Gregor Pavšič

Sreda,
20. 1. 2016,
8.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Mercedes-Benz BMW Tesla

Sreda, 20. 1. 2016, 8.56

8 let, 7 mesecev

Parkirati s ključem ali telefonom: v Sloveniji udobje ali prekršek?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Nekateri avtomobili vozniku že omogočajo parkiranje prek mobilnega telefona ali pametnega ključa, voznik pa med manevrom ne sedi v avtomobilu. Iz vidika zakona je nadzor vozila prek telefona dovoljen.

Voznik mora danes uradno še imeti roke na volanskem obroču, kar zagotavlja njegov nadzor

Avtomobilska tehnika je v zadnjih petih letih naredila velik preskok na področju samostojne vožnje in povezljivosti s pametnimi telefoni, zato danes avtomobili v večini držav s svojo tehniko že prehitevajo zakone o cestnem prometu. Tudi avtomobili, ki so dostopni širšemu krogu ljudi, danes znajo delno voziti po avtocesti, še posebej suvereni pa so ob počasnejši vožnji v mestni koloni. Le še zaradi zakonskih določil mora danes voznik v avtomobilu nekajkrat na minuto z rokami prijeti volanski obroč in s tem potrditi, da ima nadzor nad vozilom. Veliko avtomobilov bi znalo svojega lastnika že danes ob določenih pogojih peljati samodejno.

Ministrstvo: Upravljanje vozila prek mobilnega telefona dovoljeno, če pri tem ne ogrožamo drugih udeležencev prometa

Trenutno veljavni zakoni o pravilih cestnega prometa ne predvidevajo različnih asistenčnih sistemov samodejne vožnje. Tak primer je tudi daljinsko parkiranje vozila. Novega BMW serije 7 je mogoče parkirati s pomočjo pametnega ključa, saj voznik prek ključa nadzira premikanje vozila naprej in nazaj. Z aplikacijo pametnega mobilnega telefona bomo parkirali tudi novega mercedesa razred E in teslo S z zadnjo nadgradnjo programske opreme.

V vseh primerih voznik izstopi iz vozila še pred začetkom procesa parkiranja in ga nato med manevrom torej ni v avtomobilu. Toda ali je tovrstna uporaba parkiranja, ki se lahko zgodi tako na parkirišču kot tudi na prometni ulici, iz vidika zakonodaje sploh dovoljena?

"Skladno z uvodnimi določili zakona o pravilih cestnega prometa je vožnja vsakršno upravljanje motornega vozila. Tudi če voznik avtomobil usmerja prek ključa ali telefona, to še vedno predstavlja vožnjo. Nadzor ima voznik in ne avtomobil. Ravnanje voznika mora biti takšno, da z upravljanjem vozila ne ogroža drugih udeležencev cestnega prometa ali jim ne povzroča škode. Če voznik avtomobil upravlja na tak način, je vožnja prek mobilnega telefona ali ključa dovoljena," so nam povedali na ministrstvu za infrastrukturo.

Bi moral voznik, ko zapusti avtomobil, zategniti ročno zavoro in ga zakleniti?

62. člen zakona o pravilih cestnega prometa določa način, kako mora voznik zapustiti vozilo.

"Voznik, ki zapusti vozilo, mora ukreniti vse potrebno, da se vozilo ne more samo premakniti, in vozilo zavarovati pred neupravičeno uporabo," veleva zakon, nespoštovanje tega določila pa vozniku grozi z globo 40 evrov.

Bi moral torej voznik v avtomobilu ugasniti motor, zategniti ročno zavoro (če že ni elektronska in samodejna) in avtomobil tudi zakleniti?

Bodo napredni avtomobili prehiteli spremembe zakona?

Na infrastrukturnem ministrstvu pravijo, da do zdaj še niso dobili pobude za uveljavitev upravljanja vozila prek mobilnega telefona ali pametnega ključa oziroma jim takega sistema ni še nihče predstavil.

"Spremljali bomo tehnološki razvoj na tem področju ter morebitne spremembe predpisov o varnosti cestnega prometa v drugih državah in, če bo potrebno, pripravili tudi ustrezno spremembo slovenske zakonodaje," so nam na ministrstvu odgovorili na vprašanje, ali se že pripravljajo na napovedane tehnološke novosti avtomobilskih proizvajalcev, ki delujoče sisteme aktivne samostojne vožnje napovedujejo že do leta 2020.