoboj znamk Škode in Peugeota. Pred dnevi je svoj program predstavil uvoznik znamke Škoda, ki se bo predstavljal s škodo fabio S2000. Od osemdesetih Škodinih nacionalnih uvoznikov jih je imelo do zdaj petnajst že dirkaški program s tem avtomobilom. Gre torej za neposredno marketinško usmeritev matične tovarne, ki ji zdaj sledi tudi slovensko zastopstvo. "Reli je del naše promocije, toda o pravem uspehu govorimo šele, ko se športni dosežki pretvorijo v povišanje prodaje," je povedal Michal Pres, ki v Škoda Motorsportu skrbi za stik z zasebnimi ekipami.
Več znamk, večja veljava dosežkov
Uvoznik Škode bo v slovenskem reliju prisoten prek ekipe Target in njihovega dirkača Aleksa Humarja. "S tem vlaganjem bi radi slovenski reli dvignili na višji nivo, privabili še več ljudi in tudi nove pokrovitelje," je povedal vodja znamke Škoda v Slovenije Petr Podlipny. "Idealno bi bilo s takim projektom vztrajati več let, toda za zdaj smo osredotočeni na eno leto. Želeli bi si, da se nam priključijo še druge znamke. Le ob številčnejši udeležbi imajo nato rezultati pravo veljavo."
Pomembne so koorporativne usmeritve
Kot tretji avtomobilski uvoznik se je nameraval slovenskemu reliju pridružiti Citroën. Ekipa Target je pozimi že napovedala pripravo novega citroëena DS3 R3T in dirkaški program z Urošem Petričem, uvoznik pa je hotel dirkalnik izkoristiti za promocijo serijskega modela. Toda ko so pred mesecem dni ta dirkalnik prodali v Avstrijo, je za zdaj Citroënov povratek v slovenski avtomobilski šport ustavljen. Citroën je s Targetom sodeloval od leta 2000 do 2005, naslednje leto pa se je iz svetovnega prvenstva s tovarniško ekipo za leto dni umaknil (priprava novega C4 WRC, Sebastien Loeb je vozil za satelitsko ekipo Kronos) in takrat je nacionalnim uvoznikom prepovedal kakršnakoli vlaganja v avtomobilski šport. To je dokaz o tem, kako pomembne so uradne koorporativne usmeritve znamk.
Ford do zdaj le s formulo 3000
Medtem ko Ford veliko vlaga v svetovno prvenstvo v reliju, v Sloveniji Fordovih dirkalnikov praktično ni. Slovenski uvoznik Forda je do zdaj podpiral Vladimirja Stankoviča na gorskohitrostnih dirkah, kjer je njegovo trilitrsko formulo poganjal prav Fordov motor. Sodelovanje v letošnji sezoni še ni dogovorjeno. "Do zdaj smo večplastno sodelovali s Stankovičevo ekipo, v manjšem tehničnem delu pa podpiramo tudi ekipo IK Sporta, ki ima v lasti ford fiesto ST. Večjih vlaganj v lastno ekipo s fiesto WRC ali S2000 za domače prvenstvo tudi v prihodnje ne načrtujemo," nam je povedal David Jurič, direktor podjetja Summit Motors Ljubljana. Jurič pa je pred dvema letoma podprl dirkaški dan s ford fiesto R2, lani pa je na slovenski Obali gostil tudi Fordovega dirkača Jarija-Mattija Latvalo.
Renault danes le v formuli ena
Čeprav ima danes Renault veliko primernih dirkalnikov za nacionalne relije (twingo R2, clio R3, megane RS N4), se v slovenskem avtomobilskem športu ne moremo nadejati ponovitve časov Pušnika in Küzmiča. Pri Renault Sloveniji so nam povedali, da je odločitev Pariza o kooporativnem vlaganju v formulo ena, zato se tudi v zvezi z vlaganji v domače dirkaške projekte v krajšem časovnem obdobju ne bo nič spremenilo. V šport vlagajo posamezni trgovci, kar pa ni v domeni uvoznika. V Sloveniji so pred leti nastali zametki pokala renault clio, a zaradi visokih cen in pomanjkanja dirkališča pokal ni zaživel.
Poleg uvoznikov vlagajo tudi trgovci
Poleg uvoznikov v dirkaški šport vlagajo tudi avtomobilski trgovci, kakršna sta v Sloveniji Darko Peljhan in Andrej Jereb. Peljhan je več let dirkal z Volkswagnovimi avtomobili in pri tem tudi imel podporo uvoznika, enako pa velja za Jerebove nastope s seat ibizo kit car. V manjši meri je bil v slovenskem avtomobilskem športu prisoten tudi zastopnik Subaruja, ki je najprej sodeloval z Jerebom, kasneje pa tudi Tomažem Kaučičem.