Četrtek, 10. 4. 2014, 13.45
7 let, 7 mesecev
Vzrok debelosti je nekakovostna prehrana, ne pa lenost

Znanstveniki kalifornijske univerze (University of California Los Angeles - UCLA) so v okviru raziskave 32 podgan hranili po dveh različnih dietah, od katerih je bila ena sestavljena iz relativno nepredelane hrane, druga pa iz zelo predelane, precej slabše kakovosti in bistveno več sladkorja oziroma tako imenovane hitre hrane. Le po treh mesecih so opazili precejšnje razlike v njihovi teži, saj so postale tiste, hranjene z manj kakovostno prehrano, opazno bolj debele.
Prav tako so bile med njimi precejšnje razlike pri opravljanju nalog. Tako so morale na primer pritisniti na poseben vzvod, da so prišle do vode in hrane. Podgane, ki so jih prehranjevali s hitro oziroma manj kakovostno hrano, so bile pri tem precej manj uspešne, saj so potrebovale bistveno daljše odmore, preden so se vrnile na nalogo. V 30 minutah so bili njihovi odmori skoraj dvakrat daljši od podgan z normalno težo in kakovostnejšo prehrano.
Po šestih mesecih so skupinam podgan le za devet dni zamenjali diete, vendar sprememb ni bilo niti pri eni niti drugi skupini, torej težje podgane z zamenjavo prehrane niso zgubile nič teže, podgane z normalno težo in tokrat manj kakovostno prehrano pa je niso nič pridobile. Prav tako je bilo z njihovo motiviranostjo. Ugotovitve po mnenju znanstvenikov torej kažejo, da so za debelost in neaktivnost odgovorni dolgotrajni vzorci prehranjevanja in ne le občasni odskoki ter da hitrih rešitev ni.
Znanstveniki so prepričani, da ugotovitve na podganah lahko prenesemo tudi na ljudi, saj imamo podobne fiziološke sisteme.
V družbi po mnenju znanstvenikov pogosto velja stereotip, da so ljudje s prekomerno telesno težo leni in jim primanjkuje discipline, toda rezultati študije kažejo, da je vzrok debelosti nekakovostna prehrana, ne pa lenoba. Takšna prehrana ljudi dela tudi bolj lačne. Poleg tega raziskava tudi kaže, da se je pri podganah, ki so jih hranili s hitro hrano, do konca raziskave razvilo večje število tumorjev, pri tistih z bolj hranljivo dieto pa je bilo teh veliko manj in manjših. Prav tako niso bili tako razširjeni.