Sobota, 18. 6. 2016, 7.33
7 let, 3 mesece
Prva vožnja novega modela
Fiat 124 spider – fiat, kot ga že dolgo ni bilo: roadster z zadnjim pogonom
Nekateri se ga še spomnijo s slik ali filmov in malo nas se ga še celo spomni s cest: fiat 124 sport spider na platformi štirivratne limuzine fiat 124 in s preobleko Pininfarine. In kdo bi rekel: minilo je natanko 50 let, ko je dobil naslednika. Zdaj mu je ime fiat 124 spider in v marsičem spominja na "original". Tudi z videzom.
Tehnični podatki in vaše mnenje ter video
- reinkarnacija po polovici stoletja
- platforma podvozje in pogon od Mazde
- Fiatov 1,4-litrski turbobencinski motor, Mazdin ročni menjalnik
- spredaj sredinsko postavljen motor poganja zadnji kolesi
- ročno zlaganje strehe v treh sekundah
Pol stoletja razlike v času, toda smisel in filozofija ostajata enaka.
Skupno delo Fiata in Mazde: prednosti za proizvajalca in za kupca
Dve grbi na motornem pokrovu: značilni znak starega 124 sport spider od njegove manjše prenove 1969.
Tehnično ozadje je znano: Fiat je z Mazdo sklenil pogodbo o sodelovanju, na podlagi katere na Japonsko pošilja motorje, ki jih pri Mazdi vgrajujejo v tamkaj izdelan fiat 124 spider. Njegovo obliko so prav tako zrisali in do proizvodne faze pripeljali v Torinu.
Od tu naprej sta tekmeca. Če gledamo zgolj staro celino, imata oba močne argumente: Mazda si je v zadnjih 27 letih z MX-5 zgradila izjemen imidž, ki skorajda nima pomanjkljivosti; Fiat je, na drugi strani, navsezadnje vendarle evropska znamka. Pomanjkljivost? Predvsem to, da ne obvladuje mojstrstva kontinuitete; 124 sport spider so prenehali izdelovati, še preden se je rodila MX-5, in potlej so – z 10-letno luknjo – v podobnem slogu predstavili za dva razreda manjšo barchetto. Ki je pa tudi že dobro desetletje ni več v cenikih.
Fiat 124 sport spider je bil le za las krajši od štirih metrov, 124 spider je za dobrega pol decimetra daljši od štirih metrov.
Fiatov turbobencinski motor v kombinaciji z Mazdinim podvozjem in pogonom
S stališča kupca ali uporabnika je podkožje novega 124 spider zdaj do konca znano: platforma, podvozje, menjalnik in pogon so Mazdini, motor pa Fiatov 1,4-litrski (bencinski) multiair s turbopuhalom ter s po domače 140 "konjev" največje moči. Tudi o koži se zdi, da je jasno vse: zrisana v Torinu skuša posnemati original – to besedo smem uporabiti, ker nosi skoraj enako ime. A je zgodba s strani tistih, ki pripeljejo izdelek iz teorije na konec tekočega traku, seveda precej težja, kot se morda zdi s pogleda na fotografijo.
Značka na volanskem obroču in stroj v nosu sta Fiatova. Preostalo je Mazdino.
Izzivi na področju vgradnje motorja in oblike karoserije
Fiat 124 sport spider je bil le za las krajši od štirih metrov, 124 spider je za dobrega pol decimetra daljši od štirih metrov.
Prvič, podkožje. Mehansko spojiti menjalnik ene znamke z motorjem druge niti ni prav velika težava, dosti bolj zapleteno je danes uskladiti elektronsko arhitekturo avtomobila ene znamke z motorno elektroniko druge znamke. Tu je bilo potrebnega precej razmišljanja in dela z obeh strani.
In drugič, koža. Oblikovalci so namreč naleteli na dva večja problema: koliko naj bo novi podoben staremu in kako te želje odpeljati na platformo, ki je ne poznajo. Tu je bilo menda pri celotnem projektu še največ težav, na koncu tudi zato, ker eni in drugi ne govorijo istega jezika, pri prevajalcih se (lahko) marsikaj izgubi, in – čeprav se na prvi pogled sliši nenavadno – med obojimi je velik kulturni (v širšem pomenu) prepad. Na koncu je na pogled tole vendarle fiat, čeprav si z mazdo deli prednjo šipo z okvirjem, (platneno) streho in varnostna loka.
Obraz še najbolj spominja na original: 6-kotna motorna maska.
Notranjost Fiatovega roadsterja je tehnično in oblikovno identična Mazdinemu
Merilniki: italijanska grafika in belo namesto rdečega polja pri vrtljajih.
Toda po vseh porodnih zapletih je nazadnje le uspelo in 124 spider je zdaj pripravljen za prodajo. Z videzom zunanjosti je zagotovo prepričljiv, malo bolj za tiste, ki poznajo original, a morda le malo manj za one, ki ga ne. Drugače je v kokpitu: če odštejemo značko na volanskem obroču, je tu isti kot MX-5.
Kar ima seveda dobre in slabe strani. Brez dvoma ni dobra lastnost, da avtomobil nima predala pred sovoznikom in žepov v vratih (tudi v splošnem je s predali in mesti za drobnarije slabo) in da nima 12-voltne vtičnice.
Krmilnik za osrednji zaslon: ena od prednosti, ki jih je 124 spider dobil zaradi sodelovanja z Mazdo.
Bodo pa kupci tega fiata imeli nekaj, česar v drugih avtomobilih te znamke (še?) ne morejo dobiti, začenši s pametnim ključem (in gumbom za zagon motorja), pa z malce večjim (7 palcev) osrednjim zaslonom ter s krmilnikom zanj. In navsezadnje so tudi merilniki daleč od slabih: so lepi, pregledni, športnega videza in z velikim merilnikom vrtljajev v sredini, na kar s(m)o ljubitelji športnih avtomobilov, sploh v razmeroma sprejemljivejšem cenovnem razredu, že davno pozabili.
Pika na i je platnena streha, ki se ročno z ene v drugo skrajno lego premakne v borih treh sekundah.
Prtljažnik je po uradnih podatkih za 10 litrov večji kot pri MX-5 (140 proti 130 litrom).
Navorsko odličen motor se 124 spiderju odlično poda
Garrett ima največ zaslug za odlično navorsko krivuljo.
Če ste na teh straneh prebrali test nove generacije MX-5, veste tudi veliko o mehaniki 124 spiderja. Da je volan čudovito (in še nemoteče) natančen in neposreden, da se menjalnik vrhunsko pretika in da je podvozje izjemno. Motor je tule seveda druga zgodba. Na hitro bi rekli, da z Mazdinim ni primerljiv, ker ima kar 20 "konjev" manj (oziroma od drugega 10 več, a takšne MX-5 še nismo resneje preskusili), a je treba vedeti, da ima fiatov opazno (za 20 odstotkov) več največjega navora in da je navorska krivulja "lepša".
To sicer pomeni, da se Mazdin motor lepše (in višje) zavrti, fiatov pa je bolj uporaben v srednjem področju vrtljajev. Za zdaj je to edini motor, ki je v 124 spider na voljo v Evropi (za ZDA pa ima motor kar 119 kW!), in tudi če tako ostane, bo sposoben zadovoljiti voznike obeh skrajnosti, od nezahtevnih do športnih.
Pol stoletja razlike v času, toda smisel in filozofija ostaja enaka. Fiat 124 sport spider je bil le za las krajši od štirih metrov, 124 spider je za dobre pol decimetra daljši od štirih metrov.
Narejen za uživanje. V lagodni ali športni vožnji, predvsem pa brez strehe.
Streha se pospravi (ali postavi nazaj) v nekaj sekundah ...
Od Mazde podedovana je tudi postavitev pogona, ki pogosto ostane neopažena: motor je sicer pod prednjim pokrovom, a je postavljen za prednjo osjo, kar po definiciji pomeni, da je nameščen (spredaj) sredinsko. Jasno, poganja zadnji kolesi, tako kot stari 124 sport spider. In ker je stabilizacijski sistem izklopljiv, lahko v takšnem primeru 240 Njutonmetrov ponudi veliko zabave z oddrsavanjem zadka.
Ne glede na to pa je 124 spider seveda najboljši v svojem osnovnem poslanstvu. Streha se pospravi (ali postavi nazaj) v par sekundah, sledijo pa tisti užitki, ki jih pozna le malo voznikov – uživanje v gibanju po podeželskih cestah z vetrom v laseh. Nekaterim je to celo bolj všeč kot … nogomet.
RAZLIČICA |
MOTOR |
MENJALNIK |
ZMOGLJIVOSTI |
PORABA, IZPUSTI |
CENA |
---|---|---|---|---|---|
1.4 Multiair 140 HP |
1.368 cm3, 103 kW in 240 Nm |
Ročni (6) |
215 km/h, 7,5 s |
6,4 l/100 km, 148 g/km CO2 |
27.500 € (Italija)23.990 € (Nemčija) |
2