Ponedeljek,
24. 2. 2014,
16.29

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Volkswagen Scania Tovorni Avtomoto

Ponedeljek, 24. 2. 2014, 16.29

8 let, 8 mesecev

V Wolfsburgu našteli 11,7 milijarde evrov dobička, naslednja misija prevzem Scanie

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Največji evropski avtomobilski proizvajalec Volkswagen je zabeležil še eno rekordno leto. Dobiček iz poslovanja je tako z 11,7 milijarde evrov za 1,5 odstotka presegel lansko rekordno vrednost.

Lani prodali 9,73 milijona volkswagnov

Prihodki od prodaje so bili prav tako rekordni in s 197 milijardami evrov za 2,2 odstotka višji od lanskih. Po zadnjih podatkih drugi največji avtomobilski proizvajalec na svetu je osnovne informacije o lanskem poslovanju predstavil v nenapovedanem sporočilu za javnost po koncu trgovanja na frankfurtski borzi.

Volkswagen je na ravni skupine lani prodal 9,73 milijona vozil, kar je predvsem na krilih dobre prodaje na Kitajskem in v ZDA 4,1 odstotka več kot v 2012. To ga po zadnjih primerjavah uvršča na drugo mesto med svetovnimi proizvajalci, za japonsko Toyoto in pred ameriški General Motors.

Volkswagen je s podatki o dobičku iz poslovanja nekoliko presegel pričakovanja analitikov. Po davkih je bil dobiček koncerna medtem z 9,1 milijarde evrov za 58 odstotkov nižji kot 2012, a je bilo to pričakovano. Družba je namreč prikazala negativne računovodske učinke prevzema proizvajalca prestižnih športnih vozil Porsche v letu 2012.

Winterkorn poudarja, da je Volkswagnu dober rezultat uspel v težavnemu okolju

Prvi mož podjetja Martin Winterkorn se je ob objavi podatkov pohvalil, da je Volkswagnu kljub težavnemu okolju uspelo doseči in celo preseči cilje za lani. Nemški velikan zmerno rast prodaje načrtuje tudi letos, pa čeprav bo tržno okolje še vedno polno izzivov. Rast naj bi znašala do tri odstotke.

Zaradi uspešnega poslovanja se Volkswagnovim delničarjem obeta za 0,5 evra na delnico višja dividenda. Za navadne delnice naj bi znašala štiri evre, za prednostne pa 4,06 evra. Poleg družin Piech in Porsche sta pomembna lastnika še Katar in zvezna dežela Spodnja Saška.

Pod koncernsko streho kmalu tudi švedska tovornjaška ikona

Volkswagen pa je napovedal tudi popolni prevzem švedskega proizvajalca tovornih vozil Scania. Delničarjem ponuja približno 22,26 evra na delnico, kar skupaj za vse delnice, ki še niso v njegovi lasti, znaša 6,7 milijarde evrov. Ponudba je vezana na pogoj, da Volkswagen pride do več kot 90 odstotkov Scanie.

Volkswagen že od leta 2000 postopno investira v Scanio, ki je že tudi del skupine. Trenutno imajo Nemci v lasti 62,6 odstotka kapitala in 89,2 odstotka glasovalnih pravic. Pod Volkswagnovim okriljem je že nemški MAN, kar pomeni, da bo ob prevzemu Scanie koncern iz Wolfsburga tudi na področju težkih gospodarskih vozil postal izjemno nevaren tržni konkurent Daimlerju in Volvu.

"Scania je osrednji element integracije in širitve gospodarskih vozil, s katerim nameravamo dopolniti in razširiti tovrstno ponudbo pod okriljem skupine Volkswagen. Naša ponudba je narejena tako, da vzpostavlja trajnostno in pregledno lastniško strukturo za Scanio," je napovedani prevzem komentiral vrhovni strateg Volkswagnovih poslov Martin Winterkorn.