Prvi človek v vesolju je sovjetske kozmonavte, ki so prehiteli Američane, vpisal med heroje, ki jih pogosto opevajo tudi v popularni kulturi.
Ob okrogli obletnici prvega človeka v vesolju smo poiskali nekaj posvetil ruskim kozmonavtom v popularni kulturi.
1. Nebo je črno, Zemlja je modra
Razstava, ki si jo do 24. aprila lahko ogledate v Ruskem centru znanosti in kulture na Ciril-Metodovem trgu 1 v Ljubljani, je zadnja v seriji projektov Dragana Živadinova ter sodelavcev Mihe Turšiča in Dunje Zupančič. Razstava sicer napoveduje odprtje Kulturnega središča evropskih vesoljskih tehnologij v Vitanju (KSEVT), ki bo predvidoma oktobra, tam pa bo na ogled razširjena različica razstave, ki bo po Ljubljani gostovala tudi v drugih slovenskih mestih, maja v Novi Gorici.
2. Strip o Juriju Gagarinu
Te dni je izšel roman v stripu z naslovom Yuri's day, The Road to the stars, 12. aprila pa bo izšla še posebna razširjena izdaja v trdi vezavi. Avtor besedila je Piers Bizony, njegovo najbolj znano delo je sicer 2001: Filming the Future o snemanju Kubrickove 2001: Vesoljska odiseja, narisal ga je Andrew King, oblikoval pa Peter Hodkinson. Avtorji trdijo, da je vse v stripu resnično.
3. Vprašanja kozmonavtom
Na letošnjem londonskem knjižnem sejmu v Earls Courtu bodo slavnostni gostje Rusi, saj se bo na sejmu predstavilo 50 ruskih pisateljev, kritikov in akademikov, ki večinoma še niso dočakali prevodov svojih del v angleščino. Da so Rusi praznovanje 50-letnice Gagarinovega poleta zastavili res veličastno, dokazuje dogodek, na katerem bodo danes obiskovalci sejma lahko zastavljali vprašanja ruskim kozmonavtom, ki se trenutno nahajajo na mednarodni vesoljski postaji ISS.
4. Pesmi o Juriju Gagarinu
Jurij Gagarin je heroj, kar poleg kipov, stripov in risank dokazujejo tudi številne skladbe. O Gagarinu radi prepevajo tako Rusi kot Finci in Madžari. Nam so najbolj pri srcu naslednje skladbe:
5. Strelka in Belka
Pred Gagarinom so Rusi v vesolje pošiljali živali. Res, da je bila prva psička v vesolju Laika, a prvi psički, ki sta potovanje v vesolje tudi preživeli, sta bili Strelka (Puščica) in Belka (Veverica), ki sta v vesolju preživeli en dan leta 1960. Spremljali so ju še zajček, 42 miši, 2 podgani, nekaj mušic in zbirka rastlin in gob. Vsi so preživeli, a le Strelka in Belka sta dobili svoje risanke: nadaljevanko in celovečerec. To seveda ni presenetljivo, saj so potomci Strelke postali ugledna rodbina kužkov. Enega od njenih mladičkov po imenu Pušinka je Nikita Hruščov leta 1961 podaril hčerki Johna F. Kennedyja, ta pa je pozneje Kennedyjevemu psu Charlieju povrgla štiri mladičke. Potomci Strelke živijo še danes.
6. Pi in Pa
Medtem ko so Rusi v vesolje pošiljali kužke, so v češkoslovaški risanki iz sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja v vesolje pošiljali dva mačka. Pi in Pa sta sicer prišla s "planeta mačjega" in morda res nista bila na sovjetski misiji, sta pa v jutranjem programu TV Slovenija dolga leta izobraževala slovenske otroke o živalskem svetu.
7. Valentina – Komputer
Laika, Gagarin in Valentina. Medtem ko vam bo o prvih dveh skoraj vsak znal našteti vsaj nekaj podatkov, o Valentini Tereškovi slišimo bolj redko. Valentina Tereškova je bila prva ženska, ki je poletela v vesolje, leta 1963 je tam preživela tri dni in preverjala, kakšne učinke ima potovanje v vesolje na žensko telo. Preden se je izšolala za kozmonavtko, je bila tekstilna delavka in amaterska skakalka s padalom, do propada Sovjetske zveze pa je bila ena od uglednejših članic partije. Marca je praznovala svoj 74. rojstni dan in morda si je ob tem vrtela skladbo, ki ji jo je posvetil londonski elektronski duet Komputer:
8. Arcade Fire – Laika in strip Laika
Medtem ko sta Strelka in Belka junakinji risank, je Laika, prva psička in prvo živo bitje v vesolju, bolj tragičen lik. Umrla je po petih urah leta zaradi stresa in vročine, njeno smrt pa še danes obžaluje Oleg Gazenko, eden od znanstvenikov, ki so sodelovali pri projektu. Laika ima danes svoj roman v stripu, občasno pa služi tudi kot metafora za nepotrebno žrtvovanje, na primer v skladbi Laika skupine Arcade Fire.
9. Ledena skulptura Vostoka
Ker je letošnje leto posvečeno ruski kozmonavtiki, so tudi v ruskem mestu Petrozavodsk februarja letos tekmovanje v ledenih skulpturah posvetili tej tematiki. Največja skulptura, ki so jo postavili na tamkajšnji Gagarinov trg, je bila ledena različica rakete Vostok.
10. Ležeči Jurij Gagarin v Versaillesu
Pred dvema letoma so se Gagarinu poklonili tudi v Parizu. Xavier Veilhan je namreč na versajskih vrtovih postavil ležeči kip Jurija Gagarina, ki je dolg štiri metre.