Petek,
13. 3. 2015,
11.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

zdravje ženske ženske

Petek, 13. 3. 2015, 11.45

8 let, 7 mesecev

To so težave, ki ženske doletijo po 40. letu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Z daljšanjem življenjske dobe je ženska v menopavzi lahko skoraj polovico svojega življenja. In težave ne nastopijo, ko izgubi menstruacijo, ampak že prej.

Težave, ki jih doletijo po 40. letu, nekatere ženske laže prenašajo, druge pa težje. Dejstvo pa je, da gre za obdobje, ko so ženske tako doma kot v službi najbolj obremenjene.

"Ugotavljava pa, da spremembe prehrane, več posvečanja sebi in na splošno dela na sebi Slovencem še niso tako blizu," složno povesta ginekologinji in vodji ambulante Juna Sabina Senčar in Urška Bizjak Ogrinc.

Pomembne so tudi spremembe v načinu življenja, saj se v ženskem telesu začnejo težave v celotnem telesu, tudi na področju spomina, koncentracije, čustvenega odzivanja, motenj spanja, pridobivanja na teži … To so namreč vse hormonske spremembe, ki vplivajo na kakovost življenja.

Katere pa so še težave, s katerimi se spopadajo ženske in jih izpostavljata ginekologinji Senčarjeva in Bizjak Ogrinčeva?

1. Inkontinenca Kdaj? Ženska navadno išče pomoč zaradi inkontinence po končanem rodnem obdobju, to je po 40. letu. Do višje starosti inkontinenca doleti okoli 90 odstotkov žensk.

Razlog? Med nožnico in mehurjem oziroma sečnico ni posebnega tkiva, saj oporo tvorita steni sami in je kakovost teh tkiv izredno pomembna. Nožnica je po porodu podvržena velikim mehanskim spremembam in zgodi se, da ni sposobna obnavljanja, kot bi bilo potrebno. Zakaj? Razlogi so lahko različni: od genetskih vplivov do vplivov okolja, navad, razvad. Navadno se vplivi seštevajo.

Kako pomagati? Na nekatere manjše dejavnike lahko vplivamo vsak dan. To so na primer zdrava prehrana, kajenje, dvigovanje težkih bremen ... Pomembno je že, kako ženska stoji, saj teža pada na medenično dno in če je to dno premalo čvrsto, pride do težav.

Zelo pomembno je, da se ne čaka, ampak se ob prvih znakih že ukrepa. Prve so na vrsti neinvazivne oziroma nekirurške metode, kot so Keglove vaje, vaje z utežmi, ki jih vstavijo v nožnico, in elekrostimulacija mišic na medeničnem dnu.

2. Zdrs medeničnih organov Kaj to pomeni? Gre za podobno težavo, kot je težava inkontinence, saj gre tudi v tem primeru za izgubo opore mehkih tkiv, ki jih imamo na medeničnem dnu. Če nastane ohlapnost po celotni dolžini nožnice, pa gre za neke vrste kilo mehurja prek nožnične stene. To pomeni, da dela mehurja nožnica ne drži več, ampak je kot balonček povešen iz odprtine nožnice.

Poznamo različne zdrse, in sicer gre lahko za zdrs sprednje stene z mehurjem, zadnje stene s črevesjem, maternice … Kako ženska zdrs prepozna? Težko, saj ohlapnosti, sploh v zgodnji fazi, razen morda pri spolnih odnosih, ni mogoče prepoznati. Vendar pa lahko ta ohlapnost napreduje in v poznejših fazah se to čuti, ko se ženska umiva, začuti kot žogico med nogami in razširjen vhod v nožnico. In ko je več na nogah, je teh težav več. Pozneje čutijo, da se jim drgne ob hlačke. Nekatere čutijo, da gredo težko na vodo.

Kako pomagati? Nožnico ali mehur je treba popraviti oziroma vrniti v prvotno stanje. Vsekakor je zelo pomembno, da se težava diagnosticira dovolj zgodaj, saj je v tem primeru tudi zdravljenje lahko uspešno. Višje faze se zdravijo zelo težko.

Dejstvo je, da ne gre za estetsko težavo, ampak za klinično, in čas je tu res pomemben. Ginekologinji še posebej opozarjata, da bi ravno ginekologi morali biti tisti, ki bi ženskam dali možnost popravljanja in bi jih morali opozoriti na te težave. Vendar to počnejo preredko. Zakaj? Ker do zdravljenja z laserjem ni bilo neinvezivnih metod, razlog pa je tudi v tem, da še vedno obstaja stigma, zakaj bi si te dele telesa sploh nekdo popravljal. Zdravljenje se imenuje pomlajevanje nožnice in že samo poimenovanje ima negativni prizvok.

Vsekakor pa gre za predel, ki je zelo pomemben za spolne odnose, pomemben je vhod v nožnico. Med spolnimi odnosi nastaja trenje, zato obstaja večja možnost, da se nožnica obnavlja. Trenje pri spolnih odnosih je sila, ki omogoča najboljšo preventivo pred staranjem ali slabitvijo tkiv. Tudi v tem primeru je zelo pomembno, da se čim prej začne z neinvazivnimi vajami. Sogovornici izpostavljata, da morajo biti tudi pacientke tako napredne, da se same odločijo, da nekaj ukrenejo.

Kako poteka zdravljenje z laserjem? V omenjenih primerih se uporablja toplotni učinek laserske svetlobe, gre za segrevanje z laserjem, zato da se krčijo in obnavljajo kolagena vlakna. To je tudi razlog, da se zdravljenje imenuje pomlajevanje. S tem postopkom se poveča krvavitev, poveča se regeneracija, krčijo se tkiva in urejajo se vlakna, da nastane čvrstejša struktura.

3. Labioplastika oziroma povečane sramne ustnice Razlog? Zagotovo gre za genetsko osnovo, saj obliko sramnih ustnic lahko podedujemo, vendar se lahko pojavi tudi po nosečnosti, pri visoki telesni teži … Lahko so povečane sramne ustnice celo pridobljene, ko ženska izgubi telesno težo ali pa je sprožilec porod.

Težava je klinična in je moteča pri spolnih odnosih, vzdrževanju higiene ali pa pri športu (npr. vožnji s kolesom).

Kako zdraviti?V primeru asimetrije ali hipertrofije sramnih ustnic je mogoč operativni poseg labioplastika. Operacija mora biti izvedena tako, da ni opazno, da je bil del telesa operiran. Laser v tem primeru omogoča, da se tkiva ne dotakne, čeprav se uporablja kot nož. Po takem posegu se redko šiva in krvavitev ni tako močna, prav tako ni brazgotin, ki sicer lahko ostanejo po klasičnem operativnem posegu.

4. Skleroza spolovil Kaj to sploh pomeni? Gre za zelo pogosto težavo. Govorimo o skleroznih lišajih, ki se pojavijo kjerkoli po telesu, v tem primeru na spolnih organih.

Razlog? Zakaj nastanejo lišaji na spolovilih, ni znano. Sprožilci so lahko hormonska neravnovesja. Lahko nastanejo po menopavzi, ob jemanju kontracepcijskih tablet in pri hormonskem materničnem vsadku.

Kako prepoznati lišaje? Bolezen je zelo moteča, saj srbi, ker se povrhnjica na spolovilu tanjša. Srbi predvsem ponoči in daje slaninast videz, krvavitve in končno brazgotinjenje. Bolezen lahko povzroči boleč spolni odnos, popolno zabrazgotinjenje vhoda v nožnico in onemogoči vsakršne spolne odnose.

V začetni fazi si ženske lišaje mažejo z lubrikanti, olivnimi olji, kremami in tako postane še bolj hudo. Tudi ginekologi se bojijo dati prava zdravila. Edino zdravilo, ki pomaga, so kortikosterodi, ki imajo sicer slab sloves, saj tanjšajo kožo.

Ko se lišaji pozdravijo z zdravilom, sledi še zdravljenje z laserjem, saj je te brazgotine treba odstraniti. Z laserjem se omogoči, da ženske normalno živijo, s segrevanjem se izboljšata tudi prekrvavitev in obnova.

Vse omenjene težave (obstajajo pa še druge, kot so herpesi, bradavice …) so pri ženskah zelo pogoste. Kot pojasnjujeta Sabina Senčar in Urška Bizjak Ogrinc, se vsaka ženska spopada z vsaj eno, zato je to področje, ki ga nikakor ne smemo zanemariti.