Petek,
18. 10. 2013,
12.53

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

gripa zdravje

Petek, 18. 10. 2013, 12.53

7 let, 1 mesec

Zaradi letnih epidemij gripe na svetu umre od 250 do 500 tisoč ljudi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Letna epidemija gripe, ki se na severni polobli pojavlja jeseni in pozimi, prizadene od pet do 15 odstotkov prebivalstva, kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

Kot še poroča WHO, letne epidemije gripe po vsem svetu povzročijo od tri do pet milijonov hudih primerov bolezni in približno od 250 do 500 tisoč smrtnih primerov. V večini smrtnih primerov gre za ljudi, starejše od 65 let. V nekaterih tropskih državah virusi gripe krožijo vse leto, z enim ali dvema vrhovoma med deževno sezono.

Gripo se zlahka zamenja za težjo obliko prehlada Sezonska gripa je akutno obolenje dihal, ki ga povzroča virus. Je zelo nalezljiva in pogosta okužba, ki se širi tako kapljično, s kašljanjem ali kihanjem, kakor tudi z neposrednim stikom. Gripo se zlahka zamenja za težjo obliko prehlada, saj se pri obeh lahko pojavijo podobni simptomi, na primer zamašen nos, kašelj in boleče grlo. Simptomi se v primeru gripe stopnjujejo in bolnik lahko dobi še visoko temperaturo, glavobol, bolečine v okončinah, prebavne težave (bruhanje in drisko), počuti se izčrpanega in tako dalje.

Zaščitimo se lahko s cepljenjem, pravilno prehrano in primerno telesno dejavnostjo Najučinkovitejša zaščita pred gripo je cepljenje pred začetkom sezone, to je novembra, ker se po podatkih Zavoda za zdravstveno varstvo Ljubljana pri nas začne običajno pojavljati od decembra do februarja.

Pred okužbo se lahko zavarujemo tudi s skrbnim umivanjem rok in primerno prehrano, ki vsebuje veliko sadja in zelenjave, pa tudi s primerno telesno dejavnostjo. Gripo lahko dobi vsak v kateremkoli obdobju življenja, vendar pomeni večje tveganje za določene skupine prebivalcev, kot so starejši od 65 let, ljudje vseh starosti, ki imajo kronične bolezni ali pa so imunsko oslabljeni, ter dojenčki in majhni otroci.