Nedelja, 7. 4. 2013, 7.46
8 let, 7 mesecev
Na Dunaju razstava o judovskem humorju skozi zgodovino
Postavitev prinaša fotografije, časopisne intervjuje, kostume in tudi filmske posnetke kabaretov, uprizorjenih v koncentracijskih taboriščih, so sporočili z Agencije za stike z mestom Dunaj ComPRess.
Judovski humor velja za dobrodušnega in človekoljubnega, saj se norčuje iz vsakodnevnih stvari, ne pa na račun drugih ljudi. Najpogosteje obravnava Boga, njegove zakone in vsakodnevne težave ljudi.
Glede na to, da so judovsko zgodovino zaznamovali revščina, preganjanje in beg, ta na prvi pogled ni združljiva s humorjem. Vendarle sta Judom ravno samoironija in humor pomagala preživeti. "Judje so bili vedno izpostavljeni sovražni okolici, s katero so morali shajati. S humorjem je šlo seveda lažje," je povedal kustos razstave Alfred Stalzer.
V 20. letih 19. stoletja sta Dunaj in Berlin veljala za evropski prestolnici judovskega humorja, ki se je izražal v kabaretih, operetah, filmih, literaturi in satiri. Celo v koncentracijskih taboriščih so zaporniki uprizarjali kabarete, da so vsaj za kakšno uro pozabili na grozljiv vsakdanjik.
Poleg del dunajskih umetnikov, kot so Georg Kreisler, Gerhard Bronner in Hugo Wiener, so v sklopu razstave predstavljena tudi dela judovskih humoristov iz ZDA - Billyja Wilderja, Mela Brooksa in Woodyja Allena. Prav tako ni spregledana mlajša generacija ustvarjalcev, v katero sodita britanski komik Sacha Baron Cohen in švicarski filmski ustvarjalec Daniel Levy.