Petek, 3. 1. 2025, 5.42
3 dni, 20 ur
Prodaja novih avtomobilov – Norveška
Norveška pri novem rekordu, a le redkim ji uspe tako hitro slediti #foto
Skoraj devet od desetih novih avtomobilov je bilo na Norveškem letos električnih in v nekaj letih bodo ti že postali najpogostejši na norveških cestah. Avtomobilska pogonska klasika danes zanima predvsem rent a car podjetja.
Norveška je že dobro znana po svojem najhitrejšem prehodu k električnim avtomobilom in glede tega močno odstopa od drugih evropskih držav. Letos so Norvežani kupili 114 tisoč novih električnih avtomobilov. To je predstavljalo 88,9 odstotka celotnega trga. Lani je ta delež znašal še 82,4 odstotka.
Skupaj s priključnimi hibridi (2,9 odstotka trga) so avtomobili s priključnim kablom predstavljali več kot 90 odstotkov avtomobilskega trga novih vozil.
Leta 2020 je delež električnih vozil prvič presegel polovico trga (54 odstotkov) in je nato vsako leto rasel. To je bila posledica stabilne davčne politike, visokih cen klasičnih avtomobilov in tudi dejstva, da proizvajalci modelov s klasičnimi motorji večinoma sploh ne prodajajo več.
Delež električnih avtomobilov na cestah je 28,6-odstoten, še vedno pa je na cestah največ avtomobilov z dizelskim motorjem (36,1 odstotka).
Vsak tretji registrirani avtomobil na Norveškem bo v letu ali dveh že električni.
Na norveških cestah še vedno največ dizlov
Celoten norveški avtomobilski vozni park je sicer še vedno raznovrsten. Delež električnih avtomobilov na cestah je 28,6-odstoten, še vedno pa je na cestah največ avtomobilov z dizelskim motorjem (36,1 odstotka). Za električnimi sledijo vozila z bencinskim (23 odstotkov) in hibridnim pogonom (12,3 odstotka).
Zavoljo uspešne prodaje se delež električnih vozil na norveških cestah letno poveča za od dve do tri odstotne točke. Leta 2020 je prvič presegel mejo 20 odstotkov, prihodnje leto bi lahko presegel 30 odstotkov.
Avtomobilska klasika zanimiva predvsem za rent a car podjetja
Zadnjih deset odstotkov trga novih vozil bodo Norvežani kljub temu težko popolnoma elektrificirali. Glavni kupec avtomobilov s klasičnimi motorji so predvsem podjetja za izposojo avtomobilov (rent a car), ki želijo ponujati tudi klasiko – predvsem za turiste, ki niso vajeni električnih vozil.
Norveška namreč po hitrosti elektrifikacije v Evropi močno izstopa, še najbližje so ji Danska (50 odstotkov), Švedska (34 odstotkov), Nizozemska (32 odstotkov), Finska, Malta in Belgija (vse po 28 odstotkov).
Delež polno električnih vozil na Kitajskem je letos 27 odstotkov, v ZDA komaj slabih devet odstotkov (8,9 odstotka).
Tesla vodi, kitajske znamke že pri skoraj devetih odstotkih trga
Med avtomobilskimi znamkami je bila letos na Norveškem kljub padcu prodaje vodilna Tesla pred Volkswagnom in Toyoto. Med posameznimi modeli so prednjačili tesla model Y, tesla model 3, volvo EX30, volkswagen ID.4, toyota bZ4X, škoda enyaq, nissan ariya in volkswagen ID.3. Prodajne razlike med posameznimi modeli, pri katerih odstopata le obe tesli, so izjemno majhne. Med prvimi desetimi najbolje prodajanimi modeli le eden ni električni – to je bil hibridni toyota yaris.
Zanimivo dejstvo norveškega trga je tudi že skoraj devetodstotni (8,9 odstotka) tržni delež kitajskih avtomobilskih znamk. Lani je bil delež 5,1-odstoten. Norveška, ki ni del Evropske unije, zanje ni vpeljala višjih uvoznih carin. MG je kot prva znamka kitajske električne avtomobile Norvežanom ponudil šele leta 2020.