Gregor Pavšič

Sreda,
27. 7. 2016,
9.59

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,93

1

Natisni članek

Natisni članek

Norveška

Sreda, 27. 7. 2016, 9.59

7 let, 1 mesec

Norveških 22 milijard evrov za revolucionarni prometni ukrep

Drzni načrti Norvežanov: bodo promet speljali skozi plavajoče podvodne predore?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,93

1

Norveška predor podvodni

Norveška vlada je rezervirala 22 milijard evrov za gradnjo plavajočih podvodnih predorov, s katerimi bi olajšali promet na območju fjordov. Uresničitev projekta je odvisna od rezultatov inženirskih meritev, ali bi bil tak drzen projekt realno sploh izvedljiv.

Fjordi otežujejo promet na Norveškem

Skandinavske države spadajo med najnaprednejše tudi na področju avtomobilske industrije in mobilnosti. Norvežani zaradi svojega naravnega reliefa, kjer predvsem v priobalnem delu promet otežujejo številni fjordi, načrtujejo drzno novo prometno ureditev s plavajočimi podvodnimi predori. Norveška vlada je projektu že namenila 22 milijard evrov, a zaradi zahtevnosti gradnje teh predorov ne bo pred letom 2035.

Podvodni predori bi bili rešitev za siceršnje težave Norvežanov s prometom na priobalnem območju. Klasični mostovi so na udaru zaradi zahtevnih klimatskih razmer, klasični predori pod morskim dnom pa gradbeno težje izvedljivi, ker je globina nekaterih fjordov tudi več kot tisoč metrov.

V vsaki potopljeni cevi bi potekal promet po dveh prometnih pasovih. | Foto: V vsaki potopljeni cevi bi potekal promet po dveh prometnih pasovih.

Podvodni predori bi viseli na velikih plovcih

Norvežani bodo pod morsko gladino v fjordih namestili plavajoče podvodne predore, skozi katere bo potekal promet po dveh prometnih pasovih v vsako smer. Na morski gladini bodo veliki plovci, na katerih bodo visele podvodne cevi. Te bodo lahko nameščene tudi na globini okrog 30 metrov.

Inženirji za zdaj še preverjajo, ali bi bila tovrstna gradnja predorov dovolj varna in obenem ne preveč zahtevna. Od tega je tudi odvisno, ali bodo podvodne predore v prihodnjih 20 letih res gradili ali bodo vladni denar preusmerili v druge projekte.