Četrtek,
22. 5. 2014,
13.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

počitek dremež spanec

Četrtek, 22. 5. 2014, 13.55

8 let, 7 mesecev

Popoln popoldanski dremež – kdaj in kako dolg naj bo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ste opazili, da se včasih po krajšem popoldanskem spancu prebudite popolnoma prerojeni, včasih pa še bolj utrujeni? Znanstveniki pravijo, da je za to kriva dolžina dremeža.

Popoldanski počitek je luksuz, ki si ga ne moremo privoščiti vsak dan, a če se le da, si kakšen popoldan vzemite nekaj minut zanj. Krajši popoldanski dremež nas namreč poživi in nam zbistri misli, poveča kreativnost in celo podaljša življenje.

Idealen čas v dnevu, ko naj bi si ga privoščili, je med 13. in 16. uro, je za Wall Street Journal povedala psihologinja Sara Mednick s kalifornijske univerze v Riversidu. Med tednom je tovrstna sprostitev za večino zaposlenih nemogoča, a nekatera podjetja, kot sta Apple in Google, svojim zaposlenim celo dovolijo kratek dremež med delovnim časom, saj se delavci zbudijo spočiti in bolj učinkoviti.

Na to, ali nas bo popoldanski dremež poživil ali le še dodatno utrudil, pa odločilno vpliva tudi dolžina spanca, poudarja Mednickova. Kakšen je vpliv različnih dolžin dremeža?

Od 10 do 20 minut spanca bo pozitivno vplivalo na vašo koncentracijo in raven energije. Ker v tem času še ne utonete v globok spanec, se boste tudi lažje zbudili.

Če se zbudite po 30 minutah, boste še vsaj naslednjih 30 minut precej omotični.

60 minut naj bi bila idealna dolžina popoldanskega spanca za krepitev sposobnosti pomnjenja. Ko se boste zbudili, boste sicer nekoliko omotični, a bo to hitro minilo.

90 minut že predstavlja poln spalni cikel, kar pomeni, da boste šli skozi tako imenovano REM-fazo, znano tudi kot fazo, v kateri sanjamo. Ta dolžina spanca izboljšuje čustveni in proceduralni spomin ter krepi kreativnost.