Sreda,
13. 2. 2013,
7.35

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Benetke

Sreda, 13. 2. 2013, 7.35

8 let, 7 mesecev

"Benetke so pravi kraj zame"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na današnji dan je pred 130 leti v Benetkah umrl nemški skladatelj Richard Wagner. Čeprav je umrl v mestu v laguni, je bila njegova želja, da ga pokopljejo v Beyreuthu.

Njegovo krsto so tja prepeljali s posebnim vlakom, na poti so se mu na postajah poklonili številni častilci.

"Benetke so pravi kraj tame" Richard Wagner (1813-1883) zime ni želel preživljati v Bayreuthu. Znameniti skladatelj je tako septembra 1882 dopotoval v Benetke. Tam je 13. februarja 1883 umrl v delovni sobi v palači Vendramin-Calergi. "Vsak ve, da so Benetke najbolj mirno mesto, mislim najtišje mesto na svetu in zato sem se odločil, da so ravno pravi kraj zame," je pisal svojemu tastu Franzu Listu pred svojim prvim bivanjem v mestu leta 1858. Pozneje je mesto večkrat obiskal.

Palača Vendramin-Calergi, kjer je skladatelj bival ob svojem zadnjem obisku, je bila zgrajena po načrtih arhitekta Pietra Lombarda. Graditi so jo začeli leta 1480, gradnja pa je trajala skoraj tri desetletja. Palača ob kanalu Grande danes velja za eno najlepših renesančnih palač v Benetkah. Wagnerju je bila prav toliko pri srcu, kot samo mesto. V palači ima danes prostore casino, od leta 1995 pa je v njej urejen tudi manjši muzej, posvečen znamenitemu skladatelju. Obiskovalci si lahko ogledajo sobo, kjer je Wagnerja zatekla smrt, sicer pa v muzeju hranijo tudi njegova pisma, slike, dokumente in druge predmete.

Wagner ima svoje zadnje počivališče v Bayreuthu. Njegovo krsto so tja prepeljali s posebnim vlakom. Že tedaj so se začeli spletati miti, ki jih je njegova vdova Cosima pozneje vneto pomagala širiti. V Benetkah so njegovo krsto do železniške postaje pripeljali z ladjo. Vlak se je nato ustavil v Bolzanu in Zürichu, kjer ga je pričakala delegacija s cvetjem. V Münchnu je dal Ludvik II. h krsti prinesti venec s posvetilom. Na železniški postaji pa so se zbrali številni glasbeniki, ki so mu želeli izkazati poslednjo čast.