Jure Gregorčič

Torek,
31. 1. 2012,
12.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Mercedes-Benz Tehno Avtomoto

Torek, 31. 1. 2012, 12.18

8 let, 7 mesecev

Rekord: Mercedes-Benz S sto kilometrov odpeljal brez voznika

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Avtonomna vožnja, v kateri avtomobil namesto voznika nadzira umetna inteligenca, je dosegla novo raven. Testni mercedes S 500 intelligent drive je sam v odprtem prometu prevozil sto kilometrov.

Pred 125 leti je Merceds-Benz kot prvi dokazal, da avtomobil zmore premagati tudi večje razdalje

Pred 125 leti, avgusta 1888, se je žena Carla Benza, Bertha Benz, z avtomobilom odpravila na sto kilometrov dolgo pot od Mannheima do Pforzheima. S to svojo vožnjo je takrat svetu dokazala, da je avtomobil, ki ga je patentiral njen mož, vsakodnevno uporaben in celo hitreje kot vprega zmožen premagovati tudi večje razdalje. Takratni dosežek je avtomobilom tlakoval pot do neslutenega uspeha.

Na isto pot pa so Mercedes-Benzovi inženirji tokrat poslali raziskovalno-testni model razreda S in z njim dosegli nov, prelomni pionirski dosežek v razvoju avtomobilizma.

Mercedes-benz S 500 intelligent drive je namreč prvi avtomobil na svetu, ki je stokilometrsko razdaljo v avtonomni vožnji z uporabo avtopilota prevozil v odprtem prometu. Dosežek pa je še toliko večji tudi zaradi dejstva, da je v tem testnem avtomobilu vgrajena večina senzorjev in podatkovnih vodil, ki so že v serijski proizvodnji ter svoje delo opravljajo v modelu nove generacije razreda S in E.

S 500 intelligent drive je tako s pomočjo podatkov iz številnih senzorjev ter lastnega in izjemno zmogljivega elektronskega vida, ki mu ga omogočajo radarji in visokoločljivostne kamere ter zmogljiv procesor, sebi in drugim udeležencem v realnem prometu zagotovil varno pot prek vseh križišč, krožišč, zastojev in drugih "živih", vsakdanjih prometnih situacij.

V vlogi voznika je bil povsem samodejni Route Pilot

Avtonomna vožnja mercedes-benza S 500 intelligent drive, ki med Mannheimom in Pforzheimom ni potoval po navigacijsko razmeroma nezahtevni avtocesti, temveč po lokalnih in regionalnih cestah, je torej v velik meri temeljila na najnovejših serijskih asistenčnih sistemih (distronic plus s krmilnim asistentom, sistem ustavi in spelji s pilotom BAS PLUS in z zavornim ter cross-traffic asistentom, nadzornikom mrtvih kotov …) in njihovi podatkovni senzoriki.

Vse pridobljene podatke, vključno z izdelano 3D-sliko, je procesorska enota posredovala povsem samodejnemu avtopilotu, imenovanem Route Pilot. Ta je prevzel vlogo voznika, asistenčni sistemi pa so mu zagotavljali informacije, da je avtomobil vseskozi vedel, kje je, kaj vidi in kako naj se na določeno situacijo odzove.

Route Pilot pa je nato našel pravo pot in izbral pravi način za varno vožnjo skozi prometne situacije v realnem svetu na cestah, kjer avtomobile za zdaj vozimo ljudje.

"Ta avtomobil razreda S dokazuje in napoveduje, kaj zmoremo in kam gremo z našo inteligentno avtonomno vožnjo ter kako velik potencial ponuja že trenutno razpoložljiva tehnologija," je ta svojevrsten prelomni dosežek komentiral dr. Dieter Zetsche, prvi mož koncerna Daimler, ter dodal: "Seveda bi nam bilo veliko lažje, če bi za prikaz avtonomne vožnje iz Mannheima v Pforzheim izbrali avtocesto. Vendar je za vse nas bila velika motivacija in izziv, da samostojno vožnjo izvedmo na poti, ki jo je pred 125 leti prevozila Bertha Benz. Ne nazadnje ne bi bili Mercedes-Benz, če si ne bi zastavljali zahtevnih ciljev in nato dokazovali, da jih zmoremo doseči."