Petek, 26. 4. 2013, 12.34
8 let, 8 mesecev
Unimog je postal čistejši, močnejši in še bolj delaven ter terensko še ekstremnejši
V razvoj so vložili 135 milijonov evrov
Za razvoj nove generacije tega legendarnega terensko-garaškega specialnega stroja, ki se ne ustraši niti blata, peska, kamenja, snega, strmine, gozda, bojnega polja … so v Stuttgartu oziroma na oddelku Mercedes-Benz Special Trucks namenili 135 milijonov evrov. Prav na 62. unimogov rojstni dan pa so tako dvignili zastor in pokazali najmočnejšega, najčistejšega in arhitekturno povsem prenovljenega unimoga.
Za začetek je na voljo 10 različno namenskih modelov (od U 216 do U 5024) v širokem naboru dvo- in troosnih različicah vse do skupne teže prek 14,5 tone.
Modelna paleta tako pokriva praktično vse panoge s potrebami po specialnih vozilih, komunala in gradbeništvo, kmetijstvo, reševanje (gasilci, reševalci in civilna zaščita), vojska …
Oblikovno ostaja samosvoj, prilagojen najtežjim razmeram
Čeprav je tudi na zunaj unimog povsem na novo oblikovan, je ostal zvest svojemu načelu – na prvem mestu je delo. Tudi brez kroma, brez kičastih dodatkov je videti odlično, impozantno, pa čeprav je strogo oblikovan po načelu zmogljivosti, uporabnosti in praktičnosti.
Povsem na novo je zasnovana panoramska kabina, ki tako pri delu kot pri premagovanju ekstremnih terenov vozniku nudi odličen pogled v vse smeri. Funkcionalna prenova voznikovega prostora prinaša še prilagodljiv multifunkcijski volan, nadzorni LCD-zaslon, ki ga je mogoče krmiliti tudi z dotikom.
Na novo izpopolnjena in po sklopih razdeljena pa je tudi centralna krmilna enota za dvigalo in druge priključke.
V prid udobju ima kabina še nov klimatizacijski sistem, znotraj katerega so inženirji namestili močnejšo ventilacijo in grelec. Njune zmogljivosti zdaj prinašajo drastične izboljšave v prezračevanju in gretju kabine.
Euro VI izpuh in motorji z močjo od 115 do 260 kilovatov
Motorna paleta novega unimoga obsega 4- in 6-valjne dizelske motorje, opremljene s tehnologijo BlueEfficiency, ki omogoča doseganje emisijskih vrednosti predpisanih v razredu Euro 6. Trenutno je na voljo sedem motornih različici z močjo od 115 do 260 kilovatov.
Inženirji pa za najzahtevnejše uporabnike pripravljajo še 7,7-litrski motor, ki bo s kar 1200 njutonmetri navora zmožen opravljati najtežje unimogove naloge – premikanje valkovnih kompozicij, oranje, rušenje zgradb …
Motorji iz serije Econic pa bodo imeli še za 4 odstotke nižjo porabo in daljše servisne intervale. Pozneje pa bodo na voljo menda še plinske CNG izvedbe motorjev.
Zmogljivejši hidravlični sistem
Novi unimog ima več in še bolj natančno razporejenih hidravličnih priključkov. Ti se zdaj, na različnih višinah, nahajajo tako na šasiji kot tudi na karoserijskih elementih kabine oziroma nadgradnje.
To mu omogočajo izjemno široko uporabo najrazličnejše mehanizacije in orodij. Delovne priključke je mogoče pripeti spredaj, zadaj in celo na bokih.
Nič ga ne ustavi
Unimog že šest desetletij velja kot eden izmed terensko najbolj prepričljivih vozil na svetu. Nova generacija je glede offroad vožnje postala še bolj ekstremna, saj ima voznik na voljo sofisticiran pogonski sistem, ki temelji na sinergiji mehanskega in hidrostatičnega pogona.
Pri premagovanju najzahtevnejših terenov, kjer se razmere pod kolesi lahko hitro in drastično spreminjajo, lahko voznik kar med vožnjo izbira med povsem klasičnim mehanskim ali pa hidrostatičnim pogonom, ki ga žene hidravlika. Inženirji so tako učinkovito združili prednosti obeh sistemov, zato je unimog res postal še ekstremnejši vseterenski garač.
Prestavna razmerja reduktorski prenosov unimogu omogočajo, da se prek terenskih ovir lahko prebija oziroma pleza s hitrostjo le 2,5 km/h. Največja hitrost, ki jo v reduciranem prenosu doseže, pa znaša 35 km/h.
Vozniku je med drugim na voljo tudi centralno voden nadzor zračnega tlaka v pnevmatikah, imenovan Tirecontrol Plus, ki ima že prednastavljene, programirane vrednosti za različne podlage cesta, pesek, kamenje, blato …