Jure Gregorčič

Nedelja,
21. 8. 2016,
13.05

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,93

2

Natisni članek

Natisni članek

Varna vožnja avtocesta avtocesta

Nedelja, 21. 8. 2016, 13.05

7 let, 2 meseca

80-letnica v napačno smer po avtocesti vozila kar 20 kilometrov

Posnetek hude nesreče: avtocestna vožnja v napačno smer

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,93

2

V Italiji je danes 80-letnica kar 20 kilometrov po avtocesti vozila v napačno smer. Vožnja po nepravilni strani avtoceste je tudi na slovenskem avtocestnem križu še vedno varnostno tveganje, ki lahko pripelje do najhujših posledic.

Če jo je Italijanka odnesla brez nesreče, pa pri vozniku na posnetku ni bilo tako. Amaterski posnetek nesreče, ki je zgodila v tujini, prikazuje, kako zares nevarna je vozniška napaka, če voznik vozilo zapelje na avtocesto zapelje v napačni smeri. Bi znali preprečiti tako nesrečo? Kako reagirati?

Na slovenskih avtocestah na leto tudi 200 voženj v napačno smer

Samo v letu 2014 so na slovenskih avtocestah zaznali kar 200 voženj po nepravilni strani avtoceste. Vsi primeri sicer uradno niso bili potrjeni, so pa zaradi te nevarne in zares hude vozniške napake tistega leta pri nas ugasnila tri življenja. Tudi evropske avtoceste niso varne pred temi dogodki, saj recimo samo v Nemčiji na leto zabeležijo kar okoli 1.800 avtocestnih voženj v nasprotno smer.

Panično na zavoro …

 | Foto: Pri DARS-u opozarjajo, da se vožnja po nepravilni strani avtoceste zaradi velikih hitrosti velikokrat konča s hudimi posledicami. Večinoma gre za hude napake voznikov. Kot vzrok za to vozniško napako pa na DARS-u omenjajo, da ti vozniki preprosto ne upoštevajo prometne signalizacije in zapeljejo na avtocesto v napačno smer. Najbolj značilna reakcija voznikov, ki seboj zagledajo nasproti vozeče vozilo, je, da stopijo na zavoro. Toda voznik, ki se mu zgodi to, naj se čim prej s prehitevalnega pasu umakne na odstavnega, v svojih priporočilih svetuje DARS.

Pri hitri menjavi smeri vozila pri visokih hitrostih lahko pogosto pride tudi do destabilizacije vozila in izgube nadzora. V tem primeru pri izogibanju nenadni nevarnosti oziroma oviri vsekakor pomaga ustrezno vozniško zaznanje in tudi pomoč elektronskih sistemov za stabilizacijo vozila.

Italijanka po avtocesti 20 kilometrov vozila v napačno smer

80-letna Italijanka je danes po avtocesti kar 20 kilometrov vozila v nasprotno smer. Gospa je na avtocesto Milano-Napoli zavila na enem od uvozov v okolici Firenc, v precejšnji zmedenosti se je zmotila in na avtocestni odsek, ki od Firenc pelje proti morju, zavila v napačno smer, poroča STA. Prometni policisti in delavci družbe za avtoceste so po opozorilu nekaj voznikov, ki so se uspeli nevarni voznici izogniti, zaprli avtocestni odsek in žensko ustavili. Gospa je kazala očitne znake zmedenosti, zato so ji pomoč nudili tudi zdravstveni delavci.

Voznica je ostala brez vozniškega dovoljenja, čaka pa jo tudi štiri tisoč evrov globe, še poroča STA.

Kako ravnati, ko pred seboj na avtocesti zagledata vozilo, ki vozi proti vam?

Ostanite mirni.

Verjetno bo vozilo v napačni smeri vozilo skrajno po njegovi desni, torej na prehitevalnem pasu, zato takoj zmanjšajte hitrost vožnje in se umaknite na vozni ali celo na odstavni pas, vklopite vse utripalke, da opozorite še voznike za vami, varnostna razdalja med vozili v smeri naj bo ustrezna (zadostna).

Če po radiu slišite, da vozi vozilo v napačni smeri na odseku, kjer ste tudi vi, zmanjšajte hitrost vožnje, vozite v varni razdalji do vozila pred vami, ne prehitevajte, vozite po voznem ali odstavnem pasu in se, če je le mogoče, umaknite na prvo počivališče.

Če uspete poklicati (še bolje pa je, če to naredi vaš sopotnik) policijo (113) ali Prometno-informacijski center za državne ceste (PIC) prek kratke telefonske številke 1970 (ali običajne telefonske številke 01/518 85 18), lahko pa uporabite tudi obcestni telefon, sporočite opis dogajanja. Če si lahko zapomnite registrsko številko avtomobila in tip vozila ter lokacijo, kjer ste ga opazili, bo v postopku iskanja voznika ta informacija zelo koristna. Pomembno pa je, da najprej zavarujete sebe.

Vir: DARS

  Na nekaj več kot 600 kilometrih slovenskih avtocest, ki zasedajo devet odstotkov dolžin celotnega državnega cestnega omrežja, je realiziranih 49 odstotkov prometa, na preostalih nekaj več kot 5.900 kilometrih državnih cest, ki zasedajo  91 odstotkov omrežja, pa 51 odstotkov prometa. (Fotografija je simbolična.) | Foto: CPV Domžale Na nekaj več kot 600 kilometrih slovenskih avtocest, ki zasedajo devet odstotkov dolžin celotnega državnega cestnega omrežja, je realiziranih 49 odstotkov prometa, na preostalih nekaj več kot 5.900 kilometrih državnih cest, ki zasedajo 91 odstotkov omrežja, pa 51 odstotkov prometa. (Fotografija je simbolična.) Foto: CPV Domžale

 

Kako ukrepati, če ste voznik, ki vozi v napačni smeri?

Če se na napačni strani avtoceste znajdete sami, ukrepajte NEMUDOMA:

TAKOJ SE USTAVITE: ustavite se na odstavnem pasu oz. najbližjem robu vozišča, vklopite utripalke in zasenčene luči ter nemudoma pokličite pomoč.

NE VOZITE VZVRATNO: ne vračajte se po priključku, po katerem ste nepravilno uvozili na avtocesto, tudi če gre za izvoz iz počivališča.

Ne obračajte vozila na avtocesti, ne vozite čez vozne pasove!

Če boste izstopili iz avtomobila, si nadenite varnostno svetlobno oblačilo in stopite na prostor zunaj voznih pasov, za jekleno varnostno ograjo, pri čemer se zlasti ponoči in pri slabi vidljivosti predhodno prepričajte, kam stopate zunaj cestišča.

Če niste prepričani glede lokacije, kje se sploh nahajate, je najbolje, da pokličete prek sistema klica v sili, to je stebrička ob avtocesti s telefonom SOS, saj bo na ta način vaša lokacija takoj pravilno določena.

Počakajte na pomoč. Vaše vozilo bo odstranjeno po kriteriju "ovira na cesti", pomembno pa je, da ne pride do poškodb vas in drugih udeležencev v prometu.

NE GIBAJTE SE PO CESTI, AMPAK ČAKAJTE NA NAVODILA SLUŽB, KI VAS BODO REŠEVALE!

Vir: DARS