Gregor Pavšič

Torek,
6. 10. 2015,
9.14

Osveženo pred

1 leto, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

letala pilatus

Torek, 6. 10. 2015, 9.14

1 leto, 1 mesec

Kdo je kupil slovenski vojaški letali in zanju odštel 1,3 milijona evrov

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ministrstvo za obrambo je prodalo vojaški letali pilatus PC-9 s pripadajočo opremo in rezervnimi deli. Kupilo ju je švicarsko podjetje Ruag Aviation, ki je skupno odštelo 1,3 milijona evrov.

Obe letali sta stari 25 let

Obrambno ministrstvo je prodalo dve letali pilatus PC-9. Letali z oznakami L9-51 in L9-53 so izdelali leta 1990, obe pa imata za seboj okrog 3.900 pristankov. Po zagotovilih ministrstva sta bili obe letali redno vzdrževani v skladu s priporočili proizvajalca in odobrenim programom vzdrževanja. Pilatusa poganja motor P&WC PT6A-62. V prvem letalu ima motor 2.198 ur, v drugem pa 1.885.

Ministrstvo je obe letali prodalo po sistemu videno-kupljeno. Po odpiranju ponudb za prodajo obeh letal s pripadajočo opremo in rezervni deli so ju prodali švicarski družbi Ruag Aviation, ki je za letali in rezervne dele ponudilo 1,3 milijona evrov.

Švicarji proizvajajo tudi lastno letalo dornier 228

Ruag Aviation je družba iz Lucerna, ki se ukvarja z dobavljanjem, vzdrževanjem, nudenjem podpore in integracijo sistemov v civilnem in vojaškem letalstvu. Samostojno razvijajo posamezne podsisteme za letala in helikopterje, proizvajajo pa tudi lastno letalo dornier 228. Gre za raznovrstno letalo, ki je namenjeno posebnim vojaškim misijam, prav tako pa ga lahko uporabljajo tudi kot potniško ali tovorno letalo. Ruag Aviation ima oddelke tudi v Nemčiji, Avstraliji, Braziliji in ZDA, skupno pa zaposlujejo dva tisoč ljudi.