Sreda,
8. 11. 2017,
4.03

Osveženo pred

6 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,35

Natisni članek

Natisni članek

zdrava prehrana The Biggest Loser Slovenija sladkor Katja Simić

Sreda, 8. 11. 2017, 4.03

6 let, 11 mesecev

Kaj storiti, ko vam "pade sladkor"?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,35
torta, sladica | Foto Pixabay

Foto: Pixabay

Verjetno poznate tisti nenadni in neznanski občutek lakote, ko preprosto morate nekaj pojesti, in običajno je to nekaj sladkega. Prav ti "napadi" nas pogosto ovirajo pri hujšanju oziroma vztrajanju pri zdravem prehranjevanju. Zakaj se dogajajo in kako se jim izogniti?

Enostavni ogljikovi hidrati so hitro prebavljivi, saj skozi naš prebavni trakt potujejo brez razgradnje, se hitro absorbirajo in posledično povzročijo hiter porast inzulina v krvi. So torej naša bližnjica do zadovoljitve manjkajoče energije.

Prevelikemu padcu inzulina, ki je eden izmed signalov lakote in nas sili, da jemo, se ponavadi izognemo, če se držimo ustreznega prehranskega režima. Če pa se vseeno kdaj zgodi, se držimo preprostega nasveta.

Namesto po sladkarijah posezite po naravno sladki hrani

Izbirajmo med enostavnimi, vendar naravno prisotnimi sladkorji. Tako se namesto s čokoladico potolažimo raje s sadjem, sadno-zelenjavnim šejkom oz. smoothijem, z naravnim sadnim sladoledom, naravnim sadnim sokom ali čajem oz. limonado, oslajeno z medom.

"Potolažite" se s sadno-zelenjavnim smoothijem. | Foto: Pixabay "Potolažite" se s sadno-zelenjavnim smoothijem. Foto: Pixabay

Vse te izbire nam bodo povrnile izgubljeni "sladkor v krvi", nas za silo nasitile in nam pomagale prebroditi manjkajoče minute do naslednjega obroka. Poleg tega nam take izbire tudi dvignejo hranilni vnos.

Pri Dietetik priporoča kot prvo pomoč ob padcu sladkorja pripravimo šejk, v katerega damo banano, pest malin, liste špinače in dva decilitra mleka. S takim šejkom dobimo okoli 170 kilokalorij (v nadaljevanju kcal), ob tem pa vnesemo še nekaj beljakovin, maščob in prehranske vlaknine. Če bi namesto šejka pojedli čokoladico, bi z njo skoraj gotovo zaužili več kot 200 kcal, delež beljakovin bi bil nižji, delež maščob skoraj gotovo višji, prehranske vlaknine pa bi bilo le za odtenek. Seveda odvisno od tega, katero bi izbrali. Točno hranilno vrednost preverimo na deklaraciji.

Celo sadje je še boljša izbira kot šejk ali smoothie. | Foto: Pixabay Celo sadje je še boljša izbira kot šejk ali smoothie. Foto: Pixabay

Že na prvi pogled je jasno, da je izbira s sadjem manj kalorična in bolj hranilna. Če pa govorimo o prvi pomoči za "padel mi je sladkor", je treba vedeti tudi to, da je v sadni izbiri občutno več glukoze in fruktoze ter manj saharoze in laktoze. Torej več monosaharidov v primerjavi z disaharidi. Gre torej za boljšo izbiro pri reševanju "padlega sladkorja".

Sadje "v kosu" je boljša izbira kot šejk ali smoothie

Šejki, smoothiji in podobne izbire pa naj se na naših jedilnikih vseeno ne znajdejo preveč pogosto. Bolje je, da sadje pojemo v celem kosu. Če posežemo po šejku ali smoothiju, pa mu vedno dodajmo še zelenjavo.