Nedelja,
16. 11. 2014,
22.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Renault Tovorni Avtomoto

Nedelja, 16. 11. 2014, 22.51

8 let, 7 mesecev

Renault master je s prenovo posegel pod motorni pokrov in v kabino

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Najpomembnejša novost prenovljenega furgona je 2,3-litrski motor z dvema turbinama, kombinacije dolžin, višin, vrst pogona in števila koles na zadnji osi pa dajejo 350 možnosti.

Kar 70 karoserij

Poleg štirih dolžin in treh višin je master lahko tudi potniško vozilo oziroma kar minibus, šasija za nadgradnje, prekucnik in še kaj.

Motor je postavljen prečno pri sprednjem pogonu, pri pogonu zadnjih koles pa vzdolžno. Ta os ima lahko posamični ali pa dvojni kolesi. Največja dovoljena masa znaša 2,8 tone pri osnovni različici, pri največjem furgonu pa 4,5 tone.

Volumen tovornega prostora sega od osmih kubičnih metrov (L1H1) vse do sedemnajstih pri najdaljši in najvišji različici. Tudi master s šestimi sedeži v dveh vrstah lahko sprejme štiri kubične metre tovora.

Novost glede na predhodnika je možnost izbire enojnih koles na zadnji osi pri različici L4. Zaradi tako nastalega širšega prostora med blatnikoma je v tega furgona mogoče namestiti pet evropalet. Pri uvozniku pohvalijo nizek nakladalni rob, ki pri sprednjem pogonu znaša 548 milimetrov, pri zadnjem pa 674. No, za skladiščnike je vseeno pomembneje, da jim palet ni treba nalagati ročno!

Osnova je 2.298-kubični dizel

Ena turbina skrbi za prisilno polnjenje 81-, 92- in 110-kilovatnih motorjev, nova twin turbomotorja pa razvijata sto oziroma 120 kilovatov. Manjša turbina omogoča visok navor že pri 1.500 vrtljajih, vklop večje turbine pa zagotavlja učinkovitost motorja med običajno vožnjo. Nižje porabe (1,5 litra manj od predhodnika) niso dosegli zgolj z dvema turbinama, pač pa s spremembami v motornem drobovju.

Te so poleg povečanega tlaka vbrizgavanja doletele zgorevalni prostor, sesalno cev, stene valjev, batne obročke in sornike.

Prilagodljivo delovanje termostata omogoča hitrejše ogrevanje motorja, z manj potrebne energije deluje prilagodljiva oljna črpalka. Sodobnega motorja ni brez sistema start&stop in regeneracije zavorne energije, seveda pa mora svoje prispevati tudi voznik, ki lahko izbere ECO način vožnje z indikatorjem prestav in spremljanjem svojega sloga vožnje.

Vozna notranjost

Notranjost prenovljenega masterja ponuja vozniku nove tehnične rešitve, podobno kot pri traficu tretje generacije. Izpopolnjeni ESC se prilagaja obremenitvi vozila in odziva na nihanje priklopnika.

Vključuje tudi tako imenovani "extended grip", ki po vklopu s stikalom in do hitrosti 30 kilometrov na uro zagotavlja optimalni oprijem na slabših podlagah. Za dodatno izboljšane voznih lastnosti je pri zadnjem pogonu mogoča izbira zapore diferenciala, za udobnejšo vožnjo si lahko kupec omisli dve listnati vzmeti zadaj namesto treh, ki sicer zagotavljajo večjo nosilnost.

Preprosta in koristna namestitev večjega ogledala v desnem senčniku se učeno imenuje "wide view". Ta pokrije mrtvi kot med voznikovim pogledom skozi desno okno in pogledom skozi desno vzvratno ogledalo.

Poleg tistih samoumevnih odlagalnih možnosti je izdaten tovorni prostor pod srednjim in desnim sedežem. Poklopljeno naslonjalo srednjega sedeža lahko postane pisarniška platforma z različnimi možnostmi.

Vključuje lahko tudi vrtljivo ploščo za namestitev prenosnika. Tablica s sponko za papirje je posrečeno izvlekljiva iz armature, kjer so lahko nameščena držala za pametni telefon, navigacijo, tablični računalnik …

Saj res, Renault je poskrbel tudi za 130-kilogramske voznike, ki si lahko omislijo dodatno utrjen sedež.