Gregor Pavšič

Ponedeljek,
15. 5. 2017,
4.00

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,78

Natisni članek

Natisni članek

EV NextEV NIO Nordschleife rekord električni avtomobili

Ponedeljek, 15. 5. 2017, 4.00

7 let, 3 mesece

Nov rekord na Nordschleife: najhitrejši serijski avtomobil poganja elektrika

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,78

Kitajski električni superšportni avtomobil nio EP9 je za 2,1 sekunde izboljšal rekord serijskega in za vsakdanji promet legalnega avtomobila na slovitem nemškem dirkališču Nordschleife. Nov mejnik 20,8 kilometra dolge steze znaša 6 minut in 45,9 sekunde.

Električni superšportni EV EP9 med postavljanjem novega rekorda na Nordschleifu v Nemčiji | Foto: Nio Električni superšportni EV EP9 med postavljanjem novega rekorda na Nordschleifu v Nemčiji Foto: Nio

Najvišjo hitrost ima pri 313 kilometrih na uro, do 200 kilometrov na uro pa pospeši v 7,1 sekunde. | Foto: Nio Najvišjo hitrost ima pri 313 kilometrih na uro, do 200 kilometrov na uro pa pospeši v 7,1 sekunde. Foto: Nio Steza, ki zahteva popoln avtomobil

Znamenita severna zanka oziroma Nordschleife na dirkališču Nürburgring že desetletja velja za skrajni avtomobilski test. Mnogi avtomobilski proizvajalci tam testirajo nove avtomobile, saj cesta tako imenovanega Zelenega pekla (poimenoval ga je Jackie Stewart, trikratni svetovni prvak F1) dobro ponazarja vsakdanje prometne ceste, obenem pa je dobrih 20 kilometrov steze tudi prvovrstna preizkušnja športnih avtomobilov.

Za najboljše čase je treba imeti popoln paket. Torej avtomobil, ki dosega vrtoglave hitrosti na dolgih ravninah in ki se dobro odreže tudi v zavitih kombinacijah z valovitim asfaltom.

Medtem ko je EV EP9 namenjen prikazu tehnoloških zmogljivosti, bo ta crossover z imenom ES8 namenjen vstopu na kitajski avtomobilski trg električnih vozil.  | Foto: Nio Medtem ko je EV EP9 namenjen prikazu tehnoloških zmogljivosti, bo ta crossover z imenom ES8 namenjen vstopu na kitajski avtomobilski trg električnih vozil. Foto: Nio Kdo je izdelal električni superšportnik in kaj ta zmore?

Zato je nov rekordni dosežek med serijskimi avtomobili precejšnjo težo. Postavil ga je električni superšportni avtomobil nio EP9, ki ga izdeluje kitajski start-up Next EV. Do zdaj so jih izdelali sedem, sestavili pa jih bodo še deset. Vsak med njimi stane okrog 1,5 milijona evra.

Njegova sistemska pogonska moč znaša en megavat, torej 1.360 "konjev". Najvišjo hitrost ima pri 313 kilometrih na uro, do 200 kilometrov na uro pa pospeši v 7,1 sekunde. Superšportnik ima štirikolesni pogon.

Pri tem je zanimivo izpostaviti dejstvo, da lahko povsem nov avtomobilski proizvajalec kot zagonsko podjetje izdela rekordno hiter avtomobil in premaga vozila proizvajalcev s tudi stoletno tradicijo. Next EV sicer namerava prek znamke Nio letos na Kitajskem predstaviti sedemsedežni električni crossover, do leta 2020 pa nameravajo na ceste v ZDA poslati samovozeče električne avtomobile. Next EV ima v razvojnih centrih v San Joseju, Šanghaju, Londonu in tudi Münchnu več kot dva tisoč zaposlenih ljudi.

Video - Kako je EV EP9 lani postavil rekord za električne avtomobile

Nio EP9 hitrejši od radicala, lamborghinija in pagani zonde

Nio EP9 je na nemškem dirkališču že lani postavil rekord za električne avtomobile. Takrat so v hladnem vremenu in na delno vlažni stezi dosegli čas sedem minut in pet sekund, zdaj pa so stezo odpeljali še dobrih 19 sekund hitreje in postavili čas 6 minut, 45 sekund in 900 tisočink.

S tem so popravili predhodni rekord serijskega avtomobila, legalnega za uporabo v vsakdanjem prometu (radical SR8LM) za 2,1 sekunde. Medtem ko je radical bolj podoben športnemu prototipu in na cesto spada bolj izjemoma, je nio EP9 uspel ugnati tudi čas zgolj za dirkališče namenjene pagani zonde R in do zdaj najhitrejšega serijskega avtomobila lamborghinija huracana performante.

Italijanski superšportni avtomobil je svoj najboljši čas postavil letos spomladi pred premiero na avtomobilskem salonu v Ženevi. Med avtomobili s pogonom na sprednji kolesi je nedavno rekord postavila nova honda civic type R.

Med pravimi serijskimi avtomobili za vsakdanji promet (radical je športni prototip, pagani zonda R pa namenjena le dirkališčem) je bil električnemu EV EP9 najbližje lamborghini huracan performante. | Foto: Reuters Med pravimi serijskimi avtomobili za vsakdanji promet (radical je športni prototip, pagani zonda R pa namenjena le dirkališčem) je bil električnemu EV EP9 najbližje lamborghini huracan performante. Foto: Reuters

Najhitrejši časi skupno na Nordschleifu:

Avtomobil:

Doseženi čas:

porsche 956

6:11.3

march engineering 832-BMW (formula 2)

6:28.03

nio EP9

6:45.90

pagani zonda R

6:47,50

radical SR8 LM

6:48.00

lamborghini huracan performante

6:52.01

porsche 918 spyder

6:57

Sanjski čas Stefana Bellofa ostaja nedotaknjen

Na Nordschleifu ostaja nedotakljiv le rekord Stefana Bellofa, ki je leta 1983 krog odpeljal še skoraj 35 sekund hitreje. Bellof je najhitrejši čas na Nordschleifu 6:11.13 postavil leta 1983 med vztrajnostno dirko 1000 kilometrov Nurburgringa, ko nikakor ni imel prazne steze in je moral vijugati med preostalimi dirkači.

Vozil je dirkaški prototip porsche 956 in takrat tam kot prvi dirkal s povprečno hitrostjo prek 200 kilometrov na uro. Takrat je popravil rekord dirkača Christana Dannerja, ki je mesec dni pred tem s formulo 2 (March Engineering-BMW) krog prevozil v času 6:28.03. Bellof se je dve leti pozneje smrtno ponesrečil med vztrajnostno dirko v Spa Francorchampsu.

Najhitrejši časi dirkalnikov formule ena – zadnjo Veliko nagrado so na tem dirkališču po skoraj usodni nesreči Nikija Laude izpeljali leta 1976 – so bili na meji sedmih minut. Lauda je s ferrarijem 312T leta 1975 na kvalifikacijah postavil čas 6:58,6 in se kot prvi spustil pod magično mejo sedmih minut. Njegov veliki tekmec James Hunt je z mclarnom M23-ford leto pozneje za zmago v kvalifikacijah postavil čas 7:06,5.