Gregor Pavšič

Torek,
7. 1. 2014,
12.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Fiat

Torek, 7. 1. 2014, 12.14

8 let, 7 mesecev

Fiat po 115 letih ne bo več italijanski: kmalu na borzo v New Yorku?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ker evropski avtomobilski trg še naprej stagnira, bi se lahko Fiatov koncern v celoti preselil v ZDA in tam prihodnje leto stopil tudi na borzo. V Italiji se bojijo zapiranja tovarn.

Fiat ima svoje "možgane in mišice" že zdaj v ZDA

Potem ko je prišlo do popolne združitve Fiata in Chryslerja, se pojavljajo neuradne napovedi, da bi lahko Fiatov koncern že leta 2015 vstopil na borzo v New Yorku. S tem bi se po 115 letih sedež podjetja iz Torina preselil v ZDA. Analitiki opozarjajo, da ima Fiat svoje "možgane in mišice" že zdaj onkraj luže.

Chrysler je letos spreobrnil Fiatovo izgubo 501 milijon evrov v skupni dobiček 435 milijonov evrov. Fiatove tovarne v Italiji delajo le z 41-odstotno zmogljivostjo, Chrysler pa na ameriškem trgu, kjer prodaja dosega nekdanje najvišje ravni, dosega odlične prodajne rezultate.

Fiatova selitev v ZDA ima velik politični vpliv

Morebiten vstop na borzo bi imel pomembne politične posledice v Italiji. Tam je Fiat začasno odpustil na tisoče delavcev, ti pa zdaj prejemajo finančno podporo države. V primeru selitve koncerna v ZDA bi se ti delavci znašli v nemilosti, to pa bi vršilo hude pritiske na italijansko vlado.

Ta poskuša obvladati raven brezposelnosti, a v Fiatovem primeru naj bi imeli dolgoročno zvezane roke. Sindikati se sicer ne bojijo zapiranja Fiatovih tovarn v Italiji, temveč resnega zmanjšanja načrtovanjih vlaganj vanje.

Analitiki: Fiat bi moral potrojiti proizvodnjo, če hoče zadržati vse zaposlene

Fiat namerava v Italiji izdelovati alfe romee in jeepe za izvoz na trge v Aziji, Latinski Ameriki in ZDA. Za razliko od Citroena, Forda in General Motorsa pa Italijani ne načrtujejo zapiranja tovarn.

Po ocenah analitikov pa bi moral Fiat potrojiti svojo proizvodnjo, če bi hotel nazaj v tovarne pripeljati vse začasno odpuščene delavce.