Sreda, 17. 8. 2016, 7.18
7 let, 3 mesece
Rimac concept one proti ferrariju la ferrari: zmaga v pospeševanju za Hrvata
Električni superšportni avtomobil rimac concept one, opremljen s hrvaškimi registrskimi tablicami in izdelan v Sveti Nedelji pri Zagrebu, je v neposrednem dvoboju v pospeševanju premagal najboljši Ferrarijev avtomobil iz Maranella.
Intervju Mate Rimac - Hrvaški Elon Musk
Izdelan v tovarni, ki je bližje Sloveniji kot Zagrebu Obračun bencinskega superšportnika avtomobila iz Maranella proti električnemu superšportniku iz Svete Nedelje.
Mateja Rimca smo že letos spomladi na avtomobilskem salonu v Ženevi označili za hrvaškega Elona Muska. Njegov Rimac Automobili je razvil električni superšportnik concept one, ki nikakor ni le prototipno vozilo, temveč serijski ekskluzivni športnik za nekaj obstoječih kupcev oziroma naročnikov.
Hrvaški vizionar je zdaj po zaslugi britanskega dirkača svoj avtomobil, ki ga izdelujejo v Sveti Nedelji blizu slovensko-hrvaške državne meje, postavil ob bok mogočnemu ferrariju la ferrari. Torej hibridnemu superšportniku, ki izkorišča elektriko kot dodatek dvanajstvaljnemu bencinskemu motorju in velja za najbolj zmogljiv avtomobil do zdaj iz tovarne v Maranellu.
Na preizkusu v pospeševanju je rimac najprej za ogrevanje ugnal najbolj zmogljivo električno limuzino teslo S.
Štirje elektromotorji, dvostopenjski menjalnik, učinkovito hlajenje …
Rimac concept one uporablja štiri elektromotorje, torej vsakega za posamezno kolo. Avtomobil ima 1.600 njutonmetrov takojšnjega navora. Zaradi dvostopenjskega menjalnika pri zadnjih dveh kolesih lahko dosega visoke hitrosti in odlično pospešuje tudi pri višjih hitrostih. Do 100 kilometrov na uro pospeši v manj kot treh sekundah in uradno doseže najvišjo hitrost pri 354 kilometrih na uro.
Rimac je do 100 kilometrov na uro pospešil v 2,69 sekunde in dosegel 402 metra v manj kot 10 sekundah (9,92 sekunde).
Med pospeševanjem na četrt milje oziroma 402 metra ferrari ni imel možnosti. Testni voznik v rimcu je do 100 kilometrov na uro pospešil v 2,69 sekunde in dosegel 402 metra v manj kot 10 sekundah (9,92 sekunde). Avtomobil je izkoristil sistem učinkovitega prenosa moči in navora na kolesa – to je način vožnje race mode, ki dovoli največji navor na vseh štirih kolesih – in omogoča brutalne pospeške tudi manj izkušenim voznikom. Hamilton je na drugi strani v prvem poskusu z la ferrarijem slabše štartal, v drugo pa kljub dobremu štartu za delček sekunde zaostal za najbolj eksplozivnim hrvaškim avtomobilom.
Ferrarija premagal rimac, ki odhaja h kupcu v ZDA
Mate Rimac poudarja, da ni šlo za posebej predelan avtomobil, temveč za avtomobil, namenjen kupcu v ZDA in da tudi ni bil posebej prilagojen pospeševanju na četrt milje. Pri ferrariju so uporabili poseben program za štart z mesta, ki je tudi ustrezno dvignil vrtljaje motorja. Ferrarijev atmosferski motor vseeno ni bil kos eksplozivnosti elektrike …
3