Petek, 29. 5. 2020, 9.34
4 leta, 6 mesecev
Varčevanje Renaulta: 15 tisoč odpuščanj, z ukrepi tudi v Slovenijo?
Renault je predstavil triletni varčevalni načrt, vreden dve milijardi evrov, ki obsega racionalizacijo poslovanja in proizvodnje, predvideva pa tudi do 15 tisoč odpuščanj. Novomeškega Revoza na zemljevidu tovarn, ki jih bodo ukrepi prizadeli, za zdaj ni.
Nova strategija je posledica zaostrenih razmer na avtomobilskem trgu, ki so se kazale že pred izbruhom epidemije bolezni covid-19. Ta je nato razmere še bistveno poslabšala in na marsikaterem trgu tako slabe prodaje novih avtomobilov ni bilo že od konca druge svetovne vojne. Renault je tako danes razkril strategijo poslovanja, ki predvideva varčevanje v višini dveh milijard evrov.
V Franciji bodo morali odpustiti 4.600 ljudi, v drugih državah pa bo skupno ostalo brez dela še več kot 10 tisoč ljudi. Renault bo tako začel dogovore s francoskimi sindikati. Skupno Renault po celem svetu zaposluje 180 tisoč ljudi, od tega 48.500 v Franciji.
Elektrificirana vozila bodo morala dobiti pomembno mesto v načrtih Renaulta, če želi podjetje od Francije dobiti pet milijard evrov pomoči.
Zmanjšali bodo število izdelanih avtomobilov
Kako bo Renault privarčeval dve milijardi evrov? Najprej prek sinergij partnerstva z Nissanom in Mitsubishijem. Zmanjšali bodo število različnih komponent in povečali standardizacijo proizvodnje.
V tovarnah bodo pospešili digitalizirane projekte in prehod na standard industrije 4.0. Renault je tudi prilagodil obseg globalne proizvodnje z lanskih štirih milijonov novih vozil na 3,3 milijone v letu 2024.
"Obseg prodaje smo načrtovali preveč na veliko. Zdaj se vračamo nazaj k temeljem," je danes povedala predsednica Renaulta Clotilde Delbos, ki jo bo s 1. julijem na čelu Renaulta sicer tudi uradno zamenjal Luca De Meo.
Revoz je ena najbolj modernih Renaultovih tovarn, ki izdeluje clia, twinga in smarta forfour. Revoz za zdaj zunaj ukrepov odpuščanj
Medtem ko so napovedali zamrznitev širitve proizvodnje v Romuniji, novomeškega Revoza za zdaj ni na zemljevidu tovarn z napovedanimi spremembami. Revozu so sicer iz francoskega Flinsa, kjer se je zdaj tovarna znašla v težavah, predali proizvodnjo svojega najbolje prodajanega modela clio.
Renault se sicer nadeja pet milijard evrov pomoči od francoske države, ki je 15-odstotna lastnica podjetja. Pristojni minister je sicer to pomoč že pogojeval z zaključenim dogovorom s sindikati zaposlenih in strategijo prehoda na okolju prijaznejše avtomobile z nižjim izpustom CO2.
3