Torek,
15. 7. 2025,
6.00

Osveženo pred

1 dan, 1 ura

Vsebino omogoča Medicofit

Natisni članek

Natisni članek

hrbet bolečina bolečine v hrbtu fizioterapevt fizioterapija kineziologija kineziolog Medicofit advertorial noad

Torek, 15. 7. 2025, 6.00

1 dan, 1 ura

Schmorlova hernija – kaj je in kako jo uspešno zdravimo?

Vsebino omogoča Medicofit
Schmorlova hernija, Medicofit | Foto Medicofit

Foto: Medicofit

Med najpogostejšimi boleznimi hrbtenice je herniacija medvretenčne ploščice. Poznamo več vrst herniacij v hrbtenici, kot so diskus hernija, protruzija diska, ekstruzija diska, sekvestracija diska in rupturna herniacija. Ena izmed teh je tudi Schmorlova hernija oz. intravertebralna hernija. Schmorlova hernija prizadene od 38 do 75 odstotkov populacije in večina je sploh ne občuti. Kako je to mogoče? Kaj morate vedeti o tej posebni obliki herniacije, pri kateri medvretenčna ploščica prodre v telo sosednjega vretenca? V prispevku preverite, kaj je Schmorlova hernija in kako nastane. Kateri so najpogostejši simptomi in znaki, na katere morate biti pozorni? Kakšni so sodobni diagnostični pristopi in možnosti zdravljenja?

Schmorlova hernija nastane, ko se medvretenčna ploščica izboči navzgor ali navzdol v telo sosednjega vretenca. Gre za pogosto stanje, ki prizadene do 75 odstotkov populacije – od mladostnikov do starejših odraslih. Povprečna starost posameznika s Schmorlovo hernijo je približno 55 let. Čeprav natančen vzrok nastanka še ni povsem znan, je njen razvoj povezan z oslabitvijo medvretenčne ploščice, degenerativnimi spremembami vretenc ali celo avtoimunskimi procesi. 

Glavna razlika med Schmorlovo hernijo in klasično diskus hernijo je smer izbočenja diska: pri diskus herniji se disk izboči nazaj ali bočno, kar lahko pritisne na živčno korenino in povzroči nevrološke simptome – pekočo bolečino, mravljinčenje ali občutek odrevenelosti, ki pogosto izžarevajo v roke ali noge. Schmorlova hernija pa poteka navpično skozi vretence, zato redkeje povzroča zgodnje simptome. 

Zaradi svoje asimptomatske narave je Schmorlova hernija še posebej nevarna – pogosto ostane neopažena, dokler se ne pojavijo kronične bolečine in trajnejše spremembe. Ko se simptomi vendarle pojavijo, posamezniki najpogosteje poročajo o ostri, lokalizirani bolečini v hrbtenici. 

Je mogoče preprečiti nastanek Schmorlove hernije?  

Schmorlova hernija, Medicofit | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Do določene mere da. Ohranjanje ustrezne obremenilne kapacitete hrbtenice, zadostne mišične moči, pravilno izvajanje vsakodnevnih gibov in vzdrževanje zdrave telesne teže pomembno zmanjšajo tveganje za nastanek Schmorlove hernije.  

Če se hernija že razvije, lahko pravočasno in ciljno usmerjeno fizioterapevtsko zdravljenje učinkovito zaustavi njen napredek ter prepreči razvoj kroničnih bolečin in funkcionalnih omejitev. 

Bolečina v hrbtenici in omejena gibljivost sta najpogostejša razloga za obisk fizioterapevta. Ključni korak je strokovna diagnostika, ki razkrije pravi vzrok težav in omogoča oblikovanje ciljanega fizioterapevtskega programa. 

V kliniki Medicofit pacientom s Schmorlovo hernijo zagotovijo celostno obravnavo – od natančne diagnostike do individualno prilagojenega rehabilitacijskega programa, s katerim ponovno vzpostavijo polno moč in gibljivost hrbtenice ter življenje brez bolečin. 

Naročite se na zdravljenje Schmorlove hernije.  

Anatomija hrbtenice  

Za razumevanje Schmorlove hernije moramo najprej poznati osnovno anatomijo hrbtenice. Hrbtenico sestavlja 33 vretenc, razdeljenih v štiri glavne predele: vratni, prsni, ledveni in sakralni del. V sakralnem (medeničnem) predelu so vretenca med seboj zaraščena. Njihova anatomska zgradba omogoča stabilnost, gibljivost telesa in zaščito hrbteničnega kanala (hrbtenjače). 

Od vratnega do prvega sakralnega vretenca so posamezna vretenca med seboj ločena z medvretenčnimi ploščicami (diski). Vsaka ploščica ima mehko sredico (nucleus pulposus), obdano z močnim vlaknatim obročem iz kolagenskega tkiva (annulus fibrosus). Njihova glavna naloga je blaženje sil in prenos obremenitev, ki vsakodnevno delujejo na hrbtenico. 

Hrbtenjača poteka skozi vretenca navzdol od lobanje in prek živčnega sistema povezuje možgane s telesom. Izbočenje medvretenčne ploščice lahko povzroči utesnitev živčnih struktur, kar lahko vodi v spinalno stenozo (zožanje hrbteničnega kanala) ali pritisk na živčne korenine, znan kot išias. 

Kaj pa se zgodi, ko je hrbtenica izpostavljena dolgotrajnim nateznim silam, ki presegajo njeno anatomsko zmogljivost? Sčasoma se pojavijo preobremenitve, degenerativne spremembe in večja verjetnost za razvoj hernij, vključno s Schmorlovo. 

Vzrok nastanka Schmorlove hernije 

Točen mehanizem nastanka Schmorlove hernije še ni povsem pojasnjen. Najverjetneje se razvije zaradi stresnih obremenitev, ki delujejo na oslabljeno medvretenčno ploščico. Hernija nastane, ko se mehka sredica diska zaradi pritiska izboči navzgor ali navzdol v vretence. 

Schmorlova hernija, Medicofit | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Medvretenčna ploščica postane ranljiva zaradi degenerativnih sprememb hrbtenice, okužb, presnovnih bolezni, osteoporoze ali tumorjev. Študije potrjujejo povezavo med napredovalo degeneracijo diska in pojavnostjo Schmorlove hernije. 

Ob izbočenju se oblika diska spremeni, kar zmanjša njegovo sposobnost prenašanja sil, ki vsakodnevno delujejo na hrbtenico. Najpogostejši sprožilci so natezne vertikalne obremenitve, kot so hoja, dolgotrajna stoja, doskoki z višine in naravni proces staranja. Povečano tveganje se pojavlja tudi pri mladostnikih z razvito juvenilno kifozo, ki kasneje pogosteje razvijejo Schmorlovo hernijo. 

Hernija se lahko pojavi tudi kot posledica akutne poškodbe hrbtenice. V tem primeru jo z MR-slikanjem ločimo od kronične oblike – pri akutni različici vnetje ponavadi ni prisotno. Najpogosteje se Schmorlove hernije pojavijo v ledvenem delu hrbtenice, redkeje v vratnem ali prsnem predelu. 

Simptomi Schmorlove hernije 

V večini primerov Schmorlova hernija ne povzroča nobenih simptomov, kar pomeni, da dolgo ostane neopažena. Pogosto jo odkrijemo naključno pri slikanju hrbtenice iz drugih razlogov. Simptomi se pojavijo predvsem, ko se zaradi izbočenja mehke sredice diska razvije vnetje v stiku s kostnim mozgom vretenca. Prav to vnetje je glavni vzrok za nastanek kronične bolečine. 

Schmorlova hernija, Medicofit | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Akutna bolečina, zmanjšana gibljivost in oslabljena mišična moč se lahko hitro spremenijo v dolgotrajno, kronično stanje, ki močno vpliva na kakovost vsakdanjega življenja. Le redko Schmorlova hernija pritisne neposredno na živčno korenino. Če pa se to zgodi, lahko povzroči pekočo, izžarevajočo bolečino v roki ali nogi – odvisno od prizadetega dela hrbtenice. 

Ob pojavu prvih bolečin v hrbtenici je ključnega pomena, da se opravi pregled pri specialistu, ki lahko ugotovi vzrok težav in predlaga ustrezno zdravljenje.

Kako poteka celostno zdravljenje Schmorlove hernije v kliniki Medicofit? 

V večini primerov se Schmorlova hernija zdravi konservativno, kar vključuje ciljno usmerjeno fizioterapijo in po potrebi podporno zdravljenje z zdravili. Kirurški poseg je izjemno redko potreben, saj večina bolnikov uspešno okreva brez operacije. 

Zdravljenje bolečin v hrbtenici zaradi herniacije diska v kliniki Medicofit poteka celostno in v več fazah. Proces se začne z natančnim diagnostičnim pregledom, sledi akutna fizioterapija, nato postakutna kineziološka obravnava in na koncu še faza postkineziologije za dolgoročno stabilizacijo hrbtenice. 

Sodobna fizioterapevtska obravnava vključuje kombinacijo različnih terapevtskih pristopov – od manualnih tehnik, uporabe medicinskih aparatov (instrumentalne terapije) do specializirane vadbe, usmerjene v krepitev in obnovo funkcionalnosti hrbtenice. 

Diagnostika Schmorlove hernije 

Pri obravnavi akutnih in kroničnih bolečin v križu je natančna diagnostika ključna za uspešno fizioterapevtsko zdravljenje. Celostna diagnostika v kliniki Medicofit se osredotoča na odkrivanje izvora težav, kar omogoča ciljno in učinkovito terapijo. To je edini način za dolgoročno odpravo bolečine. 

Diagnostični pregled opravi usposobljen specialist fizioterapevt, ki s poglobljenim pristopom ugotovi tako vzrok težav kot njihovo funkcionalno posledico. 

Diagnostika vključuje: 

  • poglobljeno anamnezo in zdravstveno zgodovino, 
  • oceno artrokinematike sklepov, 
  • analizo mišične moči in mišičnih neravnovesij, 
  • oceno stopnje bolečine, 
  • merjenje obremenitvene kapacitete hrbtenice, 
  • pregled funkcionalnih gibalnih vzorcev, 
  • analizo biomehanike hoje, 
  • izvedbo specifičnih ortopedskih testov. 

Poseben poudarek diagnostičnega postopka je na merjenju obremenilne kapacitete hrbtenice v različnih položajih, saj to omogoča prepoznavo nepravilnosti pri vsakodnevnem obremenjevanju hrbteničnega segmenta. Končna potrditev diagnoze Schmorlove hernije poteka z uporabo magnetne resonance (MR). 

Na podlagi vseh zbranih informacij se nato pripravi individualno prilagojen fizioterapevtski program, ki je usmerjen v reševanje konkretnega vzroka vaših težav in funkcionalnih omejitev, ki so se zaradi njih razvile. 

Fizioterapevtska in kineziološka obravnava Schmorlove hernije 

Rehabilitacija Schmorlove hernije poteka po jasno strukturiranem fizioterapevtskem programu, ki vključuje različne terapevtske pristope: manualne tehnike, mobilizacijo sklepov, individualno prilagojeno terapevtsko vadbo in uporabo sodobnih terapevtskih naprav. Program poteka v več fazah in se vedno prilagodi glede na vrsto bolečine (akutna ali kronična), stopnjo okvare in sposobnosti posameznika. 

Schmorlova hernija, Medicofit | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Bolečine v hrbtenici, povezane s Schmorlovo hernijo, se vedno obravnavajo celostno. Glavni cilj je ne le lajšanje simptomov, temveč odprava osnovnega vzroka, ki je privedel do težave. Tak pristop pomembno zmanjša verjetnost ponovitve bolečin v prihodnosti. 

Aktivna rehabilitacija s poudarkom na funkcionalni vadbi postopno vzpostavi naravno gibanje telesa, izboljša telesno držo, poveča mišično moč in ravnovesje med mišičnimi skupinami ter povrne normalno gibljivost in vzorec hoje. 

Pomemben del sodobnega zdravljenja predstavljajo tudi napredne fizioterapevtske tehnologije. Instrumentalne terapije, kot so visokoenergijski laser Summus, krioultrazvok Sixtus, TECAR in visokoenergijska elektroterapija HiTop, pospešujejo regeneracijo tkiva, zmanjšujejo vnetje, lajšajo bolečino in pomagajo pri odpravi otekline. 

Fizioterapevtska rehabilitacija se v nadaljevalni fazi osredotoča na progresivne stabilizacijske vaje, ki so usmerjene v nadzor gibanja v vseh smereh – fleksiji, ekstenziji, rotaciji in lateralni fleksiji. Cilj teh vaj je izboljšati gibljivost in okrepiti mišice trupa, saj stabilno in močno jedro predstavlja osnovo za varno in pravilno gibanje telesa. 

Schmorlova hernija, Medicofit | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Program vključuje vzpostavljanje zdravih, funkcionalnih gibalnih vzorcev, ki se utrjujejo skozi dinamične vaje mobilnosti. Ker hrbtenica sodeluje pri skoraj vseh vsakodnevnih gibanjih – od pobiranja predmetov s tal in sedenja do nošenja bremen –, je ključnega pomena, da mišice, ki jo podpirajo, razvijejo zadostno moč in vzdržljivost. 

Sestavni del rehabilitacije je tudi analiza posameznikovih vsakodnevnih gibov. Na tej osnovi sledita učenje pravilne izvedbe gibanja in prilagoditev vseh tistih vzorcev, ki obremenjujejo hrbtenico ali povzročajo bolečino. 

Kineziološki del programa se začne po zaključeni akutni fazi in vodi posameznika vse do uspešno opravljenih specifičnih testov, s katerimi se spremlja napredek. Vključuje specializirano vadbo, ki združuje nevromišični trening, ravnotežne in proprioceptivne vaje ter trening moči in vzdržljivosti. Cilj te faze je dolgoročno ohranjanje telesne zmogljivosti, preprečevanje ponovitve težav in zmanjšanje tveganja za nove poškodbe. 

Ob zaključku rehabilitacije v kliniki Medicofit ponovno izvedejo specifične teste, da natančno ocenijo dosežen napredek in trajno učinkovitost programa. 

Primer uspešnega fizioterapevtskega zdravljenja Schmorlove hernije 

57-letna Katarina, po poklicu medicinska sestra, se je zglasila v kliniki Medicofit zaradi kronične bolečine v zgornjem delu ledvene hrbtenice, ki se je stopnjevala ob večjih delovnih obremenitvah, zlasti pri dvigovanju bolnikov. Bolečina se ni širila v noge, vendar jo je spremljal občutek togosti v spodnjem delu hrbta. Opravljeno MR-slikanje je pokazalo Schmorlovo hernijo na nivoju L1-L2

V okviru kliničnega pregleda je bila ugotovljena zmanjšana gibljivost ledvene hrbtenice, ki sta jo spremljala neravnovesje mišic trupa in preobremenjenost paraspinalnih struktur. Aktivacija globokih stabilizatorjev trupa je bila oslabljena, kar je povzročalo dodatne mehanske obremenitve med delom. Nevrološko testiranje je izključilo možnost draženja živčnih struktur. 

Stanje je zahtevalo temeljit pristop. Na podlagi klinične slike je bil pripravljen celosten 12-tedenski načrt fizioterapevtskega zdravljenja, ki je temeljil na krepitveni vadbi. Za zmanjšanje akutne simptomatike so se uvodoma izvajali analgetični in regenerativni instrumentalni postopki, kot so terapija TECAR, laserska terapija in diamagnetoterapija PERISO.  

Ob znakih izboljšanja simptomatske slike se je nemudoma začelo progresivno obremenjevanje s ciljno usmerjeno vadbo za krepitev mišic trupa in stabilizacijo ledvene hrbtenice. Zaradi narave dela je bil poseben poudarek namenjen tudi krepitvi mišic nog in učenju najprimernejše tehnike dvigovanja. 

Ob zaključku zdravljenja gospa Katarina ni poročala zgolj o popolni odsotnosti bolečine, ampak tudi o občutku izboljšane stabilnosti hrbtenice in predvsem večji samozavesti pri fizičnih nalogah in vsakodnevnih aktivnostih. Za preprečevanje ponovnega poslabšanja stanja se je vključila v program preventivne vadbe

Schmorlova hernija, Medicofit | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Celosten pristop kot ključ do dolgoročne rešitve 

Schmorlova hernija je specifična oblika herniacije, ki zaradi svoje tihe narave pogosto ne povzroča takojšnjih težav. Akutni simptomi se ponavadi pojavijo kot posledica neposredne travmatske poškodbe hrbtenice, medtem ko se kronične težave razvijejo počasi – zaradi dolgotrajnega slabljenja medvretenčne ploščice, ki se izboči v vretence. 

Učinkovita obravnava se začne s strokovno postavljeno diagnozo na podlagi podrobnega diagnostičnega pregleda, ki mu sledi individualno zasnovana fizioterapevtska in kineziološka terapija. Celostni pristop omogoča ne le lajšanje simptomov, temveč odpravo vzroka težav. 

Zdravljenje se zaključi takrat, ko uspešno vplivamo na upočasnitev degenerativnih sprememb, okrepimo obhrbtenične mišice in stabilizatorje trupa, izboljšamo gibljivost in telesno držo ter ponovno vzpostavimo pravilno obremenjevanje hrbteničnih struktur – kar je ključ do dolgoročne rešitve brez bolečin. 

Naročite se na zdravljenje Schmorlove hernije v kliniki Medicofit.