Sreda, 2. 3. 2016, 13.51
7 let, 3 mesece
Tako so se nekoč vozili po središču Ljubljane (foto)
V fototeki Muzeja novejše zgodovine Slovenije hranijo približno dva milijona fotografskih posnetkov, dva tisoč od teh jih je na primer na temo prometa v Ljubljani, 44 pa jih je do 29. maja v Galeriji S mogoče videti na Ljubljanskem gradu na razstavi z naslovom Po ljubljanskih ulicah – Prometni vrvež ljubljanskih ulic 20. stoletja.
V sodelovanju z Ljubljanskim gradom Muzej novejše zgodovine že nekaj časa pripravlja letne fotografske razstave. Tokratno je avtorica Andreja Zupanec Bajželj v okviru Ljubljane, zelene prestolnice Evrope posvetila prometu v glavnem mestu.
Družbeno spreminjanje in okoliščine vsakdanjega življenja je tako mogoče spremljati tudi skozi opazovanje prometnih situacij. Že dostopnost do avtomobilov je spremenila način življenja, poudarja avtorica razstave.
V 80. letih je bilo že več kot 1,3 milijona registriranih avtomobilov. Danes jih vsako leto prvič registrirajo okoli 80 tisoč, v 60. letih je bilo letno vsako leto prvič registriranih približno osem tisoč avtomobilov, je zanimiv podatek posredovala zgodovinarka.
Takrat so, kot še pove zgodovinarka iz muzejske fototeke, poznali tudi čuvarje koles. Ti so v zameno za nekaj denarja v kolesarnicah varovali kolesa.
Prepoznati jih je bilo mogoče po tem, da so bili lepo urejeni, njihovo prevozno sredstvo pa sta bila kolo ali moped s prikolico. Ljubljana je ta poklic poznala v prejšnjem stoletju, nekje do 80. let, je razložila Andreja Zupanec Bajželj.
Nekdanje prometne situacije v Ljubljani
Prometni znaki ob Tednu cestnega prometa. Prometni znaki so bili skupaj z razlagami razporejeni ob rob cestišča, da se je z njimi seznanilo kar največ uporabnikov. Pred njimi je stal napis »Če prepoznaš prometne znake, preprečuješ nesreče«. (1949, foto: Vladimir Simončič – Vlastja, hrani MNZS).